درمان های اورژانسی و غیراورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - یک متخصص بیماری های دهان، فک و صورت تاکیدکرد که عفونت دندانی، خونریزی لثه، آبسه و یا عفونت در بافت نرم داخل دهان، درد خودبخود و حساسیت های شدید دندانی (افرادی که به محض استفاده از نوشیدنی سرد و گرم دچار دندان دردهای شدید می شوند) از جمله درمان های اورژانسی محسوب می شوند و به تعویق انداختن این اعمال جایز نیست.

درمان های اورژانسی و غیراورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حامد مرتضوی با بیان اینکه محدود شدن درمان های دندانپزشکی در دوران همه گیری کرونا به موضوع چالش برانگیزی تبدیل شده است، اظهار کرد: احتمال انتقال ویروس به وسیله بزاق دهان افراد مبتلا به کرونا، فاصله فیزیکی محدود دندانپزشک با بیمار و یا آلودگی فضا بعد از ویزیت بیماران مختلف یکی از مهمترین عوامل ترس مردم برای مراجعه به دندانپزشک است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا ممنوعیت ارایه خدمات دندانپزشکی وجود ندارد، شرح داد: طبق دستورالعمل های بهداشتی صرفا اقدامات زیبایی و غیرضروری دهان و دندان باید به زمان دیگری موکول گردد.

درمان های اورژانسی دندانپزشکی

مرتضوی با تاکید بر اینکه درمان های خانگی و مسائل اورژانسی دهان و دندان می تواند در بسیاری از موارد شرایط برای بیمار و دندانپزشک را پیچیده تر کند، هشدار داد: به طور کلی عفونت دندانی، خونریزی لثه، آبسه و یا عفونت در بافت نرم داخل دهان، درد خودبخود و حساسیتهای شدید دندانی(افرادی که به محض استفاده از نوشیدنی سرد و گرم دچار دندان دردهای شدید می شوند) از جمله درمان های اورژانسی محسوب می شوند و به تعویق انداختن این اعمال جایز نیست. از طرفی هر چه بیماری مزمن تر گردد، درمان ها پیچیده تر و دفعات مراجعه بیمار به دندانپزشک به مراتب بیشتر خواهد شد.

این متخصص بیماری های دهان، فک و صورت در ادامه با بیان اینکه درمان آبسه در دهان در اولین فرصت ضرورت دارد، توصیه کرد: اگر تورم رو یا خروج چرک از داخل دهان و یا اطراف دندان را مشاهده کردید باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

وی نسبت به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها هشدار داد و تاکید نمود: مصرف خودسرانه و طولانی آنتی بیوتیک ها نه تنها مسائل بیماران را رفع نمی کند بلکه می تواند منجر به بروز مسائل ثانویه و جدی در افراد گردد.

به گفته این استاد دانشگاه، خونریزی اولیه و یا ثانویه دهان و دندان باید در اسرع وقت توسط پزشک متخصص کنترل گردد.

درمان هایی که باید به بعد از ریشه کنی کرونا موکول گردد

وی تاکید نمود: درمان های زیبایی دندان، اصلاح طرح لبخند، لمینت و کامپوزیت و روکش کردن، کشیدن دندان های عقل یا دندان هایی که چیزی از آن ها در داخل دهان باقی نمانده ولی در عین حال برای بیمار التهاب و عفونتی نیز ایجاد نکرده، اولویت درمانی و بهداشتی ندارند و بهتر است به زمان دیگری تا خاتمه ریشه کنی کرونا موکول شوند.

مرتضوی در ادامه درباره جراحی های دهان و دندان نیز شرح داد: جراحی طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می گردد و باید درمان هایی که با عنوان جراحی دنبال می شوند نیز در کرونا اولویت بندی گردد. اگر بخواهیم عفونتی را از داخل دهان حذف کنیم، جراحی ضرورت دارد. به طور کلی هر اقدام جراحی که سلامتی بیمار به آن وابسته باشد باید در اولین فرصت انجام گردد.

وی با اشاره به این که نوبت دهی به بیماران در زمان پاندمی ها یکی از موضوعات مهمی است که باید در مطب ها و کلینیک ها به آن توجه ویژه ای گردد، گفت: باید ورود و خروج بیماران برای دریافت خدمات حساب شده و تحت کنترل باشد چرا که ازدحام و شلوغی علاوه بر معطلی بیشتر بیماران ریسک انتقال بیماری را بالا می برد.

رعایت پروتکل های بهداشتی یکی دیگر از مواردی بود که مرتضوی برای قطع و کاهش زنجیره انتقال کرونا ضرورت رعایت آن را یادآور شد و تاکید نمود: حتما مطب و کلینیکی را انتخاب کنید که کارکنان و دندانپزشک ضمن رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از ماسک، دستکش، کاور کفش و لباس استفاده نمایند.

استفاده از دهان شویه های ضدعفونی نماینده قبل و بعد از درمان یکی دیگر از مواردی بود که مرتضوی به آن اشاره نمود و گفت: استفاده از دهانشویه مناسب می تواند ریسک انتشار ویروس را کاهش دهد.

راهکارهایی برای به حداقل رساندن مراجعات و کاهش زنجیره انتقال

وی در ادامه استفاده از روش های مختلف برای به حداقل رساندن مراجعات را برای کاهش زنجیره انتقال بیماری از سوی متخصصان دهان و دندان خواهان شد و استفاده از پانسمان هایی با ماندگاری بالاتر برای بیمارانی که احتیاج به ترمیم بعد از درمان ریشه دارند را راهکار مناسبی برای کاهش مراجعات ذکر کرد.

مرتضوی در خاتمه استفاده از وسیله رابردم را با هدف پیشگیری از پرتاب ترشحات دهانی و ایزوله شدن دندان از محیط دهان را به متخصصان دهان و دندان توصیه کرد.

پیگیری درمان های اورژانسی دندانپزشکی لازم است

هادی قاسمی - عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی - نیز با اشاره به تعویق انداختن اعمال مربوط به مسائل دهان و دندان ازسوی بعضی افراد به دلیل ترس و نگرانی از ابتلا به کرونا گفت: کرونا بیماری خطرناکیست ولی درعین حال پیگیری درمان های اورژانسی دندانپزشکی لازم است. اگر دربازه زمانی مشخصی درمان های دندانپزشکی به تعویق بیفتد ممکن است عواقب بیشتری به دنبال داشته باشد.

وی با بیان این که خیلی از پوسیدگی های دندانی می تواند منجر به ایجاد دردهای شدید دندانی گردد، خطرنشان کرد: حتی در مواردی بدون درد نیز ممکن است آبسه های عفونی ایجاد گردد که باید در اولین فرصت درمان گردد.

قاسمی ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی را با هدف قطع زنجیره انتقال کرونا خواهان شد و افزود: پوسیدگی های سطحی دندان نیز باید در سریعترین زمان ممکن درمان گردد چرا که اگر این پوسیدگی سطحی به موقع رفع نگردد، در مدت زمان کوتاهی می تواند به گستردگی پوسیدگی و عفونت تبدیل گردد.

جرم گیری دندان ها در دوران پاندمی کووید19

وی درباره جرم گیری دندان ها در دوران پاندمی کووید19 نیز شرح داد: اگر جرم های دندانی به میزان حادی ایجاد نشده باشد و یا لثه ها را درگیر نکرده می تواند این اقدام را نیز به تعویق انداخت.

قاسمی با اشاره به ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه دهان و دندان برای بچه ها گفت: درمان پوسیدگی های سطحی دندانی در بچه ها یکی از درمان های اورژانس در دوران کرونا به حساب می آید.

وی با تاکید بر اهمیت رعایت بیش از پیش پروتکل ها از سوی کارکنان مراکز بهداشتی اظهارکرد: خطر نه تنها متوجه مراجعه نمایندگان است بلکه کادر درمان نیز از خطرات مصون نیستند بنابراین باید طبق پروتکل ها در محل هایی که یونیت های دندانپزشکی و ابزار آلات وجود دارد توصیه های بهداشتی بصورت جدی رعایت گردد.

تهویه مناسب هوا، استفاده از ضدعفونی نماینده های سطحی، استفاده از ماسک و وسایل حفاظت فردی و رعایت فاصله اجتماعی در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی از دیگر مواردی بود که این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضرورت رعایت آن را برای قطع زنجیره انتقال کرونا ضروری ذکر کرد.

وی در ادامه به افرادی که برای درمان های اورژانسی دهان و دندان به مراکز دندانپزشکی مراجعه می نمایند، توصیه کرد: قبل از مراجعه به مراکز دندانپزشکی از رعایت پروتکل ها از سوی کادر درمان و پزشک متخصص اطمینان کامل حاصل کنید.

قاسمی با اشاره به این که پیشگیری مقدم بر درمان است، تاکید نمود: مسواک زدن حداقل دوبار در روز و تغذیه محدود از مواد غذایی شیرین و دردفعات کمترلازم است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1274

به "درمان های اورژانسی و غیراورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های اورژانسی و غیراورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید