کمالوندی: امیدواریم شاهد گام های مثبت بیش تری درباره مدرن سازی راکتور اراک باشیم

به گزارش مجله اندیشه، بهروز کمالوندی در نشست هماهنگی ایران و روسای مشترک کارگروه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی خنداب که با حضور هیأتی از سازمان انرژی اتمی ایران و هیأت هایی از چین و انگلیس برگزار گردید، تاکید نمود، در حال حاضر برجام از شرایط مناسبی برخوردار نیست.

کمالوندی: امیدواریم شاهد گام های مثبت بیش تری درباره مدرن سازی راکتور اراک باشیم

به گزارش گروه سیاسی مجله اندیشه، بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل حقوقی و مجلس، راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران و هیأت کارشناسی از چین به ریاست وی کینگ مینگ از بخش همکاری های بین المللی کمیسیون انرژی اتمی چین (CAEA)، هیأت های سه کشور را در این جلسه سرپرستی می کردند.

کمالوندی با اظهار اینکه برجام بار دیگر همه ما را در پشت یک میز جمع نموده گفت: در حال حاضر برجام از شرایط مناسبی برخوردار نیست و علی رغم اینکه ایران به تمام تعهداتش عمل نموده به دلیل برآورده نشدن منافع برجام برای ایران، جمهوری اسلامی گام هایی را در جهت کاستن از میزان تعهدات خود برای ایجاد توازن بین تعهدات و حقوق خود برداشته است. در حال حاضر حفظ این توافق ارزشمند در گرو اجرای گام های مثبت از سوی طرف های باقی مانده در برجام است. موضوع مدرنیزه کردن رآکتور آب سنگین خنداب (اراک) یکی از مهمترین موضوعات برجام است که همکاری در این راستا می تواند پیغام مثبتی را به دنیایان منعکس کند.

وی ادامه داد: فعالیت های این پروژه 100 درصد صلح آمیز بوده و مورد حمایت برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قرار گرفته و حتی از هرگونه تحریم های بعدی نیز مستثنی شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در رابطه با پروژه مدرن سازی اراک اگرچه اخیراً شاهد نشانه هایی از امید در جهت تسهیل روند همکاری ها هستیم، اما امیدواریم شاهد گام های مثبت بیشتری در این زمینه باشیم.

وی اضافه نمود: فشار حداکثری امریکا به ایران کارساز نخواهد بود و صد درصد اطمینان داریم که ایران از این شرایط سخت بسلامت عبور خواهد نمود. کما اینکه در حال حاضر نشانه های مالی، این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

هیاتی از متخصصان هسته ای انگلیسی برای تکمیل فرآیند مدرن سازی رآکتور اراک که بر اساس مقررات برجام صورت می گیرد به تهران عزیمت نموده اند. گروه کاری مدرن سازی رآکتور اراک علاوه بر ایران، قبلا با عضویت آمریکا و چین برگزار می شد که بعد از خروج آمریکا از برجام، با عضویت چین و انگلیس برگزار می گردد.

راب مک ایر، سفیر بریتانیا نیز در سخنان خود از حضور در این جلسه ابراز رضایت کرد و اضافه نمود: برگزاری چنین جلساتی نشان از پیشرفت در مذاکرات دارد. در حال حاضر نه تنها کشور های باقی مانده در برجام بلکه اکثر کشور های دنیا خواهان حفظ این توافق ارزشمند هستند. خروج آمریکا از برجام سازنده نبود، اما اروپایی ها همچنان در کوشش هستند تا این توافق را حفظ نمایند.

وی ضمن اشاره به موضع انگلیس در مورد گام های ایران در جهت کاهش تعهداتش گفت: همه ما باید کاری کنیم که این توافق همچنان به حیات خود ادامه دهد. به همین دلیل انگستان یک تیم فنی مجرب را برای این مذاکرات به ایران اعزام داشته است وامیدواریم برگزاری این نشست مثمرثمر باشد.

آقای لیو چایکینگ از بخش خلع سلاح وزارت خارجه چین نیز اظهار کرد که دولت چین کاملاً به تعهدات خود تحت برجام پایبند است و با این موضوع موافق است که در حال حاضر برجام شرایط مناسبی ندارد.

وی از خروج آمریکا از برجام به عنوان علت اصلی این مسائل نام برد و گفت: چین بار ها اعلام نموده که همه اعضای برجام باید برای حفظ آن کوشش نمایند.

وی گفت: انتظارات ایران برای تعجیل در اجرای پروژه را درک می کنیم، اما فشار های خارجی باعث نشده ما از تعهدات خود عدول کنیم. با همکاری طرف انگلیسی امیدواریم بتوانیم همکاری مثبت خود را در این راستا ادامه دهیم.

مذاکرات فنی سه جانبه هیأت های ایرانی چینی و انگلیسی در زمینه پروژه مدرن سازی رآکتور آب سنگین خنداب (اراک) طی دو روز آینده نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 472

به "کمالوندی: امیدواریم شاهد گام های مثبت بیش تری درباره مدرن سازی راکتور اراک باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: امیدواریم شاهد گام های مثبت بیش تری درباره مدرن سازی راکتور اراک باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید