نامه 100 کتابفروش به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تعطیلی کتابفروشی ها

به گزارش مجله اندیشه، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انجمن خوشه، پس از تعطیلی اخیر کتابفروشی ها نامه ای با امضای بیش از یکصد کتابفروشی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته و منتشر شده است که در این نامه به نقش و صندلی کتابفروشان و اهمیت آن ها در صنعت نشر همچین مسائل مالی آن ها تاکید شده است.

نامه 100 کتابفروش به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تعطیلی کتابفروشی ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

در بخشی از این نامه آمده است؛

خاطره تعطیلی چند هفته­ای کسب و کارها در ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا به کشورمان و صدمات ناشی از آن تجربه تلخی را برای مردم عزیز ایران رقم زد. نادر بودن این اتفاق و کم تجربگی در سراسر دنیا منجر به اتخاذ تصمیمات عجولانه و اغلب ناکارآمدی برای جلوگیری از شیوع ویروس شد. اما پس از سپری شدن یکسال، انتظار می­رود تصمیم گیری­ها با اتکا به تجارب کسب شده، دقیق و موثر در فراهم کردن آرامش روانی، جانی، مالی و فرهنگی مردم باشد.

همان­گونه که آگاه هستید در هفته اخیر بعضی مشاغل با تعطیلی دوهفته­ای روبه­رو شده اند و حق فعالیت تا اطلاع بعدی را ندارند. کتابفروشی­ها نیز علی رغم پیگیری­ها در گروه 2 از دسته بندی مشاغل قرار گرفتند و ناچار به تعطیلی شدند و نیز مستحضرید تعداد کتاب فروشی­های سراسر کشور از 2000 فروشگاه فراتر نمی­رود و این تعداد، فاصله قابل توجهی در مقایسه با دیگر کسب و کارها دارد.

از طرفی نگاه دقیق­تر به اقتصاد کم سود کتابفروشی­ها نشان می­دهد این مکان ها پیش از آن که محل کسبی برای صاحبان آن­ها باشند، محلی برای انتقال دانش و آگاهی است.کتاب مرکز ثقل فرهنگ و اندیشه است و اثرات فرهنگ از پنجره کتابفروشی­ها میزبان اذهان جامعه می­گردد. سوال اینجاست آیا فرهنگ کشور تعطیل بردار است؟؟

بررسی­ها نشان می­دهد سرانه مطالعه مردم دنیا در ایام کرونا رشد خوبی داشته است. تعیین است مردم در ایام قرنطینه به کتاب پناه آورده­اند تا درد وآلام خود را در کنارِ کتاب، این یار مهربان تسکین دهند. جنس کارِکتابفروشی سر و کار داشتن با فکر و روان انسان­هاست. شاکله و ساختمان اصلی کتابفروشی بر تامین امنیت روحی و آسایش مردم بناست. آیا تعطیلی کتابفروشی نادیده انگاشتن به آرامش روانی جامعه نیست؟؟ آیا مردم به غیر از غذای جسم به غذای روح نیاز ندارند؟؟

همچنین در ادامه به مسائل مالی کتابفروشان در شرایط کنونی اشاره شده و آمده است؛

در شرایط عادی به علت مسائل عدیده مالی در کتابفروشی­ها همانند خواب سرمایه، اجاره سنگین، گرانی کتاب و عوامل دیگر شاهد تعطیلی و یا ورشکستگی آن­ها هستیم. حال با تعطیلی­های اخیر این مشکل نیز بر دیگر مسائل افزوده شد و آسیب جدی به کتابفروشی ها وارد کرد.

در این میان کتابفروشی ­ها در رعایت کردن پروتکل ­های بهداشتی در زمان فعالیتشان اهتمام جدی داشته اند؛ چه در ضدعفونی کردن فضای فروشگاه و چه در زمان تحویل کالا به مشتری، شیوه­های نظافتی را رعایت می­کنند. کما اینکه در کشورهایی اروپایی از جمله فرانسه، بلژیک و سوییس کتابفروشی جز کسب و کارهای ضروری قرارگرفته­اند و تجربه نشان داده حضور مشتریان در کتابفروشی­ها همراه با تجمع نبوده، درصورتی که انعکاس اخبار تجمعات مردم و صف­های طولانی در فروشگاه­های مواد غذایی توسط رسانه­ها بر کسی پوشیده نیست.

لذا انجمن کتابفروشان خوشه به نمایندگی از بیش از یکصد کتابفروشی در سراسر کشور اعلام می­دارد، انتظار آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی این حوزه نسبت به مسئله اهتمام بیشتری داشته و در روبرو با اینگونه تعطیلی­ها از سوی ستاد کرونا تدابیر لازم را به کار گیرد تا از این پس شاهد تعطیلی­ های بی ضابطه در این موضوع نباشیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1619

به "نامه 100 کتابفروش به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تعطیلی کتابفروشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه 100 کتابفروش به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تعطیلی کتابفروشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید