کنترل آلاینده ها و گرمایش زمین از طریق ماهواره

به گزارش مجله اندیشه، دو سال پیش جامعه جهانی در پاریس توافق کرد که گرمایش زمین باید زیر دو درجه سانتیگراد دمای جهانی (پیش از دوره صنعتی شدن) باقی بماند و اکنون در کنفرانس اقلیمی بن در مورد مجموعه ای از قوانین کنترل بر گرمایش زمین مذاکره می شود.

کنترل آلاینده ها و گرمایش زمین از طریق ماهواره

به گزارش خبرنگاران، در بیست و سومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل (COP23) که در شهر بن آلمان برگزار می گردد بر سر ابزار کنترل میزان انتشار گاز کربن و طریقه اندازه گیری آن بحث و مصاحبه شده است. در این کنفرانس 12 روزه که 17 نوامبر ادامه خواهد داشت، کنندگانی از 197 کشور جهان شرکت کرده اند.

پاول پالمر، محقق دانشگاه ادینبورگ که در یک تیم بین المللی درباره گازهای گلخانه ای در جو زمین تحقیق می کند، می گوید که مشخص میزان گازهای گلخانه ای در جو زمین کار آسانی نیست.

طبق توافقنامه پاریس هر کشوری موظف است انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد. بنابراین خود این کشورها مشخص می کنند که چه مقدار زغال سنگ یا نفت و گاز مصرف کنند. اما کشورهای امضاکننده توافق نامه پاریس باید به تعهد خود برای کاهش تولید گاز دی اکسید کربن در بازه زمانی مشخص شده عمل کنند.

جهان در حال تغییر است

اما یکی از بزرگترین موانع در این راه عدم وجود شفافیت و به عبارتی وجود سیستم دوگانه ای است که در کنفرانس تغییرات اقلیمی کانکون در سال 2010 تصویب شده است. یعنی مقررات متفاوتی برای کشورهای در حال توسعه و کشورهای پیشرفته در نظر گرفته شده است.

پتروس کارشناس امور اقلیمی می گوید: کشورهای در حال توسعه باید گزارش های منظم ارائه دهند اما آنها مجبور نیستند آمار دقیقی از انتشار گازهای گلخانه ای در کشورهایشان ارائه دهند که این بدین معناست که ما اطلاعات بسیار کمی درباره میزان انتشار گازهای گلخانه ای داریم. بنابراین مشخص نیست که تاچه اندازه گازهای گلخانه ای در کشورهایی چون چین، برزیل و هند منتشر می گردد.

به ویژه کشورهای کوچک تر و کمتر توسعه یافته می توانند استدلال کنند که آنها داده های لازم برای ارائه چنین گزارش های دقیقی را نداشتند. اما چین دارای تمام مهارت ها و ظرفیت های لازم برای تهیه گزارش دقیق از میزان تولید آلاینده است.

چین پس از آمریکا بزرگترین تولیدکننده گاز آلاینده دی اکسید کربن است. بیشترین بخش تولید این گاز به خاطر 300 میلیون خودرویی است که در چین در حرکت اند. در سراسر جهان به طور متوسط 21 درصد تولید گاز آلاینده دی اکسید کربن به خاطر حرکت خودروهایی با سوخت فسیلی است.

چین به عنوان یک کشور قدرتمند باید آمار و ارقام مربوط به انتشار گازهای آلاینده را دقیق و شفاف ارائه دهد. این عمل چین می تواند فشار به هند و برزیل را هم برای کنترل و ارائه آمار دقیق تر در خصوص گازهای آلاینده بیشتر بکند.

کنترل انتشار گازهای آلاینده بوسیله ماهواره

به گزارش دویچه وله، با فناوری پیشرفته و با ماهواره می توان کاهش گازهای آلاینده را به شکل بهتری زیر نظر گرفت و تجزیه و تحلیل کرد. ماهواره های ناسا قادرند افزایش گازهای آلاینده را اندازه گیری کنند و تغییرات اقلیمی در جنگل های آمازون، آفریقا و اندونزی را تحت نظر داشته باشند.

ماهواره ها همچنین می توانند میزان انتشار گازهای آلاینده یا دیگر تغییرات اقلیمی را در کشورهایی که به لحاظ مالی، سیاسی یا جغرافیایی مشکل دارند اندازه گیری و تغییرات اقلیمی را در این کشورها نظاره و ثبت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 746

به "کنترل آلاینده ها و گرمایش زمین از طریق ماهواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل آلاینده ها و گرمایش زمین از طریق ماهواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید