گامی بلند برای تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی در کشور

به گزارش مجله اندیشه، برای تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی 64 پروژه ملی تعریف شده است تا فراوری دارو در کشور روندی رو به رشد داشته باشد.

گامی بلند برای تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی در کشور

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه هایی ملی و جامع برای ارتقای حوزه سلامت در کشور مشخص نموده است که شامل فراوری داروها، حد واسط ها و مواد اولیه دارویی، فراوری واکسن های انسانی، فراوری محصولات آرایشی و بهداشتی، فراوری فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل، فراوری تجهیزات و ملزومات پزشکی و تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی می گردد. اجرای کامل آنها 774/6 میلیارد دلار به درآمد ناخالص ملی می افزاید.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی نیز 64 برنامه ملی تعریف نموده است تا با یاری این برنامه ها و با استفاده از ظرفیت دانشی و تخصصی دانش بنیان ها بتواند مواد صنعتی مورد احتیاج فراوری داروها را تامین کند. این کار به ارتقای نظام بهداشت و درمان کشور یاری می نماید. در صـورت تامیـن منابـع، تـا 5 سـال آینـده یک هزار و 100 میلیـون دلار ارزش افـزوده به اقتصاد کشور تزریق خواهد شد.

1.ایجاد مراکز فرمولاسیون

راه اندازی 4 مرکز فرمولاسیون برای فراوری مواد صنعتی دارویی یکی از این پروژه های ملی است که با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری و با یاری شرکت های دانش بنیان توانمند به نتیجه خواهد رسید.

پیش بینی شده است که با اجرای کامل این 4 پروژه 5 ساله، یکصد میلیون دلار ارزش افزوده به بدنه مالی کشور تزریق و برای 80 نفر نیز اشتغال پایدار ایجاد گردد.

2.فراوری 60 دارو و مولکول با کاربرد چندگانه از مواد پایه پتروشیمی

یکی دیگر از برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه یاری به اجرایی شدن 60 پروژه ملی در زمینه فراوری 60 دارو و مولکول با کاربرد چندگانه از مواد پایه پتروشیمی است. طرحی که پس از 5 سال منجر به اشتغالزایی برای یک هزار و 500 نفر و جذب یک هزار میلیارد دلار ارزش افزوده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1642

به "گامی بلند برای تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گامی بلند برای تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید