5 نوع چای عالی برای کاهش وزن و افزایش چربی سوزی

به گزارش مجله اندیشه، چای دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است. این نوشیدنی محبوب و پرطرفدار خواص دارویی دارد. مصرف دو تا سه فنجان چای در طی روز از آسیب سلول ها جلوگیری می نماید و احتمال مرگ زودهنگام، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و سکته مغزی را کاهش می دهد. مطالعاتی که به ارتباط بین مصرف چای و کاهش وزن پرداخته اند، نشان داده اند که این نوشیدنی سرعت لاغر شدن را افزایش می دهد و به کاهش چربی های شکم یاری می نماید.

5 نوع چای عالی برای کاهش وزن و افزایش چربی سوزی

برخی از انواع چای در مقایسه با سایرین تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارند. در این مقاله از خبرنگاران مگ شواهد علمی موجود درباره ارتباط چای و کاهش وزن را آنالیز می کنیم. با ما تا سرانجام این مطلب همراه باشید تا با 5 نمونه از برترین انواع چای برای لاغری آشنا شوید.

چرا نوشیدن چای به کاهش وزن یاری می نماید؟

اگر نوشیدنی فعلی شما پرکالری است، جایگزین کردن آن با چای به کاهش وزن منجر می گردد. به عنوان مثال، اگر یک موکای پر از شکر را با چای شیرین نشده جایگزین کنید، به راحتی می توانید انرژی دریافتی خود را تا چند صد کالری کاهش دهید.

تحقیقات نشان می دهد که چای ممکن است مستقیما در کاهش وزن نقش داشته باشد. کاتچین های موجود در چای با تحریک بدن برای تجزیه سریع تر چربی ها و افزایش کالری سوزی متابولیسم را بالا می برند. کاتچین ها، ترکیبات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند. در چای چهار نوع کاتچین به نام های اپی کاتچین (EC)، اپی گالوکاتچین (EGC)، اپی کاتچین گالات (ECG) و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) وجود دارد. EGCG فراوان ترین نوع کاتچین است که به نظر می رسد بیشترین سهم را در بهبود سلامتی داشته باشد.

چای انواع مختلفی دارد که بیشتر آن ها از برگ های خشک گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) که بومی آسیا است، به دست می آیند. طعم و خواص منحصر به فرد انواع چای از تفاوت در نحوه پردازش، موقعیت جغرافیایی و گونه گیاهی ناشی می گردد. این تفاوت ها روی ارزش تغذیه ای چای هم تأثیر می گذارند. به همین علت، برخی از انواع چای ممکن است برای کاهش وزن مناسب تر باشند.

محققان چگونه ارتباط بین چای و کاهش وزن را آنالیز می نمایند؟

در بیشتر مطالعات که به آنالیز ارتباط بین چای و کاهش وزن پرداخته اند، از چای به شکل کپسول یا قرص استفاده شده است. کپسول ها و قرص ها در مقایسه با چای معمولی حاوی ترکیبات گیاهی بیشتری هستند. به عنوان مثال، EGCG بیشتری دارند. برخی از تحقیقات هم روی انسان انجام نشده اند یا تعداد شرکت نمایندگان آن ها بسیار کم بوده است.

به علت وجود این محدودیت ها لازم است که با استفاده از چای دم نموده تحقیقات گسترده تری روی انسان انجام گردد تا بتوان درباره ارتباط بین نوشیدن چای و کاهش وزن به نتیجه دقیق تری رسید. با این حال، متخصصان سلامت با سالم بودن چای دم نموده شیرین نشده موافق هستند. بنابراین، می توانید به مصرف چای ادامه داده و از نوشیدن آن لذت ببرید.

برترین انواع چای برای کاهش وزن کدامند؟

برترین انواع چای که به لاغری و کاهش چربی های بدن یاری می نمایند در ادامه آورده شده اند.

1. چای سبز

معمولا صحبت درباره چای و کاهش وزن با اشاره به چای سبز آغاز می گردد. چرا که یکی از شناخته شده ترین انواع چای است و بیشتر تحقیقات روی آن اجرا شده است. یک مطالعه که روی حدود 1200 مرد و زن تایوانی انجام شد، نشان داد در افرادی که بیش از 10 سال هر روز دو فنجان چای سبز می نوشیدند میزان دور کمر و درصد چربی بدن کمتر است.

در یک مطالعه کوچک 10 مرد سالم سه بار در روز دو عدد مکمل حاوی عصاره چای سبز دریافت کردند. نتایج نشان داد که 24 ساعت پس از دریافت مکمل میزان کالری سوزی 63.5 تا 200 کالری افزایش پیدا نموده است. این موضوع می تواند با گذشت زمان به کاهش وزن افراد یاری کند، اما خطرات طولانی مدت آن باید در یک تحقیق بزرگ تر آنالیز گردد.

فواید چای سبز در افزایش کالری سوزی از وجود کافئین و EGCG ناشی می گردد. وجود کافئین در کنار EGCG برای کاهش وزن لازم است. مطالعات نشان داده اند که چای سبز تنها زمانی برای کاهش وزن مؤثر است که با 80 تا 300 میلی گرم کافئین در روز ترکیب گردد. یک مطالعه کوچک روی 10 مرد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی نشان داد که اگر به مدت سه روز 300 میلی گرم EGCG به شکل مکمل مصرف گردد، اکسیداسیون چربی (فرآیند تجزیه اسیدهای چرب) بیشتر می گردد. شما می توانید با مصرف سه فنجان چای سبز دم نموده 300 میلی گرم EGCG دریافت کنید.

EGCG علاوه بر تأثیری که روی اکسیداسیون چربی دارد، می تواند رشد سلول های چربی را هم مهار کند. درنتیجه، بدن قادر به تشکیل سلول های چربی تازه نخواهد نبود. تحقیقات اجرا شده روی حیوانات نشان می دهد که کاتچین های موجود در چای سبز در فرآیند جذب و متابولیسم چربی اختلال ایجاد می نمایند. با این حال، به علت محدودیت های ذکر شده باید درباره ارتباط واقعی بین چای سبز و کاهش وزن تحقیقات بیشتری انجام گردد.

2. چای سیاه

چای سیاه در مقایسه با چای سبز، سفید یا اولانگ بیشتر اکسید می گردد. اکسیداسیون، یک واکنش شیمیایی است که با قرار گرفتن برگ های چای در معرض هوا اتفاق می افتد و باعث تیره شدن رنگ چای می گردد. اکسیداسیون طولانی مدت که معمولا به آن تخمیر می گویند، پلی فنول ها یا ترکیبات گیاهی چای سیاه را تغییر می دهد.

چای سیاه همچون سایر چای های کمتر فرآوری شده حاوی EGCG است. علاوه بر این، منبع خوب تئافلاوین (Theaflavin) محسوب می گردد. تئافلاوین نوعی پلی فنول است که در اثر اکسید شدن برگ های چای سیاه تشکیل می گردد و ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد.

نتایج یک مطالعه سه ماهه نشان داد که مردان و زنانی که روزانه سه فنجان چای سیاه می نوشند در مقایسه با افرادی که چای سیاه مصرف نمی نمایند، کمتر وزن اضافه می نمایند و می توانند به میزان بیشتری دور کمر خود را کاهش دهند. به گفته محققان، پلی فنول های موجود در چای سیاه با کاهش دریافت کالری و کاهش جذب چربی ها و کربوهیدرات ها اثرات مفید خود را اعمال می نمایند.

علاوه بر این، پلی فنول ها می توانند باکتری های روده را به گونه ای تغییر دهند که مانع چاقی شوند. محققان گروهی از موش های چاق را با رژیم غذایی پرچرب و پرقند و عصاره چای سبز تغذیه کردند. بعد از چهار هفته، این حیوانات همچون موش های چاقی که رژیم غذایی کم چرب دریافت نموده بودند، وزن کم کردند. نمونه برداری از روده حیوانات نشان داد که مصرف چای سیاه تعداد باکتری های مرتبط با چاقی را کاهش و تعداد باکتری های مرتبط با لاغری را افزایش می دهد. باید تحقیقات بیشتری انجام گردد تا ببینیم که آیا این اثرات برای انسان هم صادق است یا خیر.

3. چای اولانگ

چای اولانگ، یک چای سنتی چینی است که جزء چای های نیمه اکسیدشده طبقه بندی می گردد و از نظر میزان اکسیداسیون و رنگ بین چای سبز و چای سیاه قرار می گیرد. چای اولانگ به داشتن عطر و طعم میوه ای و منحصر به فرد معروف است. اما تمام این خصوصیات به میزان اکسیداسیون آن بستگی دارد.

در اولانگ ترکیبی از پلی فنول های چای سبز و چای سیاه یعنی کاتچین ها و تئافلاوین ها یافت می گردد. اولانگ هم همچون سایر انواع چای حاوی کافئین است و می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد. نتایج حاصل از یک مطالعه نشان می دهد که عصاره چای اولانگ به افزایش چربی سوزی در موش ها یاری می نماید. سایر تحقیقات نشان داده اند که این خواص احتمالا برای انسان هم صادق است.

در یک مطالعه کوچک با 12 شرکت نماینده مشاهده شد که مصرف چای اولانگ در وعده صبحانه و ناهار پس از 14 روز باعث 20 درصد افزایش چربی سوزی در مردان غیرچاق می گردد. همین نتایج در مردانی که یک نوشیدنی حاوی کافئین مصرف می کردند، مشاهده شد. اما در زمان خواب میزان چربی سوزی این افراد به میزان گروهی که چای اولانگ دریافت نموده بودند، نبود. این یافته نشان می دهد که علاوه بر کافئین ترکیبات دیگری هم در چای وجود دارند که باعث افزایش چربی سوزی می شوند.

برخی از محققان معتقدند که چای اولانگ با یاری به متابولیسم چربی به کاهش وزن منجر می گردد. در یک مطالعه نوشیدن چهار فنجان چای اولانگ در روز به بزرگسالان چاق یا با اضافه وزن یاری کرد که وزن خود را کاهش دهند. تا سرانجام هفته ششم تقریبا 70 درصد افراد مبتلا به چاقی شدید (آن هایی که BMI یا شاخص توده بدنی اشان بالاتر از 35 بود) بیش از یک کیلوگرم و 22 درصد آن ها بیش از 2.7 کیلوگرم وزن کم کردند.

4. چای سفید

طعم چای سفید ملایم و کمی شیرین و بسیار متفاوت از سایر انواع چای است. این نوشیدنی در مقایسه با سایر انواع چای به میزان کمتری فرآوری می گردد. به همین علت، حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان های ضدالتهابی و EGCG چربی سوز است و یکی از برترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن محسوب می گردد.

گفته می گردد که چای سفید به تجزیه سلول های چربی سرعت می بخشد و از تشکیل سلول های تازه جلوگیری می نماید. این نتایج از یک مطالعه که در لوله آزمایش اجرا شده، به دست آمده است. به اعتقاد محققان، فواید چای سفید برای کاهش وزن از EGCG موجود در آن ناشی می گردد.

مطالعاتی که در لوله آزمایش و محیط آزمایشگاه انجام می شوند به محققان اجازه می دهند که فرضیه های خود را در یک محیط کنترل شده، با استفاده از سلول های خاص و بدون دخالت سایر متغیرها آنالیز نمایند. با این حال، ممکن است که این نتایج درباره انسان ها صادق نباشند و به همین علت لازم است که مطالعات انسانی هم انجام گردد.

5. چای ترش

چای ترش که از برگ های گیاه هیبیسکوس (Hibiscus) به دست می آید، حاوی کاتچین هایی مثل EGCG است. آنالیز های اجرا شده روی حیوان و انسان نشان می دهد که عصاره هیبیسکوس در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا مؤثر است. بعلاوه به شما یاری می نماید که وزن خود را در محدوده سالم ترین حفظ کنید.

در یک مطالعه مشاهده شد که مصرف عصاره هیبیسکوس بعد از 12 هفته شاخص توده بدنی، وزن و چربی بدن را در بزرگسالانی که اضافه وزن یا چاقی دارند، کاهش داد. محققان این فواید را به ترکیبات گیاهی موجود در عصاره هیبیسکوس نسبت می دهند. در یک مطالعه 60 روزه که روی موش های چاق انجام شد، نتایج مشابهی به دست آمد.

متأسفانه تحقیقات موجود به آنالیز عصاره هیبیسکوس محدوده شده اند. برای اینکه بتوان درباره اثربخشی چای ترش برای کاهش وزن نتیجه گیری کرد، باید تحقیقات بیشتری روی چای مایع انجام گردد.

کلام سرانجامی

اگرچه بسیاری از مردم از چای فقط به علت طعم دلپذیرش استفاده می نمایند، اما هر فنجان از این نوشیدنی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. جایگزین کردن نوشیدنی های پرکالری مثل آبمیوه یا نوشابه با چای شیرین نشده به کاهش کالری دریافتی یاری می نماید و به کاهش وزن منجر می گردد.

مطالعات درباره ارتباط چای و کاهش وزن نشان داده اند که برخی از انواع این نوشیدنی با افزایش چربی سوزی و جلوگیری از تشکیل سلول های چربی به لاغری یاری می نمایند. با این حال، باید به یاد داشته باشید که هیچ ماده یا اکسیر جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد. برای اینکه بتوانید در طولانی مدت وزنتان را در محدوده مناسب حفظ کنید، باید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: everydayhealth

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1978

به "5 نوع چای عالی برای کاهش وزن و افزایش چربی سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نوع چای عالی برای کاهش وزن و افزایش چربی سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید