کشف ستاره هایی با مقدار زیادی فسفر

به گزارش مجله اندیشه، اما فسفر در عین حال بسیار مرموز است. مدل های نظری از برآیند مواد شیمیایی داخل کهکشان، نتوانسته اند منشاء یا مقدار فسفری را که در کهکشان راه شیری و منظومه شمسی یافت می گردد شرح دهند.

کشف ستاره هایی با مقدار زیادی فسفر

فسفر عنصر کلیدی در فهم حکایت کیهان ما و حیات روی زمین است.فسفر بخشی از مولکول های دی ان ای و آران ای را تشکیل می دهد که با هم ساختار هایی پیچیده از جمله انسان را خلق می نماید، و برای فعالیت سلول ها و غشا های آنان ضروری است.

اما فسفر در عین حال بسیار مرموز است. مدل های نظری از برآیند مواد شیمیایی داخل کهکشان، نتوانسته اند منشاء یا مقدار فسفری را که در کهکشان راه شیری و منظومه شمسی یافت می گردد شرح دهند.

شرح فعلی ما برای پیدایش این مواد شیمیایی این است که فسفر در آن ها باید بسیار کمتر از آن باشد که عملا یافت شده است. اندازه گیری ها نشان می دهند که فسفر نسبتا فراوان است، و به مقدار کافی از آن برای ایجاد حیات و مشارکت در دیگر فرایند های کلیدی وجود دارد.

هدف از مطالعه جدید این است که با مشاهده ستاره های جدید فهم بهتری را از این فرایند ها ممکن کند. در مطالعه دیجیتالی آسمان اسلون که یک بانک اطلاعاتی از اجرام سماوی است، برای این کار، پژوهشگران به نور مادون قرمزی که از ستاره های مختلف می آید نگاه کردند.

اما در این ستاره ها به واکنش های شیمیایی عجیب و غیرمنتظره ای پی بردند. این ستاره ها پر از فسفر بودند، اما عناصر دیگر مانند منیزیم و اکسیژن هم در آن ها فراوان بود. پس از تحلیل های عمیق، که در مقاله تازه ای در نشریه نیچر منتشر شده، پژوهشگران پی بردند که این الگو های شیمیایی را نمی توان با درک کنونی ما از برآمدن ستارگان شرح داد.

دانشمندان پی بردند که 15 ستاره جدید مقادیر غیرمعمولی از بعضی عناصر دارند. آن ها همچنین متوجه شدند که احتمالا ستاره ها این شیمی عجیب را از منبع ستاره ای دیگری به ارث برده اند، اما ساختار معماگونه آن ها چالشی برای نظریه های موجود است.

برای شرح این که چرا ستاره های غنی از فسفر وجود دارند و در کیهان دیده می شوند، شرح جدیدی ضروری است.

توماس ماسرون، رئیس پروژه ای در انستیتوی اخترفیزیک کنانارساس و اولین مولف این مقاله در بیانیه ای گفت: نتایج نشان می دهند که نه تنها با اجرام تازه ای سروکار داریم، بلکه کشف آن ها راهی را برای کاوش در سازوکار های فیزیکی و واکنش های هسته ای که در درون ستاره ها رخ می دهند می گشاید.

حالا اخترشناسان امیدوارند که درک بهتری از این اجرام بتواند منجر به فهم فسفر و نقش آن به عنوان جزء اصلی حیات گردد.

در مقاله ای با عنوان ستارگان غنی از فسفر با فراوانی غیرعادی چالشی برای پیش بینی های نظری اند که در نشریه نیجچر کامیونیکیشنز منتشر شده است، نویسندگان می گویند که ستاره های هم پیوند ممکن است منشاء فسفری باشند که امروزه کره زمین را احاطه نموده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1188

به "کشف ستاره هایی با مقدار زیادی فسفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ستاره هایی با مقدار زیادی فسفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید