مرگ بار ترین پدیده جوی کشور چه بود؟ ، بازخوانی بوران و سرمایی که 4 هزار نفر را در ایران کشت

به گزارش مجله اندیشه، شایعه ورود موج سرمای سخت و عجیب در کل کشور از اواخر دی ماه امسال آغاز شد؛ ادعایی که نوید چند روز سخت برفی در بهمن ماه را می داد اما این اتفاق رخ نداد و خبری از سرمای عجیب نبود. برعکس بورانی که سال 1350 برخی از روستاهای ایران و ساکنانش را ناپدید کرد. بورانی که با تخمین 4 هزار کشته در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید.

مرگ بار ترین پدیده جوی کشور چه بود؟ ، بازخوانی بوران و سرمایی که 4 هزار نفر را در ایران کشت

سرمای بی سابقه سال 1350 از اواسط بهمن شروع شد. برفی که هزار نفر را در خود خفه کرد و آن قدر بارید که در مناطقی قدش از قد آن روزهای آدم ها بالاتر رفت و زندگی شان را نابود کرد. در برخی شهرها به نابود کردن بساط زندگی رضایت نداد و جان ها گرفت.

19 بهمن شرایط بورانی که در ایران شروع شده بود، بدترین روی خود را نشان داد و شرایط اغلب شهرهای کشور غیر عادی اعلام شد. اتوبوسی با 30 سرنشین در گردنه حیران سقوط کرد. شهردار گفت 30 سال است چنین برفی نباریده و یخبندان شدید، تیغه گریدرها را از کار انداخت.

نیم قرن قبل

در آن روز که تقریبا 48 سال از آن می گذرد، شانزدهمین برف در تهران شروع به باریدن کرد. البته فقط ایران نبود و برف و سرما اوضاع خاورمیانه را نیز به هم ریخت. سرمای بی سابقه در کشورهای عربی یمن جنوبی، مسقط، عمان هم زمان با ایران شروع شد. گزارش هایی که از سرتاسر کشور به روزنامه ها مخابره می شد عجیب بود.

در تبریز از شدت سرما عده ای بیهوش شدند، خلبانان هواپیماهای خارجی جرات نکردند در مهرآباد بنشینند، صدها اتوبوس، سواری و کامیون در گردنه ها و شهرهای میان راه ماندند. مردم همدان در خانه هایشان حبس شدند و اغلب شهرها به حالت تعطیل درآمدند.

مردگان بایگانی شدند

در رشت اما اوضاع آنقدر وخیم بود که مردم جا برای دفن مردگان خود نداشتند. عرصه برای مردم تنگ شده بود که شروع کردند به خواندن نماز وحشت تا شاید لحظه ای بارش برف تمام گردد تا آن ها بتوانند عزیزانی که سرما از آن ها گرفته بودند را دفن کنند. به علت ریزش مداوم برف در استان گیلان مردم این استان می گفتند گیلان مرطوب با ریزش برف های سنگین و سرمای شدید به دوره دوم زمین شناسی یعنی دوره یخبندان بازگشته است.

برف 3.5متری

ارتفاع برف در روستاهای گیلان به 3 متر و نیم رسیده و ساکنان به جای کوچه از روی پشت بام تردد می کردند. انبوه برف تعدادی از ساختمان های کهنه را در رشت منهدم کرد و ساکنان خانه ها میان برف و سرما سرگردان شدند.

در چند روز پایانی بهمن ماه، بر اثر ریزش برف های مداوم و سنگین گورستان بزرگ شهر رشت زیر انبوهی از برف مدفون شدند و به هیچ وجه امکان دفن مردگان در این گورستان میسر نبود. آن ها اجساد اموات در سردخانه گورستان بایگانی کردند تا زمانی که شرایط مساعد شد آن ها را به ترتیب دفن کنند.

2 میلیون احشام در محاصره برف

اوضاع روستاهای آذربایجان نیز مانند رشت بود؛ همه در محاصره برف. ارتباط زمینی با 4500 روستای استان آذربایجان قطع شد و سرعت توفان بنا به گزارش اداره هواشناسی تبریز به 40 کیلومتر در ساعت رسید. به گفته فرمانده ژاندارمری وقت آذربایجان شرقی نزدیک به دو میلیون احشام در محاصره برف بودند که به دلیل مسدود بودن تمام راه ها کمک به آنها امکان پذیر نبود.

40 خانوار زیر برف

سخت ترین زمستان نیم قرن اخیر در ایران تیتری بود که 20 بهمن 1350 در روزنامه اطلاعات جا خوش کرد. در محلات حمزه آباد و پیرانشهر 40 خانوار زیر بهمن مدفون شدند، ارتفاع برف در پیرانشهر به 3 متر رسید و در شهر آب، نفت و مواد خوراکی نایاب شده است. 20 هزار نفر از ساکنان 150 روستای کشور نیز در محاصره برف قرار گرفتند.

دویست متر از جاده هراز را بهمن پوشاند، بهمنی که ارتفاع هر کدام بین20 تا 15 متر بود. اخبار ناراحت کننده در آن روز تمامی نداشت، 180 نفر در ارتفاعات گیلان ناپدید شدند و تمامی احتمال ها به این سمت می رفت که آن ها جان خود را از دست دادند.

سرمایی که 7 نفر را خشک کرد

راه های ارتباطی تبریز چند روزی به علت برف بسته بود و در این چند روز هفت نفر در سرما جان خود را از دست دادند. دو نفر دچار کولاک شدند که یکی از آنها کشته شد. یک اتوبوس و مینی بوس در راه سراب - بستان آباد با مسافران خود گرفتار کولاک شدند که از عاقبت آنها خبری در دسترس نیست.

در دامنه کوه عینعلی تبریز یک خانواده سه نفری کولی که داخل یک چادر زندگی می کردند از سرما خشک شدند. در جاده فرودگاه تبریز جسد شخص مجهول الهویه ای که از سرما جان خود را از دست داده بود، پیدا شد. 7 مسافر اروپایی که با قطار از طریق شوروی سابق از جلفا وارد تبریز شده بودند با هواپیما به تهران فرستاده شدند.

4 روز پس از شروع سهمگین ترین بوران تاریخ مردم رشت برای عبور و مرور همچنان از تونل و پله های برفی استفاده می کردند. در همین زمان اعلام شد دهکده ای در نزدیک رضاییه بر اثر سقوط بهمن ویران شده است. پس از اعلام این خبر کمیته ای برای امدادرسانی تشکیل شد. در این دهکده که بین 15 تا 20 خانواده روستایی زندگی می کردند و جسد 18 تن از قربانیان حادثه سقوط بهمن از زیر برف بیرون کشیده شد.

24 بهمن ماه نخست وزیری وقت از خفه شدن 60 نفر زیر بهمن خبر داد. 40 نفر از این عده اهالی دهکده ای در سردشت بودند که در خواب گرفتار بهمن شدند.

از خضر خبری نیست

در آن روزها چهار هزار نفر از ساکنان روستای خضر از توابع سمیرم، بیست روز متوالی در محاصره برف و کولاک بودند و از وضع این گروه کثیر اطلاعی در دسترس نبود. اردکان برف سنگینی را تجربه کرد و به گفته خبرنگاران از شرایط 7 روستایی که در محاصره برف بودند هیچ خبری در دسترس نبود.

زمستان سخت سال 1343

ایران یک زمستان سخت دیگر هم داشت که شاخصه اصلی آن کاهش شدید هوا بود که در برخی مناطق تا منهای 40 درجه نیز رفت. در آن سال مانند بوران سال 1350 برف و کولاک و بهمن عجیب و غریبی به جان کشورمان نیفتاد، بیشتر سرمای آزاردهنده ای بود که برای روزهای متوالی زندگی را برای شهروندان سخت کرد.

پرفسور اردکانی در گفت و گو با ایرنا از زمستان سخت و تلخ سال 1343 صحبت کرد. از مرور خاطراتی که او در زمان مسئولیتش در سازمان هواشناسی با آن روبه رو شد و هنوز جزئیاتش را به خوبی به خاطر دارد. اردکانی با تعریف خاطره ای از تابستان به مرور سرمای استخوان سوز سال 1343 می پردازد. زمانی که به قول او آب زمین نریخته یخ می زد.

او به تابستان سال 43 برمی گردد؛ به روزی که خبرنگار روزنامه اطلاعات با او از ماجرای عجیبی صحبت کرد: این خبرنگار معمولا خبر پیش بینی هوا را از من می گرفت. بعد از این که صحبت های مان در آن خصوص تمام شد، او به من گفت: به نظرتون زمستون امسال چطور می شه؟ در جواب سوال او گفتم با امکاناتی که داریم حدبیشتر بتوانیم هوای 48 ساعت بعد را پیش بینی کنیم، از الان برای 6 ماه بعد چطور نظر بدهم؟

لانه موش هایی که آذوقه جمع کرده بودند

آن سال خبرنگار روزنامه اطلاعات ماجرای جالبی را با پرفسور اردکانی در میان گذاشته بود: آن خبرنگار به من گفت زمانی که جاده تهران به شمال را تعریض می کردند و او برای تهیه گزارش به آن جا رفته، با چشم خودش لانه موش های بسیار بزرگی را دیده که در آن مقدار زیادی جو، گندم و عدس انبار کردند. تفسیرش این بود که آن سال قرار است زمستان سختی داشته باشیم که این حیوانات از الان چنین کاری کرده اند.

آن سال تازه از انگلستان برگشته بودم و چند دوره تخصصی را گذرانده بودم. به او گفتم رابطه بین موش و هواشناسی را نمی دانم اما مجله ای را مطالعه کردم که یک پرفسور فرانسوی ادعا کرده بود امسال، سال ناهنجاری در جهان خواهد بود. ناهنجاری به این شکل است که در یک منطقه از جهان هوای بسیار سرد و در یک منطقه بسیار گرم خواهد شد.

آن مقاله به لکه های خورشیدی (sunspot) اشاره کرده بود که زیاد بودن آن به ناهنجاری منجر می گردد. در آن مقاله ادعا شده بود این نوع لکه های خورشیدی، سیکل های مختلف دارد؛ 11 ساله، 22 ساله، 33 ساله و هفتاد و چند ساله. یکی از این سیکل ها مقارن بود با سال 1343 که گفته شده بود چند سیکل روی هم افتاده و فوران های زیاد لکه ها به ناهنجاری شدید منجر خواهد شد.

یادم است آن سال روزنامه اطلاعات با تیتر بزرگ، وسط تابستان نوشته بود اردکانی سال سردی را پیش بینی کرده است. آن زمان رئیس سازمان دکتر گنجی بود، به من زنگ زد و گفت: این حرف ها چیه زدی؟ الان همه به تکاپو می افتن واسه زمستون. وزیر راه که خیلی روی این مسائل حساس بود هم با من تماس گرفت و یک چیزهایی هم گفت. اما جالب است پیش بینی که وسط چله تابستان کرده بودیم، رخ داد و آن سال حادثه رخ داد.

یک زمستان ناهنجار

زمستان آن سال ناهنجار و سرد از اوایل دی ماه شروع شد و تا اوایل بهمن ادامه داشت. تقریبا یک چیزی حدود یک ماه و از این نظر خیلی عجیب بود. درگیر یک شرایط بحرانی شدیم. هوای بسیار سردی منطقه ما را فرا گرفت و این در حالی بود که ما تسهیلات و امکاناتی که در جهان وجود داشت را نداشتیم. یادم است آن سال مشهد مقدس دمای منفی 35 درجه، مهرآباد تهران دمای منفی 21 و همدان منفی 37 را تجربه کرد. حالا فکر کنید آن سال مناطق کوهستانی به چه شکل بودند. فکر می کنم دمای کوهستان ها به منفی 40 درجه هم رسید.

سال 43 ساکن تهران بودم. لوله های آب و گاز یخ زده بود، بیشتر خانه ها بدون آب و گاز بودند. همه راه ها یخ زده بودند. مقدار برفی که آن سال بارید خیلی عجیب و غریب نبود اما چیزی که بیش از حد جلب توجه کرد، برودت هوا بود. آن سال همه جا تعطیل شد اما چون کار ما و بقیه نهادهای 24 ساعته تعطیلی نداشت، با زحمت فراوان سر کار حاضر می شدیم.

در سال 53 ناهنجاری هوا بیشتر به دلیل بارش عجیب و زیاد برف بود. اگر خاطرتان باشد سال 86 نیز بارش برف و سرمای بدی را در ایران تجربه کردیم. سال 86 در دانشگاه تدریس می کردم و مدیر گروه هواشناسی یا مشاور سازمان هواشناسی بودم. سرما و برفی که تجربه کردیم عجیب بود اما نه به شدت سال های 43 یا 50.

تجربه سرمای بیش از دلایل علمی دارد که در طبقه دوم جو و در فاصله 18 تا30 کیلومتری از جو اتفاق رخ می دهد. طبقه ای که به آن استراتوسفر (Stratosphere) می گویند که بر اساس آن تغییرات یک منطقه جهان به طبقه اول جو می رسد. در آن منطقه ناهنجاری بسیار شدیدی رخ می دهد. اخبار مربوط به رخ دادن این اتفاق جوی را بارها در اروپا و امریکا شنیده ایم. مدتی قبل من در امریکا بودم و یادم است دمای هوا به منهای 50 درجه رسید و تمام پرنده ها یخ زدند.

9دی ماه 1343 سرما در آذربایجان 6 کودک را کشت. هوای تبریز به شدت سرد بود و دمای هوا در شب ها گاهی به 20 درجه زیر صفر هم می رسید. موج سرما پس از 9 دی برای مدت کوتاهی از کشور رفت اما 21 دی ماه دوباره ایران روزهای سرد خود را تجربه کرد. خبرهای ناراحت کننده آن زمان با طغیان مجدد رودخانه کارون و آب گرفتگی نخلستان ها شروع شد.

22 دی بر اثر سقوط بهمن قطارهای شمال در راه ماندند. در این روز لوله اصلی آب ترکید و سیل وارد خیابان و منازل مردم شد. به قطارهای مسافری که حامل 800 مسافر بودند دستور داده شد به ایستگاه های وسط راه بازگردند. راه هراز را کولاک برف و سقوط بهمن مسدود کرد. فرودگاه شیراز بسته شد و در شاهپور آذربایجان مردم شب ها از ترس حمله گرگ های گرسنه به شهر، خواب نداشتند.

29 دی ماه ریزش برف مجددا در کشور شروع شد. هواشناسی پیش بینی کرد با ورود جبهه هوای سرد به ایران هوا توفانی می گردد و در اغلب نقاط از جمله تهران برف می بارد. شبکه ارتباطی تهران - آذربایجان قطع شده و 7 نفر در جاده های مختلف از شدت برف و سرما تلف و 5 نفر در گردنه گدوک بین توده های برف مفقود شدند.

30 دی ماه ارتفاع برف در تجریش به 40 سانتی متر و در دربند به نیم متر رسید. ارتفاع برف در اراک به حدی بود که حتی وسایل نقلیه نیز نمی توانستند در خیابان تردد کنند و اغلب ماشین ها در گاراژ ماند. برف 70 سانتی متری مهمان بروجرد شد و در شمیرانات بیش از 40 سانتی متر برف بارید.

سال 1343 در همدان سرما بعد از ریزش برف بیداد می کرد. این خانم در یکی از خیابان های همدان دچار این وضع شد. بخار نفسش یخ بسته و به صورت قندیل جلوی دهان او را گرفته است.

گزارش: میترا شکری - ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 758

به "مرگ بار ترین پدیده جوی کشور چه بود؟ ، بازخوانی بوران و سرمایی که 4 هزار نفر را در ایران کشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ بار ترین پدیده جوی کشور چه بود؟ ، بازخوانی بوران و سرمایی که 4 هزار نفر را در ایران کشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید