چین بازار لوازم التحریر ایران را قبضه کرد

به گزارش مجله اندیشه، براساس آمار گمرک سهم تولیدات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون این بازار در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و بعضی کشورهای اروپایی است.

چین بازار لوازم التحریر ایران را قبضه کرد

با ما همراه باشید و با تور پاییزی چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید، بازار لوازم التحر یر لوکس و گران قیمت هم داغ شده و شاید بسیاری از والدین در مورد تهیه این لوازم دچار تردید شوند؛ لوازم التحر یر ابزاری برای کسب علم و دانش است و نباید وسیله ای برای جلب توجه دیگران و متمایز شدن نسبت به سایر همکلاسان قرار گیرد، این نوع نگاه به لوازم التحریر موجب رقابت و چشم و هم چشمی در بچه ها می گردد؛ بنابراین از همین زمان که شخصیت کودک شکل می گیرد والدین باید با توجه به شناختی که از کودک خود دارند، با اجرای ترفندها و روش هایی جلوی خواسته های بیش از حد که آسیب مصرف گرایی را به دنبال دارد را بگیرند.براساس آمار گمرک سهم فراوریات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون بازار نوشت افزار کشورمان در تسخیر فراوریات چین، هندوستان و بعضی کشورهای اروپایی است.

اولین سوالی که به ذهن ها می رسد این است که آیا واقعا فراورینمایندگان کشور توان فراوری مداد و دفتر و تراش را ندارند یا مشکل دیگری باعث شده که نتوانند محصول باکیفیت و ارزان فراوری نمایند؟

طبق اطلاعات بازار،75درصد لوازم التحریر از چین،10 درصد از ترکیه و 15درصد از اندونزی وارد می گردد.

با توجه به آمار چهار ماهه نخست امسال گمرک ،بیش از 73 تن مداد نوکی به کشور وارد شد. ارزش دلاری این میزان واردات 518 هزار دلار و ارزش ریالی آن بیش از یک میلیارد و 577 میلیون تومان در گمرک ثبت شده است. چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، آلمان، ترکیه, ژاپن, سوئیس و ایتالیا از کشورهای مبدا واردات مداد نوکی هستند که بیشترین میزان واردات از چین صورت گرفته است.

همچنین طبق آمار گمرک یک تن و 749 کیلو گرم دفترچه مشق به کشور وارد شده که ارزش دلاری این میزان واردات چهار هزار و 73 دلار و ارزش ریالی آن بیش از دوازده میلیون تومان در گمرک ثبت شده است؛ لازم به ذکر است ترکیه و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص دادند.

بر این اساس بیش از 505 تن اتوماتیک به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این میزان دو میلیون و 423 دلار و ارزش ریالی آن بیش از هفت میلیارد تومان در گمرک به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است کشورهای چین, امارات متحده عربی, هند, آلمان, مالزی و اندونزی از کشورهای مبدا واردات اتوماتیک هستند که بیشترین میزان واردات از کشورهای چین و امارت متحده عربی صورت گرفته است.

همچنین در این مدت حدود 45تن خط کش به ارزش دلاری 115,723 وارزش ریالی 3,520,291,647 به کشور وارد شده است؛ میزان واردات کیف مدرسه نیز حدود 218 تن بوده که ارزش دلاری آن 676,473 و ارزش ریالی آن 20,593,912,029 است.

بر پایه این گزارش حدود 273 تن پاک کن به ارزش دلاری 670,558 و ریالی 20,411,047,930 و حدود 110 تن ماژیک هایلایت به ارزش دلاری 527,728 و ریالی 15,990,761,409 در 4ماه نخست سال به کشور وارد شده است.

فراوری نمایندگان داخلی به دلیل واردات بی رویه قادر به فراوری اجناس نیستند

موسی فرزانیان عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران گفت: بعضی اقلام لوازم التحریر از قبیل دفتر، اتوماتیک، مداد، پاک کن و.. در داخل با کیفیت بسیار بالایی فراوری می گردد که به سبب بالا بودن هزینه های فراوری قدرت رقابت با اجناس خارجی را ندارند .

لازم به ذکر است که حدود 98 درصد دفاتر موجود در بازار داخلی است و تنها 2 الی 3 درصد آن وارداتی است.

وی اضافه کرد: فراورینمایندگان داخل به سبب کمبود نقدینگی با مشکلاتی روبرو هستند که از طرفی وام های بانکی با بهره بالا افزایش هزینه های فراوری و ناتوانی رقابت با فراوریات خارجی را به همراه داشته که از این رو ضروری است دولت با حمایت از فراورینمایندگان داخل و در اختیار گذاشتن وام های کم بهره ضمن کاهش هزینه های فراوری ، قدرت رقابت پذیری فراوری نمایندگان در بازارهای داخل را توسعه دهد.

فرزانیان در پاسخ به این سوال که چرا فراوری نمایندگان داخلی قادر به فراوری محصولات ارزان قیمت نیستند، بیان نمود: با افزایش قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم، بعضی از واردنمایندگان اقدام به واردات اجناس ارزان و بی کیفیت نمودند به طوریکه همین عامل موجب شد تا سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص دهند.

وی ادامه داد: واردات بی رویه اجناس چینی ارزان قیمت ضربه مهلکی به فراوری داخل وارد کرد چرا که فراوری نمایندگان داخلی قادر به فراوری اجناس با قیمت پایین نیستند.

عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران توضیح داد: قبل از واردات اجناس باید اتاق اصناف و گمرکات کشور از تجربه های اتحادیه های مربوطه در زمینه واردات کالا از نظر کمی و کیفی استفاده نمایند تا شاهد اجناس ارزان و بی کیفیت در بازار و ورشکستگی فراورینمایندگان داخلی نباشیم.

بر اساس این گزارش بعضی از کارشناسان بر این باورند که واردات بی رویه از چین توان رقابت را از فراوری نمایندگان بومی گرفته است و باید در این خصوص تصمیمات لازم گرفته گردد.

بیش ازنیمی احتیاج لوازم التحریر در کشور به وسیله واردات رفع می گردد

علی اصغر یوسف نژاد عضو کمیسیون مالی مجلس دهم در مورد افزایش لوازم التحریر وارداتی بی کیفیت در کشور گفت : یکی از معضلات بخش فراوری ، واردات بی رویه و غیر ضرور است که این امر ضربه مهلکی به فراورینمایندگان داخلی می زند.

وی اضافه کرد: مواد اولیه و ظرفیت برای فراوری نوشت افزار در کشور به اندازه کافی وجود دارد ، این در حالیست که با نبود حمایت ویژه مسئولین میزان فراوریات این صنعت در کشور رو به کاهش است ، به طوریکه با اندک توجه و پشتیبانی از سوی دولت می توان صندلی واقعی فراوریات داخلی نوشت افزار را رونق بخشید .

یوسف نژاد توضیح داد: همچنین با بهره گیری از قابلیت ها و دانش فنی و همچنین سرمایه گذاری مناسب می توان علاوه بر تامین احتیاج داخل بازار کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد ، امید است مجلس و کمیسیون های تخصصی صنایع و معادن نیز بتواند اقدامات موثری در این خصوص صورت دهند .

وی اضافه کرد : میزان مصرف لوازم التحریر در ایران بالا و نگران نماینده است به طوریکه از کشورهایی نظیر چین واردات اجناس بی کیفیت صورت می گیرد؛ زمینه ارتقای فراوریات داخلی باید مهیا گردد تا فراوریات و صادرات در حوزه نوشت افزار روز به روز پیشرفت کند.

یوسف نژاد ادامه داد:متاسفانه ورادات به وسیله قاچاق و مبادی رسمی میزان اشتغال جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد در هر دو صورت به اقتصاد کشور ضربه وارد می گردد .

عضو کمیسیون مالی مجلس دهم در ادامه گفت: اقلام چینی بدلیل ارزان بودن در بازار به وفور یافت می گردد و همین امر موجب صدمات جبران ناپذیر برای فراورینماینده می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 759

به "چین بازار لوازم التحریر ایران را قبضه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین بازار لوازم التحریر ایران را قبضه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید