اتفاق هولناک در انتظار 50 درصد از خانوار کارگری

به گزارش مجله اندیشه، به گفته رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری باید منتظر فقر بیش از 50 درصد خانواده کارگران بود.

اتفاق هولناک در انتظار 50 درصد از خانوار کارگری

به گزارش اقتصاد24، حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: افزایش تورم در سال 1402 انکارناپذیر است و با توجه به تورم بالای چهل درصد، افزایش 27 درصدی یعنی هشت میلیون برای یک کارگر با سبد معیشت 17 میلیونی بسیار ناچیز است و همین موضوع می تواند جامعه کارگری را تا مرز بیش از 50 درصد فقیرتر کند.

این فعال کارگری اضافه نمود: جامعه کارگری در امسال با تصمیم دولت در زمینه افزایش حقوق کارگران متضرر شد به طوری که چنین تصمیمی (افزایش 27 درصدی نرخ دستمزدها) علی رغم وعده دولت در مورد توزیع عدالت، سفره کارگران را کوچکتر از سال 1401 کرد.

وی با بیان اینکه خواست ما از دولت بازگشت قدرت خرید کارگران است، توضیح داد: در ابتدای بهار سال 1401 قدرت خرید کارگران 283 دلار بود، اما در خاتمه اسفندماه این قدرت خرید به 122 دلار کاهش یافت، این به معنی فقر بیشتر در بین خانواده کارگری است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری یادآور شد: حالا دولت این قدرت خرید را می تواند در قالب بُن کارت، نقدی و غیر نقدی به کارگران بازگرداند موضوعی که تا امروز از انجام آن طفره می رود.

وی تأکید کرد: افزایش ناچیز دستمزد ها در برابر تورم بالای اقتصاد هیچ منطقی ندارد چراکه منطق مشخص دستمزد برای کارگران، نوعی اقتدارگرایی و نظام دیوان سالاری است که در حوزه دستمزد سالهاست لانه نموده است.

صادقی اضافه نمود: تصور دولت این است که اگر افزایش دستمزد به صورت عادلانه و منطقی انجام گیرد باعث ایجاد تورم بیشتر در اقتصاد خواهد شد در حالی که سال گذشته 57 درصد به حقوق کارگران اضافه شد بنابر گفته خودشان تورم 47 درصد شد؛ چرا تورم به مقدار دستمزد بالا نرفت؟!

این فعال کارگری با تأکید بر اینکه دستمزد سهمی در افزایش تورم ندارد، گفت: رد پای دولت در افزایش تورم پوشیده نیست. آنچه باعث افزایش تورم می گردد، سیاست های پولی، ارزی، مالی و بین المللی دولت است؛ در کل عامل اصلی تورم در کشور سیاست های بودجه ریزی دولت است و در ادامه این نوع سیاست، آواری که بر سر قشر ضعیف جامعه ریخته می گردد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: با سیاست های دولت، ارزش پول ملی 50 درصد کاهش یافت و فقیر را فقیرتر کرد، این مسئله نشان می دهد که سیاست دولت کارگر کُش و فقیرپرور است.

به گفته صادقی، جامعه به سمت فقر در حال حرکت است و همین دلیلی بر کاهش امنیت در کشور خواهد شد. امروز حرکت جامعه به سمت دو قطبی شدن شدت گرفته و به زودی طبقه میانه سقوط کامل خواهد داشت.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه حذف طبقه میانه خطر بزرگی برای اقتصاد کشور محسوب می گردد، گفت: امسال سال سختی در پیش است؛ سال صدای فریاد گرسنگان علیه نظام سرمایه داری است. در امسال باید در انتظار بحران اجتماعی بود چراکه فاصله بین فقیر و غنی امنیت کشور را دچار خدشه می نماید و این شرایط برای جامعه کشور بحران جدی است.

صادقی با طرح پیشنهادی در مورد جبران کاستی افزایش حقوق ادامه داد: برای جلوگیری از دامن زدن به نرخ تورم، دولت و کارفرما با توجه به شرایط موجود، شرایط معیشتی کارگری را به یک ثبات سالانه برساند

وی توضیح داد: دولت برای رضایت جامعه هدف (کارگری) باید هر ماه یک میلیون سبد کالا به تمام کارگران شاغل و بازنشسته بپردازد و کارفرما نیز موظف به پرداخت یک میلیون سبد کالا به کارگر گردد تا در نهایت بخشی از مسائل این قشر بزرگ، اما ضعیف جامعه کاهش یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1402 بروزرسانی: 19 فروردین 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2259

به "اتفاق هولناک در انتظار 50 درصد از خانوار کارگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق هولناک در انتظار 50 درصد از خانوار کارگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید