چرا محققان، دانشجویان، پزشکان و پرستاران، میل به مهاجرت دارند؟

به گزارش مجله اندیشه، بررسی های اخیر نشان می دهد حدود 40 درصد از اساتید، دانشجویان، محققان، پزشکان، پرستاران و فعالان استارتاپی میل به مهاجرت دارند که اثر آن ها مسائل کشور را از دلایل عمده مهاجرت خود عنوان کرده اند.

چرا محققان، دانشجویان، پزشکان و پرستاران، میل به مهاجرت دارند؟

مسئله مهاجرت از ایران این روز ها مورد توجه قرار گرفته است، به ویژه درباره نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، اما قبل از اقدام به مهاجرت، میل به مهاجرت است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

براساس تعریف موسسه گالوپ این شاخص گرایش افراد به مهاجرت را می سنجد بطوری که مایل هستند در صورت وجود فرصت و به شکل دائم به کشور های مورد علاقه خود مهاجرت کنند، این شاخص فقط میل را میزان گیری می کند و با مفهوم تصمیم یا اقدام به مهاجرت تفاوت دارد.

رصدخانه مهاجرت ایران در یک پژوهش به بررسی شاخص میل به مهاجرت میان دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، پزشکان، پرستاران، اساتید، محققان، پژوهشگران و فعالان کسب و کار های نوپا یا همان استارتاپ ها پرداخته است.

در نتایج آن آمده که شاخص میل به مهاجرت در همه گروه های بررسی شده بیش از 40 درصد است. به عبارتی 53 درصد اساتید و محققان، 45 درصد پزشکان و پرستاران، 43 درصد فعالان استارتاپی و 40 درصد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی میل دارند از ایران مهاجرت کنند، جدول زیر این آمار را به تفکیک نشان می دهد.

تاثیر عوامل بیرونی و درونی بر شاخص میل به مهاجرت

همچنین در این پژوهش تاثیر عوامل درونی و بیرونی برای میل به مهاجرت بررسی شده است. عوامل دورنی شامل موارد شخصی و فردی می شود، اما عوامل بیرونی به شرایط کلی کشور اشاره دارد. 71 درصد پزشکان و پرستاران به دلیل عوامل بیرونی یعنی شرایط کشور میل به مهاجرت دارند، این درصد در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی 58 درصد است.

درخصوص اساتید دانشگاه و فعالان استارتاپی این پرسش به صورت طیفی بررسی شده است، فعالان استارتاپی 60 درصد و اساتید، محققان و پژوهشگران 82 درصد تمایل خود به مهاجرت را تحت تاثیر عوامب بیرونی (خیلی زیاد و کاملاً بیرونی) دانسته اند.

تاثیر تحولات اقتصادی سال های اخیر بر شاخص میل به مهاجرت

یکی از دلایل بیرونی (شرایط کلی کشور) تاثیرگذار بر مهاجرت شرایط اقتصادی کشور است. در این پژوهش آمده که 73 درصد پزشکان و پرستاران، و 59 درصد دانشجویان اثرات تورم را بر تمایل به مهاجرت خود بسیار زیاد دانسته اند، این درحالی ست که 63 درصد پزشکان پرستاران و 51 درصد دانشجویان اثرات تحریم را بر تمایل به مهاجرت خود را خیلی زیاد ارزیابی کرده اند.

تاثیر عوامل اقتصادی در شاخص میل به مهاجرت میان اساتید، محققان، پژوهشگران و فعالان استارتاپی نشان می دهد 69 درصد از اساتید و محققان و 59 درصد از فعالین استارتاپی اثر تحولات اقتصادی بر تصمیم به مهاجرت را بسیار زیاد دانسته اند.

میل به مهاجرت در بیش از 40 درصد دانشگاهی ها / سهم 60 درصدی مسائل کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشور ها است؟

کشور های مطلوب برای مهاجرت

در نمودر زیر 5 کشور مطلوب برای مهاجرت در میان گروه های مختلف اجتماعی که از طریق رصدخانه مهاجرت بررسی شده اند نشان داده شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2116

به "چرا محققان، دانشجویان، پزشکان و پرستاران، میل به مهاجرت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا محققان، دانشجویان، پزشکان و پرستاران، میل به مهاجرت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید