تاثیر اینترنت روی شما چقدر است؟

به گزارش مجله اندیشه، اینترنت دنیایی با مزایا و معایب بسیار

با وجود همه مباحثی که تا به امروز درباره اینترنت و پیامدهای استفاده از آن بر اخلاق کاربران مطرح شده است، هنوز به درستی نمی توان تصویر روشنی را در این خصوص مشاهده کرد. روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری اغلب توجه خود را بر جنبه های منفی اینترنت معطوف می کنند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

تاثیر اینترنت روی شما چقدر است؟

بارزترین مصداق شرایط استفاده نادرست و کنترل نشده بچه ها از اینترنت و گمراهی و به خطر افتادن آنها به وسیله سودجویان اینترنتی است که هر چند وقت یکبار اخبار نگران نماینده ای در این رابطه از رسانه های جمعی منتشر می شود و هوشیاری والدین بچه ها را در استفاده آنها از این رسانه گوشزد می شود. اما به لحاظ چند جانبه بودن پدیده اینترنت، نمی توان نگرشی یک سویه به آن داشت.

به عنوان نمونه هنگامی که بحث تجارت الکترونیکی مطرح می شود، جنبه های سودآور و سرمایه ساز اینترنت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. حتی از سوی بسیاری از مؤسسات بین المللی نظیر یونسکو استفاده از اینترنت به عنوان یک رسانه مقرون به صرفه قیمت و سهل الوصول جهت حل بحران های مالی و فقر در جوامع توسعه نیافته توصیه می شود. در سخنرانی سال گذشته آقای کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد استفاده از اینترنت برای از میان برداشتن فواصل طبقاتی در جوامع محروم و عقب مانده قاره آفریقا به عنوان سریع ترین و عملی ترین راهکار پیشنهاد شده بود.

هنگامی که صحبت از تسهیم دانش به میان می آید، حقیقتاً هیچ رسانه ای نمی تواند جایگزین اینترنت شود و به مثابه یک پل ارتباطی کارآمد میان پژوهشگران در سراسر جهان عمل نماید. در چنین حالتی آیا اینترنت خوب است یا بد؟ زشت است یا زیبا؟ اگر قدری منصفانه به این موضوع نگاه کنیم در می یابیم که در بسیاری از موارد ملاک قضاوت ما درباره اینترنت سود و زیانی است که به ما و منافع ما می رساند. چنین دیدگاهی نمی تواند یک جایگاه بی طرفانه در قبال اینترنت داشته باشد. کاربران هنگام استفاده از اینترنت به درستی درمی یابند که آیا اینترنت دارد به آنها خدمت می نماید یا خیانت. البته در سنین کودکی یا نوجوانی چنین تشخیصی قدری مشکل به نظر می رسد، اما با رعایت تدابیر تربیتی و ایجاد امنیت لازم به وسیله والدین این مشکل قابل حل است.

نقش اینترنت در ایجاد اخلاق سازنده در کاربران

از جمله مهم ترین اقداماتی که می توان به وسیله اینترنت سازمان داد عضویت استادان و متخصصان رشته های مختلف در گروه های تخصصی است. با عضو شدن کاربران اینترنت در این گروه ها، آنها می توانند در جریان آخرین اطلاعات موجود در رشته های تخصصی خود قرار گیرند زیرا همه اعضاء در جریان پیغام های علمی که به وسیله یک نفر صادر می شود قرار دارند. در شرایطی که خطوط ارتباطی از کیفیت لازم برخوردار باشد و در ایستگاه های محل کار هر دو یا چند طرف امکانات لازم (دوربین ویدئویی …) به سیستم اتصال داشته باشد، می توانند تصویر و فعالیت های یکدیگر را نیز مشاهده نمایند.

هم اکنون انجام عمل های مهم جراحی به شکل هدایت از راه دور و با شرکت چند متخصص که هر کدام در گوشه ای از جهان به کار مشغول هستند و می توانند در یک آن ناظر عمل جراحی یا هدایت نماینده آن باشند، در تعدادی از مراکز مجهز درمانی متداول شده است. یکی دیگر از شکل های نسبتاً رایج اخلاق سازنده که در سطح کشورهای اروپای غربی و امریکا مشهود است، کنفرانس از راه دور می باشد که در آن تعدادی از متخصصان (که هر کدام در یک گوشه از کره زمین زندگی می نمایند) با یکدیگر درباره موضوع مورد علاقه خود به گفتگو می پردازند. این نوع کنفرانس های الکترونیک در آینده رواج زیادی خواهند یافت و احتمال می رود که در مقیاس وسیعی از اهمیت کنفرانس های حضوری (که بسیار پرهزینه تر است) کاسته شود.

در طول چند دهه اخیر، مجله های علمی، در میان پژوهشگران، نقش ویژه ای در برقراری ارتباطات علمی ایفا نموده اند و تعداد این مجله ها در سطح جهان همیشه رو به افزایش بوده است. اما با توجه به توسعه شبکه اینترنت، به ویژه در طول 5 سال گذشته، به نظر می رسد که در سال های آینده نتوان افزایش تعداد این مجلات را مانند سال های گذشته انتظار داشت. همه روزه بر تعداد پژوهشگرانی که برای انتشار نتایج پژوهش های خود از این شبکه استفاده می نمایند، افزوده می شود. آنان می توانند اطلاعات تولیدی خود را در اختیار تمامی افرادی که امکان دسترسی به این شبکه را دارند قرار دهند و از آنان نیز بخواهند، علاوه بر نظرخواهی، برایشان مدارک علمی مشابهی از همین رهگذر ارسال دارند یا با خود آنان همکاری مستمر داشته باشند .همه این فعالیت ها که در بستر اینترنت انجام می گیرند و به گونه ای نوآوری، خلاقیت و سازندگی علمی محسوب می شوند، سبب تبلور شکل گسترده ای از اخلاق در میان کاربران می شود که اصطلاحاً اخلاق سازنده نامیده می شود.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2046

به "تاثیر اینترنت روی شما چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر اینترنت روی شما چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید