70 هزار مبتلا به ام اس در ایران، افزایش شیوع بیماری در مناطق شهری کشور

به گزارش مجله اندیشه، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت در حوزه بیماری ام اس، گفت: طی دهه های اخیر شیوع بیماری ام اس در کشور به خصوص در مناطق شهری افزایش یافته است.

70 هزار مبتلا به ام اس در ایران، افزایش شیوع بیماری در مناطق شهری کشور

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بیماران ام اس در کشور، گفت: بر اساس آمار ثبت شده در سامانه بیماران خاص معاونت درمان وزارت بهداشت تا امروز تعداد 70000 بیمار مبتلا به ام اس در کشور برآورد شده است.

شیوع ام اس در زنان بیش از مردان

بیشترین سن ابتلا به ام اس

وی با بیان اینکه شیوع بیماری ام اس همچنان با نسبتی 2.5 برابری در زنان بیش از مردان بوده و بیشتر در سنین 20 تا 45 سال است، گفت: متوسط شیوع این بیماری بر اساس آمارهای جهانی به میزان 112 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت بوده و میزان بروز آن نیز 5.2 به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است. البته این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت است.

میزان شیوع ام اس در ایران

افزایش شیوع ام اس در مناطق شهری ایران

شادنوش ادامه داد: در ایران نیز شیوع ام اس معادل 87 بیمار به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت بوده و کشورمان از نظر شیوع ام اس در شمار کشورهای با شیوع بالا محسوب می گردد. در عین حال باید توجه کرد که طی دهه های اخیر شیوع بیماری ام اس در کشور به خصوص در مناطق شهری افزایش یافته است. این مسئله اهمیت تشخیص و کنترل بیماری در جوانان و میانسالان را با توجه به شیوع متوسط تا بالای این بیماری در کشور نشان می دهد.

اضافه شدن سالانه 5000 بیمار به شمار مبتلایان ام اس

شادنوش با بیان اینکه به طور متوسط سالانه حدود 5 هزار بیمار به جمعیت مبتلایان در کشور اضافه نموده می گردد، اظهار کرد: این بیماری از سال 1384 در کشور در زمره بیماری های خاص و مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته و اقدامات متعددی برای حمایت از این بیماران اجرا شده است. به طوری که سامانه رجستری و سرشماری بیماران ام اس در کشور راه اندازی شد. همچنین تشکیل کمیته علمی مشورتی برای ترسیم سیاست های کلی در امر تشخیص و درمان و توانبخشی بیماران و همچنین کمیته های ام اس دانشگاهی جهت تأیید بیماری و رسیدگی به موضوعات در سطح هر دانشگاه علوم پزشکی یکی دیگر از اقدامات مربوط به حوزه بیماران ام اس بوده است.

پرداخت فرانشیز سهم بیمار در داروهای داخلی ام اس

وی گفت: تدوین بسته خدمتی متناسب با احتیاجهای درمانی و دارویی، حمایت از خدمات بسته خدمتی در جهت کاهش بار اقتصادی بیماران، به روزرسانی سالانه سامانه ها و بسته خدمتی بیماران ام اس، تدوین استاندارد تشخیصی و درمانی ام اس و ابلاغ آن در سطح کشور، حمایت از داروهای فراوری داخل و پرداخت فرانشیز سهم بیمار در داروهای فراوری داخلی و تأمین جدیدترین داروهای مورد مصرف بیماران مانند مونوکلونال آنتی بادی با اثربخشی بالا از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در حوزه ام اس بوده است.

وی اضافه کرد: در عین حال مراکز جامع ارائه خدمات بیماران خاص در 13 مرکز دانشگاهی از قبیل چهار مرکز در تهران و مراکزی در اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز، کرمان، مازندران، کردستان و کرمانشاه برای ارائه خدمات به بیماران خاص و از جمله بیماران مبتلا به ام اس راه اندازی شده است. همچنین مراکزی را با عنوان مراکز ارائه خدمات جامع توانبخشی به بیماران ام اس تجهیز و تکمیل نموده ایم.

شادنوش از تدوین پروتکل خدمات توانبخشی مورد احتیاج بیماران ام اس و ابلاغ سراسری آن اطلاع داد و گفت: در سال 1399 بابت فرانشیز سهم بیمار در بسته خدمتی ام اس، بالغ بر 58 میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پرداخت شد. در عین حال باید توجه کرد که مهم ترین چالش فعلی در حوزه ام اس، بار اقتصادی بالا در مورد فرانشیز سهم بیمار برای داروهای تخصصی و همچنین هزینه های بالای توانبخشی در بیماران ام اس که فاقد پوشش بیمه ای هستند.

واکسیناسیون بیماران ام اس علیه کرونا

شادنوش درباره شرایط واکسیناسیون بیماران ام اس علیه کرونا نیز گفت: تخصیص سهمیه واکسن کرونا به بیماران ام اس در تهران و کلیه شهرها بر اساس دستورالعمل های ابلاغی و همکاری انجمن های حمایتی این بیماران با معاونت های درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده و در مورد اولویت بندی و فراخوان بیماران و راهنمایی شان به سمت مراکز منتخب تزریق واکسن نیز اقدامات لازم اجرا شده است. باید توجه کرد که واکسیناسیون بیماران ام اس از اردیبهشت ماه امسال شروع شده و آمار پوشش واکسیناسیون در این بیماران را نیز بعدا اعلام می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1692

به "70 هزار مبتلا به ام اس در ایران، افزایش شیوع بیماری در مناطق شهری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 هزار مبتلا به ام اس در ایران، افزایش شیوع بیماری در مناطق شهری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید