امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی فراهم شد

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - وزیر صمت می گوید بر اساس مصوبه جدید دولت، همه گمرکات کشور موظف شدند از دوشنبه 12 آبان ماه به ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی اقدام نمایند.

امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی فراهم شد

به گزارش صدا و سیما، علیرضا رزم حسینی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک برای سرعت بخشی به فرایند ترخیص کالاهای انباشت شده در گمرک ابراز کرد: امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی نیز مهیا شد. همه گمرکات کشور موظف شدند از دوشنبه 12 آبان ماه به ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی اقدام نمایند.

وی گفت: به جز متقاضیان دریافت ارز 4200 تومانی، امکان ترخیص کالا از همه گمرک های کشور برای واردنمایندگانی که خودشان می توانند ارز مورد نیازشان را تأمین نمایند، مهیا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پیگیری کالاهای ترخیص شده و رسیدن آن ها به دست مصرف نماینده نهایی نیز گفت: سامانه هایی همچون بازارگاه با این هدف راه اندازی شده اند و چنانچه مسئله ای در این باره است باید مسئولان وزارت کشاوزی جوابگو باشند و ما فقط تأمین نماینده کالا هستیم.

وی تأکید کرد: اجرای این مصوبه بسیاری از مسائل فعلی، همچون انباشت کالاهای اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را برطرف می نماید و سرعت صادرات را افزایش می دهد.

4 میلیون تن کالای اساسی آماده ترخیص از گمرک های کشور است

در ادامه مهدی میراشرفی از انباشت 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور اطلاع داد و گفت: حدود 800 هزار تن نیز در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند.

وی ابراز کرد: با مصوبه اخیر دولت، کالاهای انباشت شده در گمرک های کشور می تواند به سرعت ترخیص و روانه بازار گردد.

رئیس کل گمرک کشور با تأکید بر اینکه گمرکات کشور موظف شدند از دوشنبه همه کالاها، به خصوص کالاهای اساسی و موارد اولیه فراوری را از محل ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات بدون دریافت کد رهگیری ترخیص نمایند گفت: فرق اصلی این مصوبه با مصوبه های قبلی در حذف الزام گمرک به دریافت کد رهگیری برای ترخیص کالاهاست.

وی اضافه کرد: این موضوع می تواند به شدت رسوب کالا در گمرک را کاهش و سرعت مبادلات تجاری کشور را افزایش دهد و اگر این مصوبه همچون بعضی مصوبات قبلی در اجرا دچار تغییرات نگردد، حجم بالایی از کالاهای رسوب شده در گمرک، سریع ترخیص خواهند شد.

میراشرفی با اعلام اینکه مدت زمان ترخیص کالا از زمانی که مجوزهای لازم به گمرک تحویل می گردد کمتر از 3 روز است، درباره فاسد شدن بعضی کالاهای خوراکی به علت ماندگاری در گمرکات کشور هم گفت: هیچ کالایی بدون اخذ مجوزهای بهداشتی و استاندارد از گمرک ترخیص نخواهد شد.

رئیس کل گمرک کشور همچنین گفت: مصوبه جدید دولت درباره آزاد شدن واردات از محل صادرات یاری می نماید کالاهای خوراکی و فاسدشدنی بتوانند قبل از انقضای مجوزهای اخذشده از نهادهای مسئول همچون وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، ترخیص شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1318

به "امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید