اقدام بی سابقه کره شمالی در حمایت از کره جنوبی

به گزارش مجله اندیشه، کره شمالی روز شنبه در حمایت از کره جنوبی، ادعای ژاپن در مورد مالکیت بر جزایر داکدو در دریای شرقی را شرم آور خواند.

اقدام بی سابقه کره شمالی در حمایت از کره جنوبی

به گزارش فارس، به نوشته خبرگزاری یونهاپ سخنگوی کمیته المپیک کره شمالی گفت: ژاپن در اقدامی بیشرمانه که برای تصرف جزیره توک ، بخشی از قلمرو جدایی ناپذیر از کره به افراط رسیده است.

ژاپن جزایر دوکدو را به نام قلمرو ژاپن در نقشه وبگاه رسمی بازی های المپیک تابستانی قرار داده است.

در بیانیه کره شمالی آمده است: مسائل سیاسی با مسائل سرزمینی تفکیک ناپذیر است و اصرار بر اینکه این بخش از کره بخشی از ژاپن است اقدام بیشرمانه است. سواستفاده از بازیهای المپیک برای تحقق جاه طلبی سرزمینی نقض حاکمیت ملت کره است.

این در حالی است که کره جنوبی هم از ژاپن به کمیته بین المللی المپیک اعتراض شدیدی کرده است

کره شمالی اعلام کرده به دلیل شیوع کرونا در بازیهای المپیک 2021 شرکت نمی کند.

صخره های توکتو یا دوکتو یک گروه جزیره کوچک است. بر سر حاکمیت این جزیره بین دو کشور ژاپن و کره جنوبی مناقشه وجود دارد. ژاپن این صخره ها را به نام بخشی از استان شیمانه در ژاپن تقسیم بندی کرده است.

چندی قبل نخست وزیر ژاپن گفت که با اختصاص حدود پنج میلیارد دلار برای رهگیرهای موشکی دریاپایه و موشک های ضد کشتی ، توان ارتش ژاپن را برای مقابله با تهدیدات کره شمالی تقویت می کند.

این کشور با روسیه و چین بر سر برخی جزایر منطقه هم سالهاست که دچار اختلاف است. جزایر کوریل که در ژاپن با نام قلمروی شمالی نامیده می شود، در انتها جنگ جهانی دوم از طریق نیروهای شوروی سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن در پی بازگرداندن آن به قلمروی خود است. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان انتها جنگ جهانی دوم تا به امروز ادامه داشته و لاینحل به جای مانده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1761

به "اقدام بی سابقه کره شمالی در حمایت از کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام بی سابقه کره شمالی در حمایت از کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید