راه اندازی آزمایشگاه های مرجع برای یاری به دانش بنیان ها

به گزارش مجله اندیشه، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: همه توجه ما این است که تسهیلاتی با بهره پایین از سوی بانک هایی که قرارداد با آن ها امضا شده است در اختیار شرکت ها قرار داده گردد.

راه اندازی آزمایشگاه های مرجع برای یاری به دانش بنیان ها

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت نفت، وحیدرضا زیدی فرد امروز (چهارشنبه، هفتم اردیبهشت ماه) در نشست شرکت های دانش بنیان و فناور با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: سیاست های حمایتی وزارت نفت از شرکت های دانش بنیان در دولت سیزدهم به وضوح معین شده است و وزیر نفت نیز چندباره خواهان پیگیری جدی این بحث شده اند.

وی در تشریح موارد حمایتی در نظر گرفته شده از شرکت های دانش بنیان اضافه نمود: تسهیل ارتباط و همکاری صنعت نفت با شرکت های دانش بنیان به وسیله مواردی مانند پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، بازیگری در ساختار فرآیند ها با وظایف مرتبط با پژوهش و فناوری با رویکرد دانش بنیان و تضمین برنامه توقف رقابت دولت با بخش دانش بنیان از جمله این موارد است.

تسهیلات کم بهره

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره ارائه حمایت ها و مشوق های اقتصادی برای شرکت های دانش بنیان با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات مقرون به صرفه قیمت در نظر گرفته شده است، گفت: همه توجه ما این است که تسهیلاتی با بهره پایین از سوی بانک هایی که قرارداد با آن ها امضا شده است در اختیار شرکت ها قرار داده گردد.

زیدی فرد ادامه داد: به وسیله صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت نیز تا جایی که امکان داشته باشد به شرکت های دانش بنیان برای پیشبرد اهداف یاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای بازار عرضه و تقاضا نیز چند مورد را در نظر داریم، اظهار کرد: ایجاد نمایشگاه دائمی نیز در این زمینه در حال آنالیز است که در صورت به دست آمدن نتیجه قطعی اعلام خواهد شد.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت به ایجاد سامانه احتیاج ها و عرضه همکاری های فناور اشاره نمود و گفت: بخشی از این سامانه که مربوط به وزارت نفت است هم اکنون در دستور کار واقع شده است و تقریباً بستر سامانه تا حد زیادی آماده است و کوشش می گردد این سامانه در اسرع وقت اجرایی گردد.

شناسایی کالا های پرمصرف و وارداتی

زیدی فرد در خصوص ارتقای توان داخلی و کاهش واردات با همکاری شرکت های دانش بنیان توضیح داد: شناسایی کالا های پرمصرف و وارداتی صنعت نفت نیز در دستور کار وزارت نفت واقع شده است.

وی درباره تسهیل ورود شرکت های دانش بنیان به وندورلیست گفت: مسئله ای در سامانه وندورلیست (لیست بلند) پیش آمده بود که مربوط به شرکت طرف قرارداد با ما بود. این مشکل حل شده و هم اکنون با راه اندازی سامانه وندورلیست، زمان ثبت نام و تثبیت شرکت های متقاضای ورود به سامانه در دستور کار است که در حداقل زمان انجام گردد.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت ادامه داد: برای تسهیل ورود شرکت های دانش بنیان به سامانه وندورلیست، تمهید هایی در نظر گرفته شده است که به زودی شاهد آن خواهند بود.

تأسیس آزمایشگاه های مرجع

زیدی فرد اضافه نمود: در زمینه آزمایشگاه های مرجع نیز با همکاری دوستان در شرکت های دیگر، پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان استاندارد در پی این هستیم که هرچه سریع تر یک یا چند آزمایشگاه مرجع برای یاری به شرکت های دانش بنیان تأسیس کنیم.

وی توضیح داد: برای استانداردسازی نیز با سازمان استاندارد و نهاد صدور گواهینامه کیفیت به صورت جدی در حال آنالیز هستیم که محصولات عرضه شده از سوی شرکت های دانش بنیان با کیفیت و ویژگی های خاص به صنعت نفت عرضه شوند تا صنعت نفت دچار مشکل نگردد.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره حمایت از نرم افزار های داخلی اضافه نمود: وزارت نفت این مورد را نیز به جد مورد حمایت و پیگیری دارد. به هر حال این موضوع محدودیت های خاص خود را دارد، زیرا هزینه خرید یک نرم افزار قفل شکسته در کشور با خرید یک نرم افزار از شرکت داخلی بسیار تفاوت دارد و کارفرما متمایل به این کار نخواهد بود. درست است که وظیفه ما حمایت است و ما باید حمایت کنیم، اما باید این موارد را در نظر بگیرند که قیمت های تمام شده در فروش و مباحث دیگر نیز در طول اجرا لحاظ گردد.

زیدی فرد درباره در نظر گرفتن امتیاز حداکثری برای شرکت های دانش بنیان گفت: وزارت نفت خود را مکلف می داند که قوانین و مقررات تدوین شده از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و تمامی ارگان های ذی ربط را در این باره رعایت کند، اما در برخی موارد قانون دست و پای ما را بسته است و تا جایی که امکان داشته باشد از تمام ظرفیت های قانونی برای این موضوع استفاده خواهیم کرد که حق هیچ شرکت دانش بنیانی ضایع نگردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2096

به "راه اندازی آزمایشگاه های مرجع برای یاری به دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی آزمایشگاه های مرجع برای یاری به دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید