حاجی میرزایی: قانون استخدام 25 هزار نفر معلمان حق التدریسی از اول مهر اجرایی می گردد

به گزارش مجله اندیشه، وزیر آموزش و پرورش گفت: قانون به ما اجازه جذب 25 هزار نفر از معلمان حق التدریسی را داده که از اول مهرماه اجرایی و اعمال خواهد شد.

حاجی میرزایی: قانون استخدام 25 هزار نفر معلمان حق التدریسی از اول مهر اجرایی می گردد

به گزارش گروه سیاسی مجله اندیشه، محسن حاجی میرزایی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در بخش دوم سخنان خود در پاسخ به سوالات نمایندگان در بحث تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش، گفت: در تمام سفر های استانی با معلمان و حق التدریسی ها در تماس بودم و فکر نکنید که از شرایط راضی هستم.

وی اضافه نمود: قانون تا به امروز شرایط استخدامی معلمان را تا سال 92 مشخص نموده و برای آنکه بار تعهدات ما کم گردد قانون اجازه داده از ظرفیت های سرباز معلم و معلمان حق التدریسی استفاده کند که بار دیگر قانون و مجلس این مسائل را تبدیل به تعهد برای وزارت آموزش و پرورش نموده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: براساس قانون تا قبل از سال 92، حدود 88 هزار نفر باید مشخص تکلیف شوند و به موجب مصوبه مجلس باید از معلمان آزمون گرفته گردد و ما نمی توانیم این آزمون را حذف کنیم.

حاجی میرزایی تاکید نمود: معلمان پیش دبستانی قبلا برای مشغول شدن به کار از آموزش و پرورش حقوق می دریافتد، اما براساس استفساریه ای این موضوع توسعه و اعلام شد که 30 هزار نفر به این تعداد افراد قبلی برای استخدام اضافه شوند.

وی بیان نمود: سال جاری در همان قانون تصریح شده که براساس بودجه تخصیصی و تا انتها برنامه ششم توسعه یعنی سال 1400 استخدام شوند، اما ما تنها 25 هزار نفر را امتیاز داده و برای آن ها ردیف داریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این قانون تا به امروز 11 بار اصلاح شده و شرایط بدی را برای ما به وجود آورده است، گفت: از سال 88 تا 92، 407 هزار نفر نیرو وارد آموزش و پرورش شده است، در صورتی که باید نیرو ها از دانشگاه فرهنگیان جذب آموزش و پرورش شوند، اما 197 هزار نفر از راستا غیر از دانشگاه فرهنگیان و غیررقابتی جذب شده اند که بعضی از آن ها به لحاظ شرایط سن و تحصیلات مناسب آموزش در یک منطقه نیستند، اما ما براساس قانون این کار را انجام دادیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: تغییرات قانون یک آشفتگی و بهم ریختگی را به وجود آورده و حدود 48.4 طی 10 سال گذشته همین گونه استخدام شده اند که حدود 40 درصد از آن ها بیش از 35 سال سن دارند.

وی با اشاره به موضوع رتبه بندی معلمان هم، گفت: دولت براساس قانون نظامی را طراحی و اجرا کرد، اتفاقاتی که درباره افزایش حقوق فرهنگیان افتاده بسیار خوب بوده و در مقایسه با 10 سال پیش و حتی طی همین 9 ماه گذشته افزایش حقوق برای فرهنگیان اجرا شده است.

وزیر آموزش و پرورش ضمن انتقاد به بعضی افرادی که می گویند آموزش و پرورش اولویت دولت نیست، اظهار کرد: بیشترین افزایش حقوق طی یکسال گذشته متوجه فرهنگیان بوده است و من هیچ وعده ای را نداده ام که به آن عمل ننموده باشم و درباره بحث معلمان اکنون سرافرازم.

حاجی میرزایی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید نمود: آنالیز کنید، هرکسی به شما مراجعه کرد فیش حقوقی مهر 98 وی را با سال 99 مقایسه کنید. حدود یک سال پیش در زمان دریافت رأی اعتماد از مجلس اعلام کردند که سیاسی نیستم و ماموریت سیاسی ندارم و کوچکترین اقدامی به لحاظ سیاسی در آموزش و پرورش انجام نمی دهم.

وی اضافه نمود: همه همکاران خود را هم از این موضوع منع نموده و گفته ام اگر کسی بخواهد تخطی کند با وی برخورد می کنم، زیرا آموزش و پرورش محل تعلیم و تربیت بوده و باید مورد حمایت قاطبه مردم باشد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: هیچ عزل و نصبی در آموزش و پرورش طی دوره مسئولیت من با انگیزه سیاسی انجام نشده و نخواهد شد، با اطمینان می گویم هرمورد که شما نمایندگان در خصوص آن فرمودید را شرح می دهم.

بیان این سخنان وزیر آموزش و پرورش اعتراض تعدادی از نمایندگان را به دنبال داشت و آن ها با در دست داشتن کتاب آئین نامه به قسمت جلوی مجلس و جایگاه ناطقان آمدند. در این میان قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس که اداره ساعاتی از جلسه را برعهده داشت کوشش کرد تا با ارائه تذکرات مداوم نمایندگان را آرام کند، اما آن ها همچنان به اعتراض خود ادامه دادند.

حاجی میرزایی در انتها سخنان خود درباره استخدام نیرو های حق التدریسی و معلمان، گفت: براساس اجازه ای که سال جاری به ما داده شده 25 هزار نفر از اول مهرماه استخدام می شوند و بقیه هم براساس امتیازدهی از سال های بعد به میزان مشخص شده استخدام خواهند شد.

بعد از پایین آمدن حاجی میرزایی از جایگاه ناطقان و خروج از صحن علنی، نمایندگان معترض به دنبال وی تا مقابل درب صحن رفته و در اطراف وزیر آموزش و پرورش تجمع کردند که بعد از دقایقی با خروج وزیر، نمایندگان به جایگاه های خود بازگشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1091

به "حاجی میرزایی: قانون استخدام 25 هزار نفر معلمان حق التدریسی از اول مهر اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: قانون استخدام 25 هزار نفر معلمان حق التدریسی از اول مهر اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید