تجربه داوطلبان آزمون دکتری از کنکور در کرونا

به گزارش مجله اندیشه، کنکور دکتری با وجود همه مخالفت ها، درخواست ها و درنهایت تغییر زمانی که رخ داد، در دو روز گذشته برگزار شد. کنکوری ها سر جلسه حاضر شدند و درنهایت هم نمره برگزاری این آزمون ها 15 اعلام شد. این نمره را نه مردان و زنان شرکت کننده در آزمون و نه مراقبان آزمون ها که معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت روز گذشته بیان نمود.

تجربه داوطلبان آزمون دکتری از کنکور در کرونا

به گزارش شهفرایند، محسن فرهادی این نمره را قابل قبول دانسته است: فکر می کنم با توجه به همه قوت و ضعف هایی که وجود داشت، در مجموع می توان نمره قبولی را به نحوه برگزاری آزمون کنکور دکتری داد و به رعایت پروتکل های بهداشتی آزمون ها نیز نمره 15 یا 16 را می دهیم و امیدواریم که در آزمون های بعدی بتوانیم میزان رعایت را به 17 و 18 و حتی20 برسانیم.

در این آزمون 175 هزار داوطلب در هشت گروه آموزشی و 345رشته تحصیلی و در60 شهرستان حاضر شدند و مخالفان برگزاری هم که قرار دریافت داوطلبان در کنار یکدیگر و فضای بسته را عاملی برای انتشار ویروس می دانستند، نتوانستند کاری از پیش ببرند و هشتگ هایی، چون تعویق کنکور 99 و فضای مجازی هم چندان کارساز نبود. چنانچه داوطلبان آزمون دکتری دو وزارتخانه بهداشت و علوم هم پیش از این 70 هزار امضا جمع کردند تا سندی باشد برای به تعویق افتادن دو آزمون تخصصی. آزمون هایی که درنهایت در همین روز های گذشته برگزار گشتند.

حسین قنبری، مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت هم پیش از این با تأکید بر اینکه مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای به تعویق انداختن آن، دنبال راهکار هایی برای برگزاری بهتر این آزمون باشند، به ایسنا گفته بود: با توجه به اینکه تصویر روشنی از ادامه فرایند شیوع کرونا در کشور وجود ندارد، بنابراین ما نمی توانیم هیچ کدام از آزمون های سال 99 را به تعویق بیندازیم. متاسفانه تلاش ها و اقداماتی که عده ای برای تعویق یا حذف کنکور سال 99 و همچنین آزمون های دیگر انجام می دهند، به مراتب فشار و استرس زیادی را به خانواده ها و داوطلبان وارد می کند و تبعات این نوع فشار های روانی برای داوطلبان آزمون های مختلف به خصوص آزمون سراسری بیشتر از تبعات نگرانی های ناشی از ابتلا به کرونا خواهد بود. سیما لاری، سخنگوی وزرات بهداشت هم سه شنبه گذشته از نتایج نظرسنجی گفت که در آن 95 درصد داوطلبان خواسته اند کنکور برگزار شود.

با این حال کنکور روز های گذشته درحالی برگزار گشت که تعدادی از داوطلبان مبتلا به کرونا هم درآن شرکت داشتند و سازمان سنجش اعلام کرده بود که این مبتلایان باید در بیمارستان طالقانی آزمون دهند. اما آن طور که ایرنا نوشت برخی فیلم های منتشرشده در فضای مجازی از بی اطلاعی مسئولان بیمارستان طالقانی تهران مبنی بر برگزاری آزمون دکتری برای داوطلبان کرونایی در این مکان خبر می داد.

بر این اساس اعلام شده بود که داوطلبان مبتلا به کرونا سر موقع در بیمارستان طالقانی حاضر شدند، اما اجازه ورود به بیمارستان نداشتند که پس از این موارد ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت این تاخیر ها برای رعایت بیشتر پروتکل بوده است: 55 داوطلب مبتلا به کرونا از طریق تکمیل فرم خوداظهاری شناسایی شدند. در بیمارستان طالقانی، کنندگان سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت بهداشت حضور دارند و 21 داوطلب در این مکان آزمون دادند.

همه این اتفاقات درحالی است که عنوان شده چنانچه پروتکل های وزارت بهداشت برای آزمون دکتری به درستی رعایت نشود، ممکن است در برگزاری کنکور های آینده تأثیرگذار باشد. زهره الهیان، کننده مردم تهران در مجلس هم روز گذشته از ارایه طرح دوفوریتی پیشنهادی مجلس برای تعویق کنکور ارشد و سراسری خبر داده است: یک طرح دو فوریتی برای تعویق کنکور کارشناسی ارشد، کارشناسی و برد تخصصی پزشکی در مجلس تهیه و آماده شده است که در نظر داریم هفته آینده در صحن علنی مجلس مطرح شود. البته راهکار های دیگری پیشنهاد شده ازجمله اینکه داوطلبان در چند روز و طی روز های متوالی آزمون بدهند، از این جهت که تعداد جمعیت کمتر شود و در یک فاصله گذاری مناسب و رعایت دقیق پروتکل ها اقدام گیرد که این هم می تواند یک گزینه باشد.

به گفته او در صورتی که این پروتکل ها در آزمون ها جدی گرفته نشود، قطعا وزیر علوم مورد سؤال مجلس واقع و به مجلس فراخوانده خواهد شد: همچنین طی صحبتی که با آقای زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس داشتیم، مقرر شد نظرات کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس را هم دریافت کنیم تا جوانب مختلف بحث تعویق کنکور دیده شود و داوطلبان متضرر نشوند.

صندلی ها نزدیک به هم چیده شدند

تعدادی از داوطلبانی که در دو روز گذشته آزمون داده اند، معتقدند شرایط برگزاری آزمون امسال تفاوت چندانی با گذشته نداشته است. هرچند استفاده از ماسک اجباری بوده است، اما صندلی ها بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی درست چیده شدند و مثلا در دانشگاه علم و صنعت حتی آزمون در زیرزمین برگزارشد.

سها که داوطلب دکترای ارتباطات بوده، می گوید: قبل از شروع آزمون یک ساعت معطل شدیم و اجازه نمی دادند در این زمان در حیاط باشیم. به اجبار می گفتند باید به محل آزمون بیایید. صندلی ها بسیار نزدیک هم بود و هیچ خبری از ضدعفونی پیش از ورود به جلسه هم نبود. فقط تب سنجی انجام می شد که آن هم باعث تجمع افراد جلوی در ورودی بود.

سها می گوید از شرایط حوزه های دیگر بی اطلاع است، اما در حوزه ای که او آزمون داده، شرایط با قبل فرق چندانی نداشته است: بیشتر دانشگاه ها فضای باز بزرگی دارند. شاید در این فضا بهتر می شد آزمون را برگزار کرد.

مهرداد هم داوطلب دکترای علوم سیاسی بود و حوزه برگزاری آزمونش دانشگاه علوم انتظامی امین تهران؛ او هم معتقد است به نسبت سال گذشته تنها یک ماسک اضافه شده و اتفاق دیگری عملیاتی نشده بود: قبلا انگشت نگاری می کردند. امسال این کار حذف شده بود. بعد از انگشت نگاری هم یک پد الکلی می دادند و امسال با آنکه انگشت نگاری نکردند، پد الکلی را دادند، اما در بسیاری از حوزه ها از همین پد هم خبری نبود.

پروتکل ها در آزمون وزارت علوم نادیده گرفته شد

دیروز صبح امیر بر سر جلسه آزمون وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران نشست. او داوطلب دکتری ایمونولوژی وزارت بهداشت است و پیش از این در اوایل تیر با امضای نامه ای خطاب به رئیس جمهوری نسبت به برگزاری آزمون های ارشد و دکتری وزارت بهداشت و وزارت علوم با توجه به میزان شیوع کووید-19 در کشور اعتراض کرده بود. این نامه 70 هزار امضا داشت.

حالا او می گوید که شرایط برگزاری آزمون در دانشگاه علوم پزشکی ایران قابل قبول بود، همه با ماسک سر جلسه نشسته بودند، برگه سوال ها را مستقیما روی زمین نگذاشتند و محل قرار گیری نیمکت ها در راهرو ها بود. مراقبان، ماسک و شیلد داشتند و تقریبا تمام موارد رعایت شده بود. با این حال عکس هایی را که از آزمون روز قبل وزارت علوم منتشرشده، دیده است و می گوید که خیلی از پروتکل ها رعایت نشده است و داوطلبان هم راضی نبودند.

رامین، اما تجربه خوبی نداشت. او برای رفتن سر جلسه آزمون رشته بیوشیمی بالینی از نیشابور به مشهد رفته بود. او چهارشنبه بعدازظهر به مشهد رسید، یک شب در مسافرخانه ماند و فردایش یعنی پنجشنبه در دانشگاه فردوسی مشهد بر سر جلسه آزمون نشست و حالا می گوید که اوضاع اصلا خوب نبوده است. او امروز هم آزمون بیوشیمی بالینی در وزارت علوم دارد و روز یکشنبه برای اطمینان از سلامتش می خواهد تست آنتی بادی بدهد.

انتقاد او از شرایط برگزاری آزمون است: چرا داوطلبان دکترا نوبت صبح دیروز را موش آزمایشگاهی کردند که اگر اوضاع خوب بود، سایر آزمون ها را هم برگزار کنند؟ بعد هم که دیدند شرایط خوب نبوده و خیلی از پروتکل ها رعایت نشده، چرا نوبت عصر و روز بعدش آزمون برگزار کردند؟ وزیر بهداشت گفته بود که اگر در اولین آزمون پروتکل ها به خوبی رعایت نشود، آزمون های بعدی تعلیق می شود. پس چرا این اتفاق نیفتاد؟ رامین به چند مورد رعایت نشدن پروتکل ها در آزمون روز گذشته دانشگاه فردوسی مشهد اشاره می کند: نیم ساعت از آزمون نگذشته بود که داوطلبان یکی یکی ماسک ها را برداشتند، دم در ورودی هم همه بدون رعایت فاصله اجتماعی وارد می شدند، اگر می خواستند فاصله دو متری را رعایت کنند، ورود به جلسه آزمون چند ساعت طول می کشید. از آن طرف هم خانواده ها جلوی در منتظر ایستاده بودند که جمعیت قابل توجهی شده بودند.

به گفته او کسانی که در راهرو های دانشگاه بودند، فاصله بیشتری نسبت به کسانی که در اتاق ها بودند، با هم داشتند. نکته دیگر این است که بیشتر فاصله عرضی میان نیمکت ها رعایت شده بود تا طولی. انگار ویروس تنها از عرض منتقل می شود. رامین می گوید بدترین اتفاق وسط آزمون، عطسه کردن یکی از داوطلبان بود که درست در جهت باد کولر قرار داشت و باعث شد خیلی از داوطلبان به هراس بیفتند: نکته دیگر این است که داوطلبان بین آزمون از سرویس بهداشتی استفاده می کردند، درحالی که بعد از استفاده از سرویس بهداشتی کسی آن را ضدعفونی نمی کرد. شرایط طوری بود که از دیروز بعد از ظهر دچار تب و لرز شده ام و باید زودتر آزمایش بدهم.

به گفته او داوطلبان زیادی از شهر های دیگر خراسان آمده بودند و این درحالی است که هر کدام از آن ها می توانند ناقل بدون علامت باشند: یکی از دوستان من ناقل بی علامت است، اما فردا برای شرکت در آزمون حاضر می شود.

او می گوید که نکته دیگر آزمون روز پنجشنبه، احتمال تقلب بود: مراقبان از ترس ابتلا به کرونا، گوشه سالن ایستاده بودند و همین باعث شد برخی از داوطلبان تقلب کنند.

این داوطلب از وضع سایر آزمون دهندگان مبتلا خبر دارد و می گوید که برخی از بیمارستان ها از اینکه قرار است آزمون در همان مرکز درمانی برگزار شود، بی خبر بودند و همین باعث شد تا آزمون خیلی دیرتر و حدود ساعت 8 و 40 دقیقه به جای 8 صبح برگزار شود. رامین که جزو نیرو های شرکتی است و در یکی از بیمارستان های نیشابور در بخش آزمایشگاه فعالیت می کند، می گوید که این حق آن ها نیست که در دوره کرونا با آن همه خطرات فعالیت و در آزمونی خطرناک شرکت کنند و حالا قرار بر این گذاشته اند که تعدیل شان کنند: می گویند بودجه نداریم و باید تعدیل تان کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1173

به "تجربه داوطلبان آزمون دکتری از کنکور در کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه داوطلبان آزمون دکتری از کنکور در کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید