شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - وزیر تعاون، کار و رفاه ا جتماعی طی بیانیه ای نوشت شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است.

شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است

به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر) تاکید نمود: یکی از وعده های اصلی من در زمان اخذ رای اعتماد، تاکید بر موضوع شفافیت به عنوان راهبردی در مسئله مبارزه با فساد بود. در مدت تصدی وزارت تعاون، به ویژه با به کارگیری جوانان کاربلد، متخصص و متعهد اقدام ها و راهبردهای متنوعی در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد به کار گرفته شده است.

وی اضافه نمود: یکی از مهمترین اقدام های اجرا شده در ذیل موضوع شفافیت، راه اندازی و فعال سازی سامانه های شفافیت با هدف گسترش نظارت مردمی، ارتقای کارآمدی مدیریتی، ساختارمند سازی ارتباط و پاسخگویی به ذی نفعان و بهبود کیفی و کمی خدمات به جامعه هدف بوده است.

خروج از بنگاه داری، حضور در بورس و افزایش مشارکت سهامداران از دیگر اقدامات راهبردی بوده است که گامی مهم برای صیانت از اموال ذیحقان صندوق های بازنشستگی به شمار می رود.

وی می افزاید، تنقیح قوانین، به روزآمد کردن دستورالعمل ها و آیین نامه ها از جمله پاسخ های درست به مطالبه گروه های ذیربط و ذی نفع وزراتخانه است. ساختارمند و شفاف کردن فرایند انتصابات، الکترونیکی کردن خدمات ، زمینه سازی برای نظارت نهادهای نظارتی و مردمی ، پیگیری شفاف پرونده های حقوقی همراه با انجام دقیق تکالیف قانونی و اختصاصی از دیگر اقدامات در این حوزه است.

وزیر تعاون با بیان اینکه شفافیت واژه ای پرتکرار در ادبیات سیاسی اجتماعی است، گفت: مردم از دولت، دولت از سایر قوا، مجلس از دولت، دولتی ها از نهادهای مدنی، نهادهای مدنی از حاکمیت و به عبارتی همه از یکدیگر شفافیت بیشتر خواهان می شوند و این استفاده پربسامد در حوزه های عمومی و در بین سیاستگذاران و سیاست ورزان می تواند از آن رو مثبت تلقی گردد که کلمات، گفتمان ها، نمادها و ایده ها خود به عنوان هنجار رفتاری پذیرفته و به اعمال و رفتارهای خاصی منجر شوند.

وی اضافه نموده است: باوردارم که شفافیت راهبردی برای مبارزه با فساد، تصمیم گیری آشکار، افزایش پاسخگویی، ارتقا و کارآمد کردن سیاستگذاری و گسترش اعتماد عمومی است. این بدین معنی است که شفافیت قرار نیست به ابزاری برای عکس دریافت و پز داد تبدیل گردد بدون آنکه کارکردی برای بهبود حکمرانی، ارتقای اعتماد و امید و افزایش رفاه مردم داشته باشد.

شریعتمداری نوشته است: چنانچه در حوزه شفافیت دستاوردهای ملموسی وجود داشته باشد، این امر هم محور وفاق عمومی و هم عامل پیوند شهروندان، نهادها و سیاستمداران آن ها و هم راه حلی برای بسیاری از مسائل و چالش های حوزه سیاستگذاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1399

به "شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید