خبرنگاران مرغ فروشی های مریوان مغازه های خود را بستند

به گزارش مجله اندیشه، سنندج - خبرنگاران - تعدادی از واحدهای صنفی مرغ فروشی در شهرستان مریوان در اعتراض به گران شدن قیمت این ماده غذایی و پایین آمدن سود فروش، اقدام به بستن مغازه های خود کردند.

خبرنگاران مرغ فروشی های مریوان مغازه های خود را بستند

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

مغازه های مرغ فروشی شهرستان مریوان برای چهارمین روز متوالی از باز کردن مغازه های خود امتناع کردند، آنها با این دلیل که قیمت مرغ افزایش پیدا کرده ولی در مقابل سود فروش آنها نه، در اقدامی هماهنگ از باز کردن مغازه و فروش مرغ خودداری کردند.

با بسته شدن مرغ فروشی های مریوان هم اکنون مرغ تنها در سوپرمارکت ها برای فروش عرضه می شود و برخی صنوف دیگر از جمله ساندویچی ها نیز از این فرصت استفاده کرده و اقدام به فروش مرغ می کنند.

در فضای مجازی مریوان پویش یک هفته مرغ نخرید تا مرغ ارزان شود ایجاد شده و مردم را به عدم خرید مرغ تشویق می کنند تا قیمت این کالای اساسی کاهش پیدا کند.

مدیر کشتارگاه صنعتی مریوان و مدیر تعاونی مرغداران مریوان و سروآباد روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران گفت: مغازه های عمده فروشی مرغ در مریوان در اعتراض به پایین بودن سود فروش خود چهار روز است که بسته اند.

عبدالعزیز خوشنواز با بیان اینکه فروشندگان مرغ در مریوان از سود فروش خود ناراضی هستند و درخواست افزایش سود فروش دارند، گفت: سود مغازه داران از فروش هر کیلوگرم مرغ 750 تومان است ولی اینان تقاضای افزایش آن به یک هزار تومان و یک هزار و 200 تومان دارند.

وی یادآور شد: به منظور رسیدگی به اعتراض مرغ فروشی های دیروز جلسه ای با حضور کنندگان این صنف و مسوولان شهرستانی در فرمانداری برگزار و درخواست های آنها بررسی شد.

خوشنوار ادامه داد: در این جلسه به مرغ فروشی های اعلام کردیم افزایش سود عمده فروشی در مرکز استان توسط سازمان صنعت و معدن با هماهنگی جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران تعیین می شود و افزایش قیمت در سطح شهرستان بدون مصوبه استانی امکان پذیر نیست.

مدیر تعاونی مرغداران مریوان و سروآباد اضافه کرد: در این جلسه درخواست ها و اظهارات مرغ فروشی صورتجلسه شد و به آنها وعده دادیم که به استان اعلام خواهیم کرد و در صورت تایید می توانیم سود فروش را افزایش دهیم در غیر این صورت تابع قیمت اعلام شده از مرکز استان هستیم.

وی با انتقاد از وعده و وعیدهای برخی از مرغ فروشی ها به مردم گفت: در روزهای اخیر مرغ فروشی های مریوان با دادن وعده و وعید کاهش قیمت مرغ از شهروندان خواسته اند مرغ نخرند در حالیکه قیمت مرغ ثابت است و با نخریدن آن کم نخواهد شد.

خوشنواز تاکید کرد: کاهش قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا در بازار است و اگر هم یک ماه شهروندان مرغ نخرند قیمت آن کاهش نخواهد یافت مگر اینکه قیمت نهاده ها و هزینه مرغداران کاهش یابد در این صورت شاهد کاهش قیمت خواهیم بود

مدیر تعاونی مرغداران مریوان و سروآباد اضافه کرد: هم اکنون قیمت مرغ زنده در مرغداری های مریوان و سروآباد 12 هزار و 500 تومان است و به قیمت 17 هزار و 500 تومان نیز به فروشگاه ها عرضه می شود و آنها نیز با سود 750 تومانی، هر کیلوگرم مرغ را به 18 هزار و 250 تومان می فروشند.

وی دلایل گران شدن مرغ را کاهش جوجه ریزی، افزایش قیمت نهاده ها، افزایش قیمت حامل های انرژی و گرمای هوا که باعث تلفات در مرغداری ها شده، اعلام کرد.

خوشنواز اضافه کرد: در شهرستان مریوان هم اکنون 200 مغازه مرغ فروشی فعال هستند که در چهار روز گذشته بیش از 150 واحد اقدام به بستن مغازه های خود کرده اند.

وی یادآور شد: در شهرستان مریوان و سروآباد روزانه بطور میانگین 27 تن گوشت مرغ عرضه می شود که با توجه به آمار تولید، 40 درصد مازاد داریم که به سایر استان ها صادر می شود.

خوشنواز اضافه کرد: هرگونه افزایش یا کاهش قیمت مرغ در مریوان و سروآباد تابع مصوبات استانی است و این شهرستان ها نمی توانند خودسرانه قیمت را افزایش یا کاهش دهند.

یکی از شهروندان مریوانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ضمن ابراز نگرانی از شرایط پیش آمده گفت: افزایش قیمت مرغ در این شرایط که ویروس کرونا باعث کاهش درآمد مردم شده، بسیار نگران کننده است.

وی اضافه کرد: گوشت مرغ یکی از کالاهای اساسی است که در سبد غذایی تمام خانوارها وجود دارد و نمی توان مصرف آن را انکار کرد لذا از مسوولان تقاضا داریم در این شرایط سخت کمی هم به فکر مردم باشند.

این شهروند گفت: شغل و درآمد بیشتر مردم در شهرستان های مریوان و سروآباد از راه مرز است که در ماه های گذشته بدلیل بسته شدن مرز درآمد آنها بشدت پایین آمده و بسیاری از مردم قادر نیستند مایحتاج اولیه خود را تامین کنند و افزایش قیمت مرغ که یکی از اقلام ضروری آنهاست باعث نگرانی و فشار بر آنها شده است.

یکی از مرغ فروشی های سطح شهر مریوان نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با ابراز نگرانی از شرایط پیش آمده گفت: در روزهای اخیر متاسفانه قیمت مرغ افزایش یافته و سود حاصل از این افزایش به جیب مرغداری ها می رود و سود کمی عاید ما می شود.

وی اضافه کرد: میزان سود مرغ فروشان از فروش مرغ 14 درصد تعیین شده درحالیکه فقط چهار درصد از این سود نصیب ما می شود و 10 درصد دیگر به جیب دلالان و واسطه ها می رود.

وی یادآور شد: مرغ فروشان مریوان در نامه ای به مسوولین خواستار افزایش سود خود به میزان مصوبه دولت هستند و همانند سایر شهرهای استان درخواست خرید مرغ به صورت مستقیم از کشتارگاه و حذف واسطه ها و عاملین دارند.

این مرغ فروش اضافه کرد: متاسفانه میزان آب و خون موجود در مرغ کشتار مریوان نسبت به سایر شهرهای تابعه زیاد است و مردم برای خرید هر مرغ حدود 1600 تومان پول آب می پردازند که اصلا منطقی نیست.

وی گفت: ما مرغ فروشان مریوانی از شهروندان درخواست داریم تا زمانی که قیمت مرغ گران است، اقدام به خرید نکنند تا قیمت کاذب کاهش پیدا کند.

باتوجه به گفته ها و شرایط اقتصادی به وجود آمده ناشی از ویروس کرونا که باعث آسیب به اقتصاد خانوارها شده انتظار مردم این است که قیمت مرغ به عنوان یکی از اقلام ضروری در سبد خانوارها کاهش پیدا کند تا به راحتی بتوانند نسبت به تامین این کالای اساسی اقدام کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1134

به "خبرنگاران مرغ فروشی های مریوان مغازه های خود را بستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرغ فروشی های مریوان مغازه های خود را بستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید