کاهش شدید تردد مسافران پیاده از مرزها به دلیل کرونا

به گزارش مجله اندیشه، مدیرکل ترانزیت و حمل ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از کاهش شدید تردد مسافران زمینی که از مرزهای کشور عبور می نمایند اطلاع داد و گفت: کرونا باعث شده که تعداد آن ها در روز به حدود 1500 نفر در مرزهای کشور برسد درحالی که پیش از یکی از مرزهای ایران تا 4000 نفر مسافر زمینی داشت که به صورت پیاده وارد کشور می شدند.

کاهش شدید تردد مسافران پیاده از مرزها به دلیل کرونا

جواد هدایتی در گفت وگو با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: شرایط، پروتکل ها و کنترل هایی که در مرزها اعمال می گردد کاملا تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و دستورالعمل ها را آن ها مشخص می نمایند. در این میان سازمان راهداری به عنوان مدیر پایانه های مرزی آن را به پایانه های مختلف ابلاغ می نماید و مجری این پروتکل ها ایستگاه های قرنطینه انسانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در استان های مختلف است.

وی اضافه نمود: یکی از فضاهایی که از سال های دور در مرزها داشتیم قرنطینه انسانی است و اساسا در پایانه های مرزی یکی از جانمایی هایمان برای پرسنل مرتبط با بیماری های واگیر دار بوده است که بر اساس دستور العمل های خاص شان بسته به بیماری های مختلف پروتکل هایی را همواره درباره اتباع ایرانی و غیر ایرانی مانند غربالگری اعمال و اجرا می نمایند.

مدیرکل ترانزیت و حمل ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به اینکه در دوره شیوع ویروس کرونا فضاها و امکانات بیشتری در اختیار ناظران بهداشتی برای کنترل های بهداشتی قرار می دهیم و همکاری بیشتری با آن ها داریم، گفت: کنترل های بهداشتی مانند تب سنجی، غربالگری و حتی تست PCR و قرنطینه برای مسافرانی که به صورت زمینی وارد شده، انجام می گردد و عمده ترددهای انجام شده مربوط به کنترل های بهداشتی مسافرینی است که به صورت پیاده وارد کشور می شوند چرا که راننده های کامیون با توجه به ماهیت ذاتی ماموریت هایشان تماس حداقلی در دوره کرونا با کشورهای دیگر دارند و بعضی از آن ها حتی به کشورهای مختلف وارد نمی شوند و به صورت ترانشیپ کارشان را پی می گیرند.

هدایتی با اشاره به اینکه مسافران زمینی ورودی و خروجی با توجه به شیوع ویروس کرونا به صورت قابل توجهی کاهش پیدا نموده است، اظهار کرد: مسافران زمینی در مرزهای کشور غالبا به صورت دسته جمعی و با اهداف توریستی و پزشکی وارد کشور می شوند. بیشترین ترددهایمان از مرزهای عراق و افغانستان است که تعداد آن ها به 1200 تا 1500 نفر در روز به صورت متوسط می رسد در حالی که این عدد قبل از شیوع ویروس کرونا حدود 4000 نفر در روز برای یک مرز بود و در بعضی از مرزها این عدد بیشتر هم می شد.

وی ادامه داد: این مسافران عموما اتباعی هستند که تابعیت دو گانه دارند و برای تجارت یا با اهداف مشخصی در کشور تردد می نمایند و برای آن ها همه پروتکل های بهداشتی رعایت می گردد اما پایانه های مرزی ایران و بسیاری از کشورهای دیگر به دلیل شیوع ویروس کرونا مانند گذشته ویزای توریستی نمی دهند و به همین سبب در حال حاضر تردد عادی مسافر نداریم و این ترددها به دانشجویان، تاجران یا بعضی از مسافران دو تابعیتی محدود شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1494

به "کاهش شدید تردد مسافران پیاده از مرزها به دلیل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش شدید تردد مسافران پیاده از مرزها به دلیل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید