فتح الله زاده: فوتبالی ها پشت کریمی را خالی کردند، لابی کردن تخلف نیست، رئیس فیفا هم برای همین سفر می کند

به گزارش مجله اندیشه، ما باید تخصصی کار کنیم. مثلا صفایی فراهانی فوتبالیست بود؟ آیا مدیریت بدی کرد؟ مصطفوی هم مدیریت خوبی داشت و فوتبالی هم بود.

فتح الله زاده: فوتبالی ها پشت کریمی را خالی کردند، لابی کردن تخلف نیست، رئیس فیفا هم برای همین سفر می کند

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: لابی گری غلط و تخلف نیست اما وقتی تعداد نفرات مجمع پایین است لابی گری گروهی سریع تر نتیجه می دهد.

به گزارش فارس، علی فتح الله زاده در خصوص اینکه فوتبالی ها می گویند در این انتخابات بی اعتبار بودند و نقشی نداشتند، اعلام کرد: این را قبول ندارم. اینطور نیست که هرکسی فوتبالیست است باید رای بیاورد. منظورم علی کریمی نیست. او را خیلی دوست دارم. او از فوتبالیست هایی است که می تواند مدیر هم باشد. کلی می گویم. در دنیا هم اینطور نیست که اگر فوتبالیست رای نیاورد بگوییم فوتبالی نیست.

وی اضافه نمود: در دنیا چند رئیس فدراسیون فوتبالیست هستند؟ می توانید بگویید من فوتبالی نیستم؟ 10-15 سال مدیر باشگاهی در سطح آسیا بودم که مقام آورده و کار کردم. فوتبالی نیستم پس چه هستم؟ همانطور که یک فوتبالیست خوب الزما اینطور نیست که یک سرمربی خوب هم باشد. به ندرت یک فوتبالیست توانسته یک مربی خوب باشد!

فتح الله زاده در خصوص اینکه آیا باید فقط رئیس فدراسیون و نفر اول باشیم که برای فوتبال کار کنیم، گفت: نه، من منظورم اصلا علی کریمی نیست. او یا علی دایی و امیر قلعه نویی استثنا هستند. می توانند پیروز هم باشند اما الزاما اینطور نیست که اگر کسی که چندین سال در فوتبال مدیریت می کند رئیس فدراسیون شد بگوییم فوتبالی نیست. این حرف صحیحی نیست.

وی در خصوص اینکه اما این حرف مطرح می شود و چند دستگی به وجود آمده، اعلام کرد: ما باید تخصصی کار کنیم. مثلا صفایی فراهانی فوتبالیست بود؟ آیا مدیریت بدی کرد؟ مصطفوی هم مدیریت خوبی داشت و فوتبالی هم بود.

مدیرعامل اسبق استقلال در گفت وگو با رادیو جوان و در خصوص اینکه فوتبالی ها فقط غر می زنند، چرا فقط وقتی ماجرا تمام می شود حرف می زنیم و خیلی از پیشکسوتان می گویند فوتبالی ها یکدیگر را قبول ندارند، گفت: اگر یک فوتبالی کار مدیریت ورزش کرده و کارنامه داشته باشد، رای ندهیم اجحاف کرده ایم. باید در فوتبالی ها جرأتی هم باشد. علی کریمی می دانست رأی نمی آورد ولی جسارت نشان داد تا این تابو را بشکند و این کار قابل تحسین است. این حرف ها همیشه در فوتبال هست اما باید اصولی کار کنیم.

وی اضافه نمود: اگر می خواهیم از کسی حمایت کنیم باید واقعا حمایت کنیم. حمایت این نیست که علنی بگوییم و بعد منشور هم بگوید چرا این کار را کردید. آیا اینهایی که آمدند هیچ کدام کار نکردند؟ آیا وزارت برای آدم خودش کاری نکرد؟ آیا عزیزی خادم تیم نداشت؟ همینطور آمد و گفت به من رای بدهید گفتند بفرمایید این رای؟! اگر قرار است به خوش تیپی و معروفیت و سابقه رأی بدهند علی کریمی باید بیشترین رأی را می آورد اما این طور نیست.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال شرح داد: علی کریمی باید کار کند که دوره بعد رای بالا داشته باشد. به عنوان مثال نمی شود یک بازیکن عالی را سرمربی تیم ملی کرد. باید برود مربیگری کند و کارنامه داشته باشد.

فتح الله زاده در خصوص اینکه کریمی گفت فقط 9 نفر می خواستند فوتبال ایران درست شود، گفت: ما باید روی برنامه حرف بزنیم. من فردا چطور رئیس فدراسیون فوتبال می شوم؟ باید برنامه و سابقه داشته باشم، امتحان پس داده باشم و با کارنامه بیایم. الان بهترین بازیکن ایران را می توانید سرمربی تیم ملی کنید؟ سرمربیگری یک قلق دارد و بازیگری هم یک قلق، باید از هر کسی در حیطه خودش مطالبه گر باشیم. از سرمربی تیم ملی انتظار صعود به جام دنیای داریم و از رئیس فدراسیون انتظار داریم بحث کپی رایت، اسپانسر و پول باشگاه ها و... را پیگیری کند.

کارشناس فوتبال در خصوص اینکه برخی معتثدند آدم های فوتبالی بهتر است در کار ساختن باشند و در فضای مدیریتی ممکن است کارآیی نداشته باشند، گفت: من این را 90درصد تأیید می کنم اما 10 درصد را هم باید برای استثناها بگذاریم. این 10 درصد را برای امثال علی کریمی می گذارم. چون بازیکن خوبی بودند و کاریزمای مربیگری و مدیریت دارند. چه اشکالی دارد این افراد بیایند؟ من اگر جای رئیس فدراسیون بودم، می گفتم علی کریمی نایب رئیس اول من بشود. او می توانست در این 4 سال تجربه مدیریتی کسب کند و در دوره بعدی با پیشینه حاضر می شد و بیشتر رای می آورد.

فتح الله زاده در خصوص اینکه آیا 4 سال باید انتقاد کرد، گفت: این درست نیست، الان رئیس فدراسیون انتخاب شده، 4 آدم خوب و موجه با هم مبارزه کردند، همه لابیگری و برنامه داشتند و حالا عزیزی خادم پیروز شده، الان همه باید دست به دست هم بدهیم،کمک کنیم تا از آبرو و جایگاه فوتبال ایران دفاع شود. این خیلی زشت است که می گوییم در رنکینگ اول هستیم اما در AFC آخر هم نیستیم. چون از هم حمایت نمی کنیم. من زمانی قصد داشتم نایب رئیس اول بشوم. برای ریاست نیامدم. گفتم تجربه تقریبا پیروز باشگاهی دارم و 4 سال هم نایب رئیس می شوم تا با فوت و فن کار بیشتر آشنا شوم و بعد برای ریاست اقدام می کنم.

وی در خصوص اینکه گفته می شود مدیران فدراسیون چه گلی به سر فوتبال زدند که به علی کریمی نمی شود اعتماد کرد، گفت: حرف درستی است. ولی بحث ما این نیست. من اگر خودم بودم به علی کریمی رأی می دادم، اما او اگر یک دوره مدیریت باشگاهی داشتف سبقه مدیریتی داشت بیشتر رأی می آورد. چون مدیران با او ارتباط نداشتند رای نیاورد. نه او، علی دایی و امیر قلعه نویی هم می آمدند همین رأی را می آوردند. الان مگر مدیران کمی بیرون هستند؟ چرا من نیامدم؟ به این دلیل که می دانستم با این کیفیت و با این نحوه انتخابات به من رأی نمی دهند. چون تیم نداشتم. تقصیر خودم است. باید تیم درست کنم و لابیگری کنم. در غیر این صورت رأی نمی آورم. این واقعیت است.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال شرح داد: همه این افراد تیم داشتند و لابیگری کردند. آن کسی که لابی قوی تری داشت رئیس شد. در همه جای دنیا هم همین است. مگر رئیس فیفا به ایران نیامد، برای چه این کار را کرد؟ چون لابیگری می کرد. لابی گری غلط و تخلف نیست. چانه زنی است یعنی می گویند با هم کار کنیم اما یک اشکال فنی داریم. تعداد نفرات مجمع پایین است. وقتی تعداد نفرات مجمع پایین است لابی گری گروهی سریع تر نتیجه می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که پشت علی کریمی را فوتبالی ها خالی کردند گفت: بله، چون در این انتخابات 20 رأی فوتبالی داشتیم.

فتح الله زاده در خصوص این که پشت این فدراسیون فوتبال است، اعلام کرد: پشت هر فدراسیونی که از مجمع رأی می گیرند هستند اما برای اینکه فوتبال بهتر نتیجه بگیرد و آدم های قویتری در مسند فدراسیون قرار بگیرند، این تعداد 80 و اندی نفر را باید حداقل به 120 نفر برسانیم. در این صورت امکان لابیگری درست وجود دارد. منطق پیدا می کند و می توانید آنجا رقابت کنید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1548

به "فتح الله زاده: فوتبالی ها پشت کریمی را خالی کردند، لابی کردن تخلف نیست، رئیس فیفا هم برای همین سفر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتح الله زاده: فوتبالی ها پشت کریمی را خالی کردند، لابی کردن تخلف نیست، رئیس فیفا هم برای همین سفر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید