عوارض جبران ناپذیر خوابیدن با لنزهای طبی

به گزارش مجله اندیشه، به گفته پزشکان استفاده طولانی مدت از لنزهای چشمی می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

عوارض جبران ناپذیر خوابیدن با لنزهای طبی

به گزارش خبرنگار ، به نقل از سلف، اگر از لنز های طبی استفاده می کنید، احتمالاً گاهی اوقات فراموش کرده اید که آن ها را قبل از خواب بیرون بیاورید؛ یا شاید آگاهانه تصمیم گرفته اید لنز های خود را از چشمانتان خارج نکنید. در نتیجه بعد از بیدار شدن با عواقب خشک شدن و ناراحت کننده خوابیدن در صبح با لنز روبرو خواهید شد.

گزارشی نو از CDC نشان می دهد که این کار درست نیست و عواقب ناخوشایندی دارد. عفونت قرنیه مربوط به لنز های طبی گزارش شده به FDA در سال های 2005 تا 2015 را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و دریافت که درصد بالایی از مبتلایان مربوط به افرادی است که لنز های خود را برای مدت طولانی از جمله شب، هنگام خواب استفاده می کنند.

بر اساس شواهد، خوابیدن با لنز منجر به عوارض متعددی شده که می تواند باعث درد و گاهی از دست دادن دائمی بینایی شود.

این نکته قابل توجه است که اکسیژن همیشه می تواند به قرنیه و سطح شفاف جلوی چشم برسد، به همین دلیل است که لنز های طبی تنفس پذیر هستند و به جای اینکه مستقیماً روی قرنیه باشند، روی لایه ای از اشک شناور قرار می گیرند.

هنگامی که میزان اکسیژن محدود شود، قرنیه متورم شده و ممکن است ترک های کوچکی در سطح چشم ایجاد شود. این باعث می شود که (لنز) معیوب نشده و به میکروارگانیسم ها اجازه ورود و برخورد به قرنیه را بدهد.

خوابیدن با لنز می تواند باعث ایجاد اختلال در سیستم ظریف چشم شود که کنترل آن هم سخت است.

رئیس انجمن بینایی سنجی آمریکا و سخنگوی کمپین بینایی اظهار کرد: حتی بدون وجود لنز در چشم، وقتی چشم شما بسته است، هوای زیادی وارد نمی شود؛ همچنین هنگامی که لنز را در چشم خود می گذارید، یک مانع و لایه دیگر را افزوده اید.

اگر عوامل بیماری زا به شکاف های سطح چشم وارد شوند، می تواند عواقب بسیار جدی و ناراحت کننده داشته و آسیب رسان باشد.

پزشکان توضیح می دهند: موارد سطحی که کراتیت نامیده می شود باعث ایجاد التهاب بیشتری خواهد شد؛ اما اگر عفونت ایجاد شود، می تواند منجر به زخم قرنیه شود.

این میکرو ارگانیسم ها هم شروع به فرسایش می کنند که در بهترین حالت، عفونت التیام می یابد و زخم بر جای می گذارد که البته می تواند بینایی را برای همیشه مختل کند، در بدترین حالت هم ممکن است شخص چشم و بینایی خود را از دست دهد.

علاوه بر التهاب و احتمالاً عفونت های تهدید کننده بینایی، خوابیدن با لنز ها می تواند باعث درد، حساسیت به نور و تاری دید شود؛ همچنین باعث می شود چشمانتان خشک شود که این امر می تواند برداشتن لنز را در صبح سخت کرده و احتمال به خارش افتادن قرنیه را برای بیرون آوردن آن ها افزایش دهد.

برخی از لنز های طبی برای استفاده طولانی مدت تأیید شده اند، به این معنی که می توانید چند شب وقتی که آن ها در چشمانتان هستند، بخوابید.

از نظر پزشکان استفاده از این لنز ها دارای ریسک بالاتری نسبت به نسخه هایی هستند که برای خواب و استفاده بلند مدت تأیید نشده اند و باید در مورد نوع لنز هایی که برای شما مناسب است با پزشک مشورت کنید؛ البته خوابیدن حتی با این لنز ها برای همه بی خطر نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1843

به "عوارض جبران ناپذیر خوابیدن با لنزهای طبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جبران ناپذیر خوابیدن با لنزهای طبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید