فرصت شکوفایی استارت آپ ها در پارک های علم و فناوری

به گزارش مجله اندیشه، مهدی ترابی ورکی - کارشناس پارک علم و فناوری مازندران: استارت آپ ها در واقع کسب وکارهای نو و جدیدی هستند که در اغلب موارد بر فناوری استوارند.

فرصت شکوفایی استارت آپ ها در پارک های علم و فناوری

ایده اولیه ایجاد این کسب وکارها در رویدادهایی به همین عنوان توسط صاحبان ایده یا ایده پردازان مطرح می گردد و باعث جلب نظر سرمایه گذاران ریسک پذیر(VC) می گردد. مدل معروف برگزاری رویدادهای استارت آپی در جهان به این صورت است که طی 3 روز پایانی هفته و در مدت 54 ساعت گروه ها و هسته های ایده پرداز به ارائه ایده های خود و تیم سازی می پردازند و در نهایت ایده های کاربردی که قابلیت تجاری سازی و تبدیل شدن به پول و ایجاد ثروت را دارند، انتخاب و توسط سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرند، حتی انعقاد قرارداد تجاری انجام می گردد.

بیشتر استارت آپ ها امروزه به جریان ایده پردازی تبدیل شده اند و با موضوعات و محورهای تخصصی در جهان مطرح می شوند. مانند استارت آپ در حوزه گردشگری، صنایع دریایی، نرم افزارها یا همان اپ ها(app)، طیور و سایر حوزه ها. در رویداد استارت آپ باید مثلث سه ضلعی ایده پردازها، منتورها یا همان راهنمایان و سرمایه گذاران وجود داشته باشند. در روز نخست ایده ها مطرح می گردد و ایده پردازان در مدت زمان کوتاهی به بیان ایده خود در موضوع خاص می پردازند. در روز دوم ایده ها توسط مربیان هدایت و تیم سازی ایده های نزدیک و مشترک صورت می گیرد. در روز سوم ایده های اصلاح شده و تغییر یافته و به اصطلاح بازارپسند مورد قضاوت استادان و سرمایه گذاران تخصصی همان موضوع قرار خواهند گرفت. تیم های دارای ایده های برتر جوایز خوبی دریافت می نمایند و سرمایه گذاران با تیم هایی که ایده های کاربردی دارند و در عین حال به صورت تیمی می توانند آن را اجرا نمایند، قرارداد تجاری می بندند.

این در واقع همان زنجیره ایده تا محصول است. در ایران طی سال های اخیر فعالیت استارت آپ ها شروع شده است، ولی متاسفانه بی توجهی به تیم سازی های مناسب و حضور سرمایه گذاران بخش های خصوصی در استارت آپ ها که ممکن است ناشی از نبود اعتقاد آنها به این روند و ادامه دادن به همان شیوه های سنتی باشد، از جمله آفت هایی است که حصول نتیجه حرفه ای را با مشکل روبه رو نموده است. نتیجه واقعی از استارت آپ ها زمانی حاصل می گردد که ایده های کاربردی با عقد قراردادهای مناسب وارد صنعت و حوزه کسب وکار گردد و سرمایه گذاران ریسک پذیر استقبال خوبی از آنها نمایند.

آنچه از دره فناوری سیلیکون ولی در سانفرانسیسکو آمریکا شنیده ایم، در واقع حضور ایده پردازان و رشد ایده ها و تیم ها و هسته های فناوری و در نهایت رسیدن به شرکت هایی بود که بعدها شرکت های بزرگ و مشهوری همچون اپل، سیسکو، گوگل، اچ پی، اوراکل و اینتل را شکل دادند. پس واقعا بیراهه نیست که بگوییم سیلیکون ولی واقعا قلب استارت آپ ها و شروع فناوری در جهان بود.

ما می توانیم در مازندران با برنامه ریزی مناسب برای حضور صنایع و سرمایه گذاران بخش های خصوصی راستا ورود تیم های فناور خارج شده از استارت آپ ها را به بازار فراوری تقویت کنیم. مازندران سرشار از موقعیت های مناسب کسب درآمد است که به ایده های به روز برای شکوفایی احتیاج دارند. از طرفی این استان دانش آموختگان و مراکز آموزش عالی زیادی دارد که می توانند به ارائه ایده ها یاری نمایند. طی سال های اخیر در کشورمان راه دیگری هم برای ایده پردازان باز شده و آن حضور و استقرار تیم های برتر استارت آپی در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است. خروجی رویدادهای استارت آپ در واقع ورودی های مراکز رشد و پارک های علم و فناوری هستند و خدمات فناوری گوناگون شامل دفتر کاری، تسهیلات اقتصادی و مشاوره های رایگان حقوقی و بازاریابی و نحوه تهیه مدل کسب وکار در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به کسب وکارهای استارت آپی ارائه می گردد.

در این مراکز به تدریج تیم های خروجی از استارت آپ ها ماهیت و شخصیت واقعی خود را به دست می آورند، با هدایت پارک علم و فناوری و مراکز رشد به ثبت شرکت می پردازند و با ماهیت حقوقی تازه به فعالیت های خود ادامه می دهند. مهم ترین اتفاق برای تولد کسب وکارهای نو به وجود می آید و تقسیم واقعی وظایف بر اساس تخصص در بین اعضای شرکت تازه تاسیس شکل می گیرد.

پارک های علم و فناوری و مراکز رشد توامان 2 کار مهم انجام می دهند. یکی پرورش ایده ها و ارائه خدمات فناوری در قالب مشاوره های مختلف فنی، حقوقی، بازاریابی و هدایت به منظور ثبت شرکت و پیگیری فراوری محصول نهایی ایده با ماهیت حقوقی است. دیگری این که تسهیلات و سرمایه گذاری های مختلفی چه از منابع داخلی و چه به وسیله پیدا کردن سرمایه گذاران برای حمایت اقتصادی از ایده و فراوری محصول فراهم می نمایند. اینگونه می توان گفت که نقش پارک ها و مراکز رشد بسیار مهم است. آنها اگر بتوانند رسالت خود را به خوبی انجام دهند، در آینده شاهد ایجاد ده ها قله فناوری در کشور خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 254

به "فرصت شکوفایی استارت آپ ها در پارک های علم و فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت شکوفایی استارت آپ ها در پارک های علم و فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید