تظاهرات گسترده در برلین علیه تبعیض نژاد و راست گرایی افراطی

به گزارش مجله اندیشه، ده ها هزار تن در پایتخت آلمان در اعتراض به افزایش خارجی ستیزی و تمایلات راست افراطی دست به برگزاری تظاهرات زدند.

تظاهرات گسترده در برلین علیه تبعیض نژاد و راست گرایی افراطی

به گزارش مجله اندیشه، شبکه خبری دویچه وله گزارش داد، به گفته سازمان دهندگان این تظاهرات در برلین، حدود 240 هزار تن علیه تبعیض نژاد و رشد راست گرایان به خیابان رفتند. بیش از چهار هزار و 500 حزب و سازمان و شخصیت های سیاسی و اجتماعی برای شرکت در این حرکت اعتراضی فراخوان داده بودند.

هزاران تن با لباس های رنگی و بادکنک های کوچک و بزرگ و پلاکارد، اعتراض خود به رشد راست گرایی و نژادپرستی در آلمان و محدودیت های روزافزون برای پناهندگان و مهاجران را به نمایش گذاشتند.

در نخستین ساعت گردهمایی در میدان الکساندر، شرکت نمایندگان از قشرهای سنی گوناگون بودند اما به مرور شمار نوجوانان و جوانان افزایش چشمگیری یافت.

تظاهرنمایندگان پلاکاردهایی با شعارهای جامعه شکاف ناپذیر است، نه به نژادپرستی، نه به دشمنی با مسلمانان، جامعه باز، فرصتی برای رشد همگان است و دنیا به همگان تعلق دارد در دست داشتند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان یکی از شخصیت های برجسته بود که پشتیبانان جامعه باز و مدافعان حقوق بشر را برای شرکت در این تجمع فراخواند.

تنها حزب حاکم دموکرات مسیحی به رهبری صدراعظم آنگلا مرکل و حزب راست گرای پوپولیستی آلترناتیو برای آلمان اعلام کردند که در این حرکت اعتراضی شرکت نمی نمایند. علت پرهیز دموکرات مسیحی ها از این اقدام اعتراضی، حضور چپ گرایان افراطی در آن اعلام شده است.

تظاهرات امروز (شنبه) باعث شد که بار دیگر اختلاف نظر سران حزب چپ در رابطه با جامعه باز و مبارزه با نژادپرستی عیان گردد. در حالی که حزب در کلیت خود از این تظاهرات حمایت نموده، رئیس فراکسیون حزب در پارلمان آلمان از شرکت در آن سر باز زد.

برنامه ریزان تظاهرات اخیر انتظار داشتند که حدود 45 هزار تن در آن شرکت نمایند اما بر اساس آمارهای گوناگون پلیس و برگزارنمایندگان، بین 200 تا 240 هزار تن در اعتراض به نژادپرستی، تبعیض علیه مهاجران و رشد راستگرایان افراطی به تظاهرات پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 65

به "تظاهرات گسترده در برلین علیه تبعیض نژاد و راست گرایی افراطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات گسترده در برلین علیه تبعیض نژاد و راست گرایی افراطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید