این سرماخوردگی پاییزی را جدی بگیرید

به گزارش مجله اندیشه، یک متخصص و مدرس طب ایرانی با اشاره به اینکه زکام (یک سرماخوردگی پاییزی) یکی از راه های دفع مواد ناسالم از بدن است، گفت: نباید جلوی این عارضه گرفته گردد؛ مگر آنکه علائم بیش از 4 تا 5 روز به طول بیانجامد یا علائمی از عفونت های باکتریال وجود داشته باشد که در آن صورت باید با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص دقیق بیماری، دارو های مورد احتیاج، تجویز و مصرف شوند.

این سرماخوردگی پاییزی را جدی بگیرید

مریم نواب زاده در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه آنچه از ناحیه بینی و چشم خارج می گردد زکام نام می گیرد و آنچه ریخته می گردد نزله نام دارد، اظهار کرد: نزله، در طب ایرانی به اسم مادر بیماری ها نام برده شده که به طور مستقیم و غیر مستقیم در ایجاد 40 بیماری مرتبط دانسته شده است.

وی ادامه داد: بیماری هایی مثل سینوزیت، بزرگی لوزه ها و عفونت حلق و ریه به طور مستقیم و کم کاری تیروئید، ریفلاکس معده، واریس، درد مفاصل، کیست های پستان، اگزما و آلرژی به صورت غیرمستقیم با وجود نزله سرد طولانی مرتبط هستند.

نواب زاده بیان نمود: یکی از مسائل شایع در فصل پاییز و زمستان، ابتلا به سرماخوردگی است و در سرماخوردگی های ساده یا اصطلاحاً ویروسی که علائم آن محدود به آبریزش بینی، بی حالی و خستگی بوده و علائم عفونت باکتریال مانند گلودرد چرکی وجود ندارند.

وی با بیان اینکه باید از مصرف نابجای داروهایی، چون آنتی بیوتیک ها و کورتون ها پرهیز و تا بهبود علائم، استراحت کرد، اضافه کرد: در سرماخوردگی ویروسی، ضمن پرهیز از خوردنی هایی که موجب سردی و تری بدن می شوند، از سوپ ها و آش های ساده و گرم باید استفاده کرد.

این متخصص و مدرس طب ایرانی با اشاره به اینکه زکام یکی از راه های دفع مواد ناسالم از بدن است، توضیح داد: نباید جلوی آن گرفته گردد؛ مگر آنکه علائم بیش از 4 تا 5 روز به طول بیانجامد یا علائمی از عفونت های باکتریال وجود داشته باشد که در آن صورت باید با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص دقیق بیماری، دارو های مورد احتیاج، تجویز و مصرف شوند.

نواب زاده با بیان اینکه در مکتب طب سنتی ایرانی، محور اصلی علائم و پیگیری فرایند درمان بر اساس نوع ترشحات مجاری تنفسی فوقانی تنظیم می گردد، توضیح داد: منابع طب سنتی ایران، ترشحات نزله ای را در دو گروه کلی قرار داده اند که شامل نزله گرم و نزله سرد است.

نواب زاده در مورد علایم نزله گرم اظهار کرد: علامت های ذکر شده در نزله گرم، بیشتر با علائم سرماخوردگی متناسب است و شامل ترشحات رقیق و آبکی بینی و حلق، سوزش و خارش گلو و حلق، سرخی چشم ها، التهاب حلق و گرفتگی بینی و صدا است.

وی با اشاره به درمان نزله گرم توضیح داد: اصل درمان در نزله ها، به قوام آوردن خلط و ترشحات و آماده کردن آن ها برای دفع است؛ بدین معنا که با دارو های مناسب، خلط رقیق یا غلیظ و خلط غلیظ را رقیق کنیم.

وی اضافه کرد: با این شرح تعیین است که باید تدابیری به کار برد که در روز های نخست سرماخوردگی که خلط رقیق است، آن را غلیظ کنیم و بر عکس در روز های نهایی یا هنگام بروز عوارضی، چون سینوزیت چرکی وجود اخلاط غلیظی که دفع آن ها مشکل است، باید با تدابیر و دارو های مناسب را رقیق و آماده دفع کرد.

دستورات درمانی نزله گرم

این متخصص و مدرس طب ایرانی با بیان اینکه به طور کلی دستورات درمانی نزله گرم (سرماخوردگی) شامل مواردی است، توضیح داد: بهتر است غذای اصلی در سه روز نخست، تنها سوپ جو رقیق و سبزیجات فراوان باشد و کوشش گردد معده سبک نگاه داشته گردد؛ در این زمان خوردن غذا های سنگین به ویژه گوشت، به شدت منع شده است؛ مصرف شیر هم به حداقل برسد.

وی ادامه داد: از مصرف آب سرد اجتناب گردد؛ مصرف حریره تهیه شده از آب، سبوس گندم، نشاسته، کتیرا، روغن بادام و شکر توصیه شده و در صورت ریزش زیاد ترشحات به حلق، غرغره کردن آب انار یا آب عدس (آبی که عدس در آن پخته شده) یا پوست و تخم خشخاش یا ترکیبی از آن ها مفید است.

نواب زاده با بیان اینکه استحمام با آب ولرم در نزله گرم مفید است، اظهار کرد: در راستای کنترل سرفه های خشک، همه این اقدامات بسیار مفید است و در صورت احتیاج، یک قاشق غذاخوری به دانه را در یک لیوان، آب بخیسانید تا حالت ژله ای پیدا کنید و هر دو ساعت یک قاشق غذاخوری از آن را به تدریج بخورید و دانه های به را در دهان نگه دارید و لعاب آن را قورت دهید.

وی ادامه داد: روغن های با طبع سرد مانند روغن بنفشه در بینی چکانده گردد و کوشش کنید به صورت طاق باز نخوابید بلکه به پهلو خوابیده و زیر سر خود را هم بالا نبرید تا ترشحات از بینی دفع شده و کمتر به مجاری تنفسی پایینی ریخته گردد.

نواب زاده در مورد علائم نزله سرد بیان نمود: علامت های نزله سرد، بیشتر با علائم مزمن شدن و عوارض سرماخوردگی مانند سینوزیت، برونشیت باکتریایی تطابق دارد و مهم ترین این علائم وجود ترشحات غلیظ و لزج است که به سختی از مجاری تنفسی جدا می گردد و می تواند بیشتر به رنگ سفید و کمتر به رنگ های زرد و سبز تیره باشد.

وی یادآور شد: بعلاوه فرد در این مواقع دچار سنگینی بدن و کسالت و به ویژه سنگینی سر، گرفتگی بینی، صدای تو دماغی است که بیشتر با کاهش حس بویایی و چشایی و کمتر با احساس بو، مزه، عفونت و دود همراه است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1868

به "این سرماخوردگی پاییزی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سرماخوردگی پاییزی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید