راهکارهای آبرسانی به موهای خشک

به گزارش مجله اندیشه، سلامت خبرنگاران : موهای خشک را باید آبرسانی کرد تا آسیب نبیند.

راهکارهای آبرسانی به موهای خشک

بسیاری از افراد دارای موهای خشک هستند. نحوه آبرسانی به موهای خشک را در این مطلب بخوانید.

به گزارش خبرنگاران، کم آب شدن و خشکی موها یکی از مشکلاتی است که می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. موها در شرایط خشکی فاقد رطوبت و چربی های مورد احتیاجشان هستند و درنتیجه نرمی، لطافت، درخشش و حالت پذیری خودشان را از دست می دهند.

این مشکل می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد، از زیاده روی در شست وشوی موها تا ناهنجاری های هورمونی. در ادامه هم با جزئیات بیشتری درباره علل خشکی موها و هم با برترین راه حلها برای برطرف این مشکل آشنا می شویم.

خشکی موها چه دلیل هایی دارد؟

مواد شیمیایی غلیظ و قوی مانند انواعی که در محصولات سفیدنماینده، هایلایت ها، صاف نماینده ها و... کاربرد دارند، می توانند کوتیکول نهفته در ساقه موها را ضعیف نمایند و درنتیجه باعث خشکی و کدرشدگی موها شوند. درحالی که از همین عامل به عنوان شایع ترین دلیل خشکی موها نام می برند، اما موارد زیر هم می توانند یکی از دلیل های خشکی موها باشند:

عوامل زیست محیطی مانند باد، گرما و تماس با پرتوهای فرابنفش خورشیدی

کوتاه نکردن همه موها به صورت منظم که می تواند به دوشاخه شدن انتهای موها و خشکی آنها منتهی شود

استفاده از شامپوهایی که ذرات خاصی را روی پوست سر و موها باقی می گذارند

زیاده روی در استفاده از محصولات حالت دهنده حاوی الکل یا دیگر ترکیبات خشک نماینده

عدم استفاده از نرم نماینده یا محصولات محافظت نماینده مو

شانه کردن نادرست موها یا فشار دادن آنها با ابزارهای نامناسب یا حوله های زبر

عادت ها و الگوهای مراقبت از مو در مبتلا شدن همه افراد به خشکی مو نقش ندارند، زیرا گاهی اوقات مشکل اصلی به ژنتیک برمی شود. در این حالت، موها در ریشه خودشان به میزان کافی چربی فراوری نمی نمایند و همین فرایند به خشکی موها منتهی می شود.

عدم تعادل هورمونی هم می تواند از دلیل های خشکی و کم آبی موها باشد. بنابراین اگر با تغییر فرایندهای شست وشوی موها و حالت دهی به آنها هیچ تغییری در شرایط خشکی موها به وجود نیامد، حتما برای آنالیز دقیق تر این مشکل به متخصصان پوست ومو مراجعه کنید.

کدام راه حلها برای آبرسانی و مرطوب سازی موهای خشک مناسب هستند؟

1. شامپوی بدون سولفات

سولفات ها جزو قوی ترین ترکیبات پاک نماینده هستند. درحالی که نمی توان اثربخشی سولفات ها در پاکسازی موها و پوست سر را انکار کرد، اما این ترکیبات باعث خشکی موها می شوند. اگر موهای شما به طور طبیعی خشک است، قطعا باید از محصولات حاوی سولفات دوری کنید. شامپوهای حاوی کراتین و بدون سولفات می توانند شرایط بهتری برای موهای خشک به وجود بیاورند.

2. نرم نماینده باکیفیت

موهای ما پس از شست وشو با شامپو به مرطوب سازی احتیاج دارند. پس استفاده از محصولات نرم نماینده باکیفیت پس از شستن موها واقعا لازم است. محصولات نرم نماینده حاوی ترکیباتی هستند که دقیقا موهای خشک و آسیب دیده را تغذیه می نمایند. کینوا هیدرولیزشده غنی شده با پروتئین و روغن های مرطوب نماینده، دو مورد از ترکیبات مشهور و موثر در محصولات نرم نماینده هستند.

3. ماسک مو

بهتر است که با فواصل 1 تا 2 هفته ای از ماسک مو به جای محصولات نرم نماینده بهره ببرید. ماسک موی ترمیمی هم موها را نرم و صاف می سازد و هم مرطوب سازی مطلوبی را برای آنها به انجام می رساند.

4. روغن مو

موهای خشک معمولا فاقد چربی هستند و بنابراین اضافه کردن روغن مو به برنامه منظم مراقبت از موها می تواند راه حل موثر و مفیدی باشد. پس اگر موهای خشک و کم آبی دارید، حتما استفاده از روغن مو را جدی بگیرید.

5. حوله میکروفایبر

وقتی از موهای خشک صحبت می کنیم، باید به شنمایندگی آنها و ضرورت جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر آنها نیز توجه داشته باشیم. استفاده از حوله های میکروفایبر که باعث اصطکاک و سایش نمی شوند، از تحریک شدن ساقه موها جلوگیری می نماید و درنتیجه احتمال آسیب دیدگی موهای خشک را کاهش می دهد.

منبع: رکنا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1932

به "راهکارهای آبرسانی به موهای خشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای آبرسانی به موهای خشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید