رفتار اینستاگرام در تضاد با فلسفه شبکه های اجتماعی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، در سال های اخیر اقدامات سلطه طلبانه و مداخله جویانه دولت آمریکا به حوزه فضای مجازی نیز تسری پیدا کرده و با اعمال فشار بر نهادها و مراجع بین الملی، نفوذ در سکوها، خدمات و شبکه های اجتماعی و تلاش برای انحصار حاکمیت خود بر اینترنت، به دنبال حفظ منافع خود در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی و فشار بر سایر کشورها بوده و با اقداماتی همچون دخل و تصرف در حقوق اساسی کاربران فضای مجازی، نقض اصل بی طرفی شبکه و شبه انحصار شرکت های آمریکایی بر شبکه های اینترنتی، اصل بی طرفی در ارتباطات و اطلاعات را نقض کرده است.

رفتار اینستاگرام در تضاد با فلسفه شبکه های اجتماعی است

از طرفی، تشدید و اعمال تحریم های یک جانبه و ظالمانه اخیر در حوزه های مختلف ارتباطی و فناوری اطلاعات، کاربران، توسعه دهندگان و صاحبان کسب و کارهای ایرانی و به خصوص شرکت های نوپا را در برخورداری از خدمات پایه و ورود به بازار رقابت جهانی با مشکل روبرو ساخته است.

امروزه به کرات شاهد مسدودسازی حساب کاربران ایرانی در شبکه های مختلف اجتماعی همچون توئیتر و اینستاگرام و اعمال محدودیت در دسترسی به منابع علمی و تحقیقاتی و خدمات مختلف کاربردی توسط شرکت های آمریکایی به واسطه تحریم های آن کشور هستیم که از مصادیق شاخص سانسور، نقض جریان آزاد اطلاعات و نقض حقوق بشر است.

اینگونه رفتارها در شرایطی که دولت آمریکا حق تشخیص و انتساب هرگونه تخلف و جرم در فضای مجازی به کشورها، سازمان ها و نهادها و حتی نحوه و میزان برخورد با موارد انتسابی را برای خود محفوظ می داند، اختصاص به تقابل با جمهوری اسلامی ایران نداشته و فرهنگ، هویت، استقلال، اقتصاد و ارزش های همه ملت ها را تهدید می کند.

رفتار اخیر شبکه اجتماعی اینستاگرام در همراهی با این اقدامات غیرمنطقی و فاقد ارزش بین المللی از سوی دیگر کشورها و مجامع جهانی، در تضاد با فلسفه فعالیت شبکه های اجتماعی، آزادی بیان و حقوق ملت هاست و لازم است نهادهای مسئول با توجه به جایگاه خود در حوزه دیپلماتیک و حقوق و روابط بین الملل، اقدامات حقوقی لازم برای طرح شکایت و پیگیری احقاق حقوق سلب شده از مردم عزیز کشور به عمل آورند.

مرکز ملی فضای مجازی از عموم مردم به ویژه فرهیختگان، اصحاب رسانه و فرهنگ انتظار دارد در رابطه با تبیین این گونه رفتارهای غیراصولی و نابخردانه دولت آمریکا نقش فعالی داشته باشند.

همانگونه که بارها هم اعلام شده نمی توان مقدرات یک جامعه در حوزه رسانه، آموزش، بهداشت و خدمات اقتصادی را بر روی سکوهای بیگانه قرار داد. از این رو، از همه فعالان اقتصادی و نهادهای ذی ربط مؤکداً می خواهیم که راه اندازی و توسعه سکوهای داخلی را وجهه همت خود قرار دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 16 مهر 1398 شناسه مطلب: 176

به "رفتار اینستاگرام در تضاد با فلسفه شبکه های اجتماعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار اینستاگرام در تضاد با فلسفه شبکه های اجتماعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید