واشنگتن پست از یک اقدام دیگر ترامپ درباره ترکیه پرده برداشت، بن بست پلوسی برای جمهوریخواهان

به گزارش مجله اندیشه، ایرنا نوشت: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت با خواست کاخ سفید و جمهوریخواهان اعلام نمود که در صحن مجلس رای گیری رسمی در مورد تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ برگزار نخواهد کرد.

واشنگتن پست از یک اقدام دیگر ترامپ درباره ترکیه پرده برداشت، بن بست پلوسی برای جمهوریخواهان

به گزارش تارنمای هیل، این نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: نیازی نیست که چنین رای گیری داشته باشیم و در شرایط فعلی این رای گیری را برگزار نخواهیم کرد.

این تصمیم پس از رایزنی پلوسی با نمایندگان دموکرات اعلام شد اما مشاوران حزب دموکرات می گویند که این تصمیم قطعی نیست و ممکن است پلوسی نظرش را تغییر بدهد.

کاخ سفید و جمهوریخواهان پلوسی را تحت فشار قرار داده اند تا در مورد تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس جمهوری آمریکا رای گیری رسمی در کنگره برگزار کند. این رای گیری به جمهوریخواهان امکان می دهد تا در روند انجام تحقیقات نفوذ بیشتری پیدا نمایند.

مایکل مک کال نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس و عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در اعتراض به روند تحقیقات اسیتضاح ترامپ گفت: اقلیت (جمهوریخواهان) از این روند کنار گذاشته شده اند.

تحقیقات درباره استیضاح ترامپ پس از آن شروع شد که یک افشاگر ناشناس فاش کرد که ترامپ سوم مرداد ماه در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خواسته بود تا آن کشور تحقیقاتی را در مورد فعالیت های اقتصادی جو بایدن و پسرش هانتر انجام دهند.

هانتر تا چندی پیش در یک شرکت نفت و گاز اوکراینی کار می کرد. گفته می گردد که ترامپ و متحدانش قصد داشتند تا از این تحقیقات برای لطمه زدن به مهمترین رقیب انتخاباتی وی یعنی بایدن استفاده نمایند.

در پی این افشاگری، مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات هاست تحقیقاتی را در مورد امکان استیضاح ترامپ به دلیل سوءاستفاده از قدرت شروع نموده است.

کمیته های مجلس نمایندگان شماری از اعضای دولت ترامپ از جمله معاونش مایک پنس، مایک پمپئو وزیر خارجه و همچنین رودی جولیانی وکیل شخصی رئیس جمهوری را برای ادای شهادت و اسناد مرتبط با این ماجرا به کنگره دعوت نموده اند.

مقاومت دولت ترامپ در مقابل کنگره

کاخ سفید، وزارت دفاع و جولیانی که تا روز سه شنبه برای ادای شهادت و ارائه اسناد مهلت داشتند، از احضاریه های کنگره سرپیچی کردند.

کنگره از مارک اسپر وزیر دفاع، جولیانی و اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید خواسته بود که تا سه شنبه اسناد را تحویل دهند. سه کمیته مجلس نمایندگان نیز از پنس خواسته بودند که تا دیروز اسناد درخواستی را ارائه دهد.

هفته گذشته کاخ سفید در نامه ای به رهبران دموکرات کنگره گفته بود که با تحقیقات استیضاح همکاری نخواهد کرد.

متیو مورگان مشاور پنس نوشته بود که معاون رئیس جمهوری از درخواست آنها تبعیت نخواهد کرد زیرا روند رسمی تحقیقات مربوط به اسیتضاح شروع نشده و روند این اقدام منصفانه نیست.

وکیل جولیانی و وزارت دفاع نیز در نامه هایی جداگانه اعلام کردند که اسنادی به کنگره نخواهند داد.

فشار جولیانی بر ترامپ برای استرداد گولن به ترکیه

جولیانی یکی از چهره های کلیدی در بحران ریاست جمهوری ترامپ به ویژه در ماجرای فشار بر اوکراین است اما رسانه های آمریکایی ابعاد دیگری از فعالیت های وی را افشا نموده اند.

روزنامه واشنگتن پست چهارشنبه گزارش داد : جولیانی سال 2017 به طور خصوصی از ترامپ خواسته بود تا فتح الله گولن مبلغ ترکیه ای را به آنکارا تحویل دهد.

گولن از مخالفان دولت آنکاراست و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه کوشش زیادی برای استرداد وی نموده است. وی که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا سکونت دارد، به دست داشتن در کودتای سال 2016 علیه اردوغان متهم شده است.

منابعی که نخواسته اند نامشان فاش گردد، به واشنگتن پست گفته اند که جولیانی در دیدارهایی که از کاخ سفید داشت این مساله را با ترامپ مطرح نموده بود.

مقام های سابق آمریکایی گفتند : مشاوران کاخ سفید نگران بودند که شاید جولیانی این درخواست را از جانب دولت ترکیه مطرح نموده باشد.

با این حال، به نظر می رسد که ترامپ پیشنهاد جولیانی را پذیرفته بود و مشاورانش را در رابطه با وضعیت گولن تحت فشار قرار داده بود.

یکی از مقام های ارشد که سابقا در دولت بود، می گوید که ترامپ اردوغان را دوست من می نامید و می گفت چرا گولن را به ترکیه تحویل نمی دهید.

مسئولان دولتی به ترامپ گفته بودند که این اقدام نقض روندهای حقوقی است و به اعتبار سیاسی وی لطمه می زند.

ترکیه از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز خواسته بود تا گولن را تحویل دهد. اما معلوم نیست که چرا جولیانی وارد این پرونده شده بود.

پنجشنبه گذشته تارنمای شبکه بلومبرگ فاش کرد : ترامپ از رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق این کشور خواسته بود تا وزارت دادگستری را برای برطرف اتهام از رضا ضراب تاجر ایرانی- ترکیه ای که جولیانی وکالت وی را بر عهده داشت، تحت فشار قرار دهد.

ترامپ سال 2017 در اتاق بیضی کاخ سفید درخواست خود را از تیلرسون بیان کرد اما وی این خواسته را رد کرد. تیلرسون گفته بود که این درخواست دخالت در پرونده تحقیقات از ضراب به شمار می آید.

یک دادگاه فدرال در آمریکا ضراب را به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم نموده بود. او جولیانی و مایکل موکیسی وزیر اسبق دادگستری آمریکا را به عنوان وکیل استخدام نموده بود.

جولیانی گفته که بارها با مقام های آمریکایی تماس گرفته تا راه حلی دیپلماتیک برای پرونده ضراب پیدا کند. به همین دلیل، ترامپ از تیلرسون خواسته بود تا با جولیانی صحبت کند.

310/23 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 480

به "واشنگتن پست از یک اقدام دیگر ترامپ درباره ترکیه پرده برداشت، بن بست پلوسی برای جمهوریخواهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست از یک اقدام دیگر ترامپ درباره ترکیه پرده برداشت، بن بست پلوسی برای جمهوریخواهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید