نیشی که مرهم درمان زخم های بیماران دیابتی شد

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - قبل از پیشرفت علم پزشکی به شکل امروزی و استفاده از دارو های شیمیایی برای درمان انواع بیماری ها ، از روش های گیاه درمانی استفاده می شد.

نیشی که مرهم درمان زخم های بیماران دیابتی شد

به گزارش خبرنگاران، در واقع در گذشته روش های سنتی درمان با گیاهان دارویی بسیار مورد استفاده بود و به طور کلی پزشکان ترجیح می دادند تا از آنچه در طبیعت وجود دارد و در درمان بیماری ها موثر است، استفاده نمایند.

امروزه نیز در هر کجا که روش های موجود برای درمان بیماری ها جوابگو نباشد، بعضی از پزشکان ترجیح می دهند تا از روش های سنتی برای درمان آن بیماری استفاده نمایند. در بسیاری از مواقع روش هایی که در گذشته و در زمان های بسیار قدیم به کار گرفته می شد برای درمان بیماری ها نتایج رضایت بخشی به همراه داشته است و یکی از این روش ها که امروزه نیز از آن استفاده می نمایند، روش درمان زخم های عفونی با استفاده از لارو درمانی است که در آن بافت های مرده (نکروز) حذف و درمان می گردد. این روش درمان برای بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی نیز کاربرد دارد.

آقای رنجبران بیمار 45 ساله ای که به دیابت مبتلا است و از شدت عفونت پا رنج می برد می گوید:به علت تاول انگشت پای سمت چپم به دکتر مراجعه کردم و تشخیص این بود که انگشتم عفونت نموده و به علت شدت عفونت زیاد باید قطع گردد و وقتی چاره ای به غیر از قطع انگشتم نداشتم اقدام به عمل برای قطع انگشتم کردم.

او در ادامه بیان نمود:وقتی انگشتم قطع شد بعد از چند روز عفونت از کنار انگشتی که قطع شده بود بالا زد و شدت پیدا کرد و نمی دانستم این بار چه اتفاقی منتظر پای من است که به لطف خدا با یکی از دوستانم که در شیراز زندگی می کرد تلفنی هم کلام شدم و موضوع را با او در میان گذاشتم که روش لارو درمانی به من معرفی کرد و وقتی جستجو کردم متوجه شدم همدان هم از این روش درمانی بی بهره نیست و مدت ها است این روش را انجام می دهد. وقتی مراجعه کردم طی چند جلسه درمانی لارو ها عفونت انگشتم را خورده بودند و طی چند جلسه درمانی عفونت انگشتم کامل از بین رفت.

لارو نوعی حشره است که به صورت استریل کشت می گردد

لارو درمانی زخم یا ماگوتوتراپی یک روش درمانی کنترل شده است. آگاهی کامل از این روش درمانی برای مراقبت از زخم به بیمار یاری می نماید تا فرایند درمان بسیار بهینه تر و پیروز تر انجام گردد و از بروز مسائل احتمالی جلوگیری گردد.

مکانیسم اثر لارو درمانی روی زخم

لارو ها به واسطه قلاب های دهانی قسمت های مرده زخم یا نکروز ها را خراش داده و با ترشح آنزیم های Proteolitic، بافت های مرده را به حالت نیمه مایع یا سوپی شکل درآورده و آن را می مکد. بزاق لارو های حاوی نوعی آنتی بیوتیک به نام Allantoin است.

لارو ها ترشحاتی دارند از نوع آمونیاک که باعث می گردد PH زخم را به 5.8 الی 8 برساند. این PH باعث می گردد که باکتری ها کلونیزه گردد و منجر به تسریع فرایند بهبود زخم می گردد.

ترشح مداوم و زیاد بزاق لارو ها سبب شستشوی زخم می شوند. به علاوه لارو ها فعالیت و جنب و جوش زیادی در زخم دارند که این امر باعث ماساژ خفیف زخم می گردد و به زخم، خون رسانی می شوند.

در قسمت سر لاروها، بخشی وجود دارد که برخورد فیزیکی آن ها با میکروب ها سبب نابودی قسمت قابل توجهی از آن ها می گردد. لارو ها موادی شبیه به اینترلوکین 6 و 10 ترشح می نمایند که سبب بوجود آوردن فیبروبلاست ها و تسریع در فرایند بهبود زخم می شوند.

برای گفت وگو در همین رابطه به سراغ دکتر آرش جعفری متخصص انگل شناسایی رفتیم.

جعفری گفت:سال 92 رزیدنت شیراز بودم و همزمان با ما تهران این کار را شروع کرد و وقتی به همدان برگشتم سال 94 درخواست راه اندازی لارودرمانی را به دانشگاه علوم پزشکی استان همدان دادم که از اواخر سال 96در همدان اجرایی شد. خوشبختانه این مرکز به عنوان سومین مرکز لارو درمانی کشور در همدان شروع به کار کرد.

متخصص انگل شناسایی بیان نمود: لارودرمانی برای بیماران مبتلا به زخم های مزمن یا زخم بستر کاربرد دارد که در این روش لارو نوعی مگس که به صورت استریل کشت شده اند بافت عفونی را از زخم بیمار برمی دارد این روش برای درمان بیماران دیابتی استفاده می گردد.

کلینیک مهدیه همدان سه روز در هفته برای لارودرمانی بیمار پذیرش می نماید

جعفری گفت:روزانه 15 تا 20 بیمار به کلینیک مهدیه شهر همدان که سه روز در هفته از ساعت 4 پذیرش دارد مراجعه می نمایند.

او یادآور شد:در سال گذشته بیش از 150 نفر که بیشتر کاندید قطع عضو بودند با روش لارو درمانی در استان همدان درمان شدند.

بیش از 90 درصدقطع عضو در کشور به علت زخم های ناشی از بیماری دیابت است

جعفری یادآور شد:در هر 20 ثانیه یک قطع عضو در کشور رخ می دهد که بیش از 90 درصد به علت بیماری دیابت است.

این متخصص در ادامه با اشاره به اینکه لارودرمانی در کشور همچنان جزو روش هایی است که خوب شناخته نشده است گفت:استان همدان تنها مرکز تخصصی تحت نظارت مستقیم معاونت درمان دانشگاه در غرب کشور است و خوشبختانه این مرکز توانسته استان همدان را به یک قطب درمان زخم بیماران دیابتی تبدیل کند.

خانم بهرام راد 51 ساله که مدت ها است از بیماری دیابت رنج می برد با ما هم کلام شد و گفت: سه دکتر به علت عفونت ها و زخم هایی که در پا داشتم از نگهداری پاهایم ناامیدم کردند و به من گفتند چاره ای جز قطع شدن پایم از زانو ندارم .

وقتی از او پرسیدم چطور با روش لارودرمانی آشنا شدی و چرا زود تر اقدام نکردید؟ در پاسخ گفت: به وسیله همکار دخترم که مادرش مثل من دیابتی بود، روش لارو درمانی را برای من توضیح داد و امروز مراجعه کردم و به لطف خدا دکتر گفت عفونت پایم با لارو درمانی خوب می گردد.

به سراغ خانم والایی پرستار بخش لارودرمانی رفتیم تا از نزدیک با کار این پرستار فداکار آشنا شویم او در پاسخ به سوالم که در کلینیک چه مواردی باید به بیماران دیابتی گفته گردد گفت: مراقبت و پیگیری آموزش داده می گردد، در این بخش به بیماران برای شستشوی روزانه پا ها با آب و صابون آموزش می دهیم که اگر زخمی هست متوجه و زود اقدام به درمان نمایند.

او در ادامه افزود: بیماران دیابتی باید روزانه از پماد بدون اسانس استفاده نمایند و درمنزل صندل بپوشند.

خانم زهرا یونسی دیگر بیمار دیابتی که 42 سال با این بیماری زندگی می کرد با چهر ه ای شاد به ما می گوید:عفونت پایم نزدیک استخوان بود که با روش لارو درمانی طی دو ماه طول درمان شد.

او در ادامه افزود: وقتی لارو روی زخم پایم قرار می گرفت بعد از 48 ساعت از عفونتی که محل زخم بود استفاده می کرد لارو به مقدار یک دانه برنج می گردد و این سیر درمان را به مدت دو ماه ادامه دادم تا عفونت پایم به طور کامل خوب شد.

لارودرمانی بدون جراحی و بدون استفاده از آنتی بیوتیک صورت می گیرد

ابراهیم جلیلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: در روش لارودرمانی عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک ها کنار گذاشته می گردد و لارو به طور مستقیم روی زخم می نشیند و بافت مرده را می خورد.

جلیلی در ادامه بیان نمود:بیماری های عفونی تاثیر منفی بر روی بدن دارند و با احتمال پیشروی عفونت در مواجهه با زخم ها، بیشتر پزشکان ارتوپد مجبور به قطع عضو بیمار می نمایند.

او در ادامه با بیان به اینکه روش لارودرمانی زیر پوشش بیمه نیست، گفت: خرید هر یک از لارو ها 500 ریال است که بیمار متقبل می گردد.

جلیلی یادآور شد: ویزیت دکتر و پانسمان بیماران تحت پوشش بیمه است و هزینه لاروگذاری به وسیله بیمه تکمیلی پرداخت نمی گردد و مراحل روش لارو درمانی به یک جلسه ختم نمی گردد و به نوع زخم بیمار بستگی دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1902

به "نیشی که مرهم درمان زخم های بیماران دیابتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیشی که مرهم درمان زخم های بیماران دیابتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید