وزارت صمت دلایل گرانی نان، شکر میوه و لبنیات را خاطرنشان کرد

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران - وزارت صمت با ارائه توضیحاتی دلایل افزایش قیمت نان، شکر، میوه و لبنیات را اعلام نمود.

وزارت صمت دلایل گرانی نان، شکر میوه و لبنیات را خاطرنشان کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، در توضیحات وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد دلایل افزایش قیمت تعدادی از کالاهای اساسی آمده است:

براساس رشد نقدینگی تا حدود 30 درصد، محدودیت های ارزی کشور ناشی از تحریم های ظالمانه، محدود شدن سهم ارزی بعضی از کالاهای اساسی و تغییر گروه کالایی، افزایش چند برابری نرخ سهمیه ارزی آن ها در بعضی از کالاهای ضروری و افزایش قیمت نهاده های فراوری، تأثیر اجتناب ناپذیر در افزایش قیمت ها داشته است.

علیرغم همه محدودیت ها و مسائل به خصوص محدودیت های ارزی وزارت صمت در زمینه تأمین، فراوری، توزیع، قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها در سطح خرده فروشی، تمام کوشش خود را جهت تأمین و فراوری حدود 20 میلیون تن کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی و حدود 40 میلیون تن کالاهای حساس و ضروری مشمول ارز نیمایی و سایر مواد اولیه، قطعات و تجهیزات فراوری مشمول ارز آزاد را در طول سال گذشته و ادامه آن در امسال با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و دیگر ارگان های ذیربط به وسیله کارگروه تنظیم بازار مدیریت کرده تا از نظر موجودی کالا در بازار مسئله ای برای مردم و کشور ایجاد نشود.

در زمینه کنترل و نظارت بر حسن اجرای قیمت ها و جلوگیری از احتکار، عرضه خارج از شبکه، فروش تحمیلی و گرانفروشی از حداکثر ظرفیت های در اختیار از جمله سازمان حمایت، اتاق اصناف، اتحادیه های صنفی، سازمان های صمت استان ها و سازمان تعزیرات حکومتی استفاده می شود. با توجه به شرایط و گستردگی بازارها ضرورتاً نمی تواند صرفاً به بازرسی و نظارت فیزیکی محدود شد و با توسعه ابزارها و زیرساخت های نوین، از جمله سامانه های الکترونیکی و به ویژه سامانه جامع تجارت، سامانه انبارها، سامانه قیمت ها و … در صورتی که کاملاً اجرایی شود امکان کنترل نظارت سامانه ای به نحو مطلوبی فراهم خواهد شد. این مهم با پیگیری های مستمر در حال تکمیل است.

نان:

نظام قیمت گذاری نان بر اساس اختیارات تفویض شده به وسیله کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان استان ها به ریاست استانداران محترم کشور معین و اعلام می شود این درحالیست که با توجه به قیمت تمام شده گندم که در امسال بیش از هر کیلوگرم 5,000 تومان است، سهمیه گندم برای عرضه انواع نان یارانه ای (حدود 85 درصد خبازی ها) به ازای هر کیلوگرم 665 تومان اختصاص می یابد و حدود 15 درصد از نانوایی های کشور که اصطلاحاً و به غلط به اسم آزادپز نام برده می شوند گندم دولتی را برابر هر کیلوگرم 900 تومان دریافت می کنند. به همین دلیل تا زمانی که نرخ جدیدی بر اساس کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان استان ها اعلام نشود، نرخ های اعلام شده قبلی به قوت خود باقی است و واحدهای نانوایی مکلف به اجرای قیمت و ضوابط مربوط به آن از جمله کمیت و کیفیت انواع نان هستند.

شکر:

اواخر سال 1398، شکر خام وارداتی از شمول تخصیص ارز ترجیحی خارج و واردات آن بر اساس ارز نیمایی و قیمت حاصل از آن معین شد. واردکنندگان مکلف شدند در چارچوب دستورالعمل های قیمت گذاری کالاهای وارداتی هیأت معین و تثبیت قیمت ها و با درج در سامانه مربوطه نسبت به معین قیمت و توزیع آن اقدام کنند. با توجه به افزایش قیمت های جهانی شکر خام و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده شکر وارداتی در مبادی ورودی حدود قیمت شکر سفید حاصل از شکر خام وارداتی با ارز نیمایی برای هر کیلوگرم بیش از 12 هزار تومان درب واحدهای تصفیه شکر است. با توجه به افزایش نرخ چغندر قند به وسیله شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، رشد حقوق و دستمزد و هزینه مواد اولیه و با عنایت تصمیمات کارگروه تنظیم بازار دایر بر معین قیمت شکر از ابتدای سال 1400، بر اساس ضوابط قیمت گذاری هیأت معین و تثبیت قیمتها خواهد بود، قیمت تمام شده شکر قابل عرضه فراوری داخل هم افزایش محسوسی یافته است.

با وجود افزایش قیمت مذکور، شکر مورد مصرف خانوار از محل فراوریات داخلی و کسری آن از محل ذخایر تا سرانجام ماه مبارک رمضان تأمین و توزیع شده تا اثر تغییر گروه ارزی واردات این کالا و افزایش قیمت تمام شده فراوری داخل، بر قدرت خرید و مصرف خانوار به حداقل برسد. پس از ماه مبارک رمضان در جلسه کارگروه تنظیم بازار، قیمت شکر وارداتی به ازای هر کیلوگرم معادل 1,500 تومان قیمت تمام شده درب انبار مورد توافق نهاده شد. ضمن اینکه شکر بسته بندی و قند هم با رعایت ضوابط قیمت گذاری و بر اساس هزینه های مترتب و سود متعارف تعیین و با نظارت ارگان های نظارتی راسا به وسیله واحد فراوریی قیمت گذاری و در سامانه قیمت ها درج می شود.

لبنیات:

قیمت فراورده های لبنی تحت تأثیر مستقیم شیرخام به اسم ماده اولیه است. قیمت با توجه به افزایش هزینه مؤثر در بهای تمام شده از جمله قیمت نهاده های دامی (جو، ذرت، کنجاله و…) داروها و مکمل ها و سایر عوامل معین کننده قیمت شیرخام، ناگزیر این افزایش به فراورده های لبنی منتقل می شود، البته قیمت 10 قلم محصول لبنی دارای بیشترین مصرف در سبد خانوار به صورت مدیریت شده اصلاح نرخ می شود و پس از طرح در کارگروه تنظیم بازار و موافقت اعضا تغییر نرخ اعمال می شود.

میوه و خشکبار، سبزیجات و حبوبات:

قیمت محصولات کشاورزی بر اساس عرضه و تقاضا و بدون مداخله مستقیم دولت انجام می پذیرد و صرفاً بر اساس قانون اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و در راستای یاری به ادامه فرایند فراوری محصولات داخلی قیمت خرید تضمینی و سایر سیاست های مرتبط با آن به وسیله شورای سیاست گذاری و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی انجام می پذیرد هر چند مصوبات کارگروه تنظیم بازار هم در راستای صادرات مازاد محصولاتی از جمله پیاز و سیب زمینی و مداخله خرید مازاد به وسیله سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران صورت گرفته، علی ایحال بخشی از افزایش قیمت انواع میوه ناشی از تغییر فصل و فراوری میوه های نوبرانه است که با عرضه بیشتر طی هفته های اخیر فرایند قیمت همچنان که در بعضی از اقلام شاهد هستیم کاهشی ماست.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1793

به "وزارت صمت دلایل گرانی نان، شکر میوه و لبنیات را خاطرنشان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صمت دلایل گرانی نان، شکر میوه و لبنیات را خاطرنشان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید