واکنش ایران به برطرف تحریم از سه مقام سابق توسط آمریکا

به گزارش مجله اندیشه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز آدینه در پیامی توئیتری به اقدام نمایشی دولت آمریکا در خارج کردن نام 3 مقام ایرانی از فهرست اشخاص تحت تحریم خود واکنش نشان داد.

واکنش ایران به برطرف تحریم از سه مقام سابق توسط آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتر نوشت: خارج کردن گزینشی اسامی از فهرست تحریم شدگان، نه به گفت وگوهای برجام مربوط است و نه به عنوان پیامی از حسن نیت دیده می گردد ـ خصوصاً وقتی با تجدید تروریسم مالی همراه است.

او توضیح داد: بایدن باید به جای پا گذاشتن جای پای ترامپ، با برطرف مؤثر و قابل راستی آزمایی تحریم ها، از شکست حداکثری او دست بکشد.

روز پنج شنبه آمریکا سه مقام سابق ایران را از لیست تحریم ها خارج کرد.

خزانه داری آمریکا گفته این اقدام در نتیجه تغییر رفتار یا شرایط نفرات و نهادهای تحریم شده انجام شده و تعهد واشنگتن را به برطرف تحریم ها در صورت تغییر رفتار نشان می دهد.

یک مقام آمریکایی گفته خارج کردن نام این فرد از فهرست تحریم ها طبق یک روال مرسوم در وزارت خزانه داری انجام شده و ارتباطی با مذاکرات وین برای بازگشت به برجام ندارد.

در بیانیه دیگری که روی وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته اسامی سه فرد ایران به نام های احمد قلعه بانی، فرزاد بازرگان و محمد معینی به عنوان اشخاص ایرانی که نامشان از فهرست تحریم ها حذف شده دیده می گردد.

قلعه بانی مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران بوده است. آقای معینی از مدیران سابق شرکت بازرگانی نفت ایران بوده و آقای بازرگان از مدیران سابق شرکت هنگ کنگ اینترترید از شعبه های شرکت بازرگانی نفت ایران بوده است.

شرکت SEA CHARMING SHIPPING COMPANY مستقر در جزایر مارشال و شرکت AOXING SHIP MANAGEMENT SHANGHAI مستقر در چین دو شرکتی هستند که نامشان از فهرست تحریم ها حذف شده اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه در بیانیه ای توضیحاتی درباره خروج نام 3 مقام سابق ایرانی از فهرست تحریم های آمریکا ارائه کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت خارجه و خزانه داری، تحریم ها علیه سه مقام سابق دولت ایران و 2 شرکت را که سابقاً در زمینه خرید، اکتساب، فروش، انتقال یا بازاریابی محصولات پتروشیمی ایران فعال بوده اند، برطرف نموده است.

او در ادامه درباره دلیل این اقدام مدعی شد: این اقدام در نتیجه تغییر در شرایط یا رفتار طرف های تحریم شده صورت گرفت و تعهد ما را به برطرف تحریم در صورت تغییر در شرایط یا رفتار اشخاص تحریم شده نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1710

به "واکنش ایران به برطرف تحریم از سه مقام سابق توسط آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به برطرف تحریم از سه مقام سابق توسط آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید