دانشگاه باید زمین بازی دانشجو باشد

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران/همدان دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان معتدل دانشگاه بوعلی سینا گفت: ارتباط دانشجو و دانشگاه نباید فقط منحصر به کلاس درس باشد، دانشگاه باید زمین بازی دانشجو باشد و این دو باهم عجین شوند.

دانشگاه باید زمین بازی دانشجو باشد

محمد شیری در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: دانشجو واژه سنگین، پرمعنا و پرمفهومی است. این کلمه در عرصه دنیای در کنار مفاهیم مهمی مانند سیاست، آزادی خواهی و تحول طلبی قرار می گیرد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شیری با بیان اینکه دانشجو نمادی از سطح پیشرفت و آزادی درون یک دولت است، توضیح داد: اگر شرایط دانشجویان را در درون یک دولت بسنجیم متوجه شرایط سیاسی و آزادی های فردی و اجتماعی آن کشور می شویم.

وی مطرح نمود: دانشجویان به سبب تحصیلات و تجربیات دوران دانشجویی اهمیت بالایی برای جوامع دارند چراکه نیروی انسانی نسل بعدی هستند و اگر جامعه شرایط بروز و ظهور دانشجویان را فراهم نکند بزرگترین سرمایه انسانی خود را از دست داده است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه در سیستم های سیاسی هر کشور نوع برخورد با دانشجو متفاوت است، گفت: متأسفانه در ایران دانشجویان، فعالیت و جنبش های دانشجویی حال خوبی ندارند.

شیری ادامه داد: در حال حاضر در ایران فعایت دانشجویی خاصی نداریم و هیچ کدام از جریانات دانشجویی، فعالیت دانشجویی به حساب نمی آید چراکه جنبش دانشجویی باید تأثیرگذار و معین نماینده بر دانشجویان دیگر و جامعه باشد.

دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان معتدل دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه هیچ کس از دانشجویان حمایت نمی نماید، اعلام کرد: دانشجویان مسائل صنفی زیادی دارند اما هیچ نهاد قدرتمند و قانونی از منافع دانشجویان حمایت نمی نماید.

وی بیان نمود: نهادهای خارجی کوشش می نمایند بر دنیا بینی و ایدئولوژی دانشجویان تأثیر بگذارند، دانشجویان با میله هایی محاصره شده اند که تنها راه نجات آن از درون خود دانشجویان است و این تحول از هیچ جایی غیر از دانشگاه انجام نمی گردد.

شیری در رابطه با مسائل سیستم آمورشی مطرح نمود: برای سازندگان و مسئولان کشور خیلی بد است که دانشجو صرفاً به دنبال نمره دریافت و قبولی در کنکور مقطع بالاتر باشد چراکه این ها تنها سرگرمی است که دانشجو را محدود می نماید.

وی با بیان اینکه سیستم آموزشی غلط باعث شده سطح سواد دانشجو پایین باشد، تبیین کرد: مطالعه و دانش جو بودن در ایران با شکست روبرو شده چراکه هنوز بعضی افراد تفاوت میان دانش آموز و دانشجو را نمی فهمند.

این فعال دانشجویی شرح داد: تفاوت اصلی میان این دو مورد، استقلال و آزادی است که دانشجو دارد. دانشجو در زمینه مطالعه باید مستقل و دغدغه مند بوده و استاد نباید مثل معلم باشد بلکه دانشجو فقط باید در جریان مطالعه از اساتید یاری بگیرد اما متأسفانه در جریان سیستم دانشگاهی و دانشجویی کشور ما هنوز دانشجویان استقلال عمل ندارند.

شیری اضافه نمود: در این مسئله هم دانشجویان و هم سیستم آموزش عالی مقصر است چراکه دانشجویان مستقل بودن را آموزش ندیده اند و آمادگی این نوع مطالعه را هم از خود نشان نمی دهند تا اساتید به دانشجویان ایمان داشته باشند.

وی اعلام کرد: دانشگاه از پتانسیل و منابع خود برای دانشجو استفاده نمی نماید و تنها اشتراک دانشگاه و دانشجو کلاس درس است و سایر ظرفیت های فرهنگی و ورزشی دانشگاه بی بهره است در صورتی که باید از تمام ظرفیت های دانشگاه استفاده گردد، دانشگاه و دانشجو باهم عجین باشند و دانشگاه زمین بازی دانشجویان به معنای محلی که دانشجویان در آن قدرت مانور داشته باشند، تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1407

به "دانشگاه باید زمین بازی دانشجو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه باید زمین بازی دانشجو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید