راه هایی که برگشتن به فضای کار بعد از تعطیلات را ساده تر می نماید!

به گزارش مجله اندیشه، وب سایت دیجی کالا - تارا قهرمانی: بالاخره فرصت این پیدا شده که یه نفسی تازه کنید و به یک تعطیلات واقعی بروید. دو هفته کار نکردن، وقت کافی برای استراحت، امتحان کردن غذاهای خوشمزه، معاشرت با دوستانی که مدت هاست وقت برای دیدارشان پیدا نکرده بودید، یا حتی ماندن در خانه و تخت خواب نرم و راحت خودتان، شبیه آرزویی است که هرگز دلمان نمی خواهد تمام گردد. اما برگشتن به محیط کار بعد از تعطیلات غیرقابل اجتناب است.

راه هایی که برگشتن به فضای کار بعد از تعطیلات را ساده تر می نماید!

هیچ کس دلش نمی خواهد که بعد از یک تعطیلات شیرین به ایمیل ها، ضرب العجل های کوتاه مدت، حساب داری ها یا جلسات طولانی فکر کند. حتی فکر کردن به هرکدامشان به تنهایی باعث می گردد که احساس کنیم به یک تعطیلات دیگر احتیاج داریم. اما برگشتن به فضای کار، با تمام سختی هایش اجتناب ناپذیر است. حتما بارها برای شما هم پیش آمده است که از خود بپرسید چطور می توانیم برگشتن به محیط کار بعد از تعطیلات و از آن مهم تر آغاز کاری که مدت هاست از آن دور بودیم را ساده تر کنیم؟

به محض رسیدن از سفر سر کار نروید

همه ما به کمی زمان احتیاج داریم تا بتوانیم ذهن مان را آماده کنیم و به محیط کار برگردیم. اگر تا آخرین روز تعطیلات در سفر بودید، یک یا دو روز مرخصی بگیرید و فردای روزی که از سفر برگشتید به محل کار خود نروید. حتی اگر باید خانه را مرتب کنید و لوازم سفر خود را سرو سامان دهید، چند ساعت به خود فرصت دهید و استراحت کنید. مطمئن باشید کارهای خانه منتظر شما می مانند.

ذهن خود را متمرکز کنید و اجازه دهید که در این فرصت با محیط و شرایط جدید تطابق پیدا کند. اگر این کار را انجام ندهید، دچار استرس می شوید و روز اول را با خستگی و تشویش آغاز می کنید.

راه برگشت را برای خود ساده کنید

یک روز قبل از رفتن به محل کار یا صبح همان روز، برای روز اول خود برنامه ریزی کنید. یک فهرست انجام کارهای روزانه یا To-Do List تهیه کنید و هر کاری که باید انجام دهید را با اولویت در آن بنویسید. اگر می خواهید این کار را صبح همان روزی که به محل کار برمی شد انجام دهید، مطمئن شوید که فضا و وقت کافی برای تنها شدن با افکارتان دارید تا بتوانید ذهن خود را جمع وجور کنید.

با کارهایی که قبل از رفتن به تعطیلات تمام نکرده اید آغاز کنید. ممکن است احساس کنید که حوصله ای برای تمام کردن این کار ندارید و دل تان بخواهد به سراغ پروژه های جدید بروید؛ اما این کار را نکنید چون باعث می گردد تا قبل از ساعت ناهار مغزتان حسابی داغ کند!

روی کارهایی که می دانید چطور انجام می شوند و زمان زیادی احتیاج ندارند تمرکز کنید. آغاز کردن با کارهای کوچک باعث افزایش اعتماد به نفس شما می گردد.

یک یادگاری از تعطیلات خود بیاورید

سوغاتی هایی که از سفر با خود می آورید، یادگاری هایی هستند که به یاد شما می اندازند که هیچ ایرادی ندارد گاهی به تعطیلات بروید و از زندگی لذت ببرید. برخی از روان شناسان معتقدند که یادآوری تعطیلات می تواند باعث ایجاد حس رضایت در افراد گردد که خستگی را کم می نماید.

مثلا یک مجسمه تزئینی کوچک که هروقت نگاه تان به آن می افتد به یاد سفر خوب یا تعطیلات خوبی که داشتید خواهید افتاد. حالا فکر کنید که این یادگاری عطر و رایحه خوشی هم داشته باشد، مثل یک عطر، خوشبو نماینده یا حتی یک لوسیون بدن. هر بار که این بو به مشامتان برسد انرژی مثبتی احساس خواهید کرد. هر کدام از یادگاری هایی که دوست دارید را به محل کارتان ببرید و وقتی که خیلی احساس خستگی کردید به سراغش بروید.

با همکاران خود معاشرت کنید حتی اگر برایتان سخت است!

اولین صبح روز کاری برخی از تعطیلات معمولا همکاران به سراغ همدیگر می روند و در خصوص تعطیلات و مسافرت های نوروزی همدیگر سوال می پرسند. می توانید کمی جزییات در خصوص جاهایی که رفتید، غذاهایی که خوردید، فیلم هایی که دیدید، کتاب هایی که خوانده اید، بازی هایی که تمام کردید، یا حتی اگر هیچ کاری نکرده اید، در خصوص لذتی که استراحت در خانه برای شما داشته تعریف کنید. اصلا از این نترسید که دیگران فکر نمایند از خود تعریف می کنید.

اگر نگرانید که دیگران در خصوص شما چه فکر می نمایند، بهتر است از آن ها در خصوص تعطیلات و سفر اخیرشان سوال کنید. از اینکه مردم تا چه اندازه از حرف زدن درمورد سفرشان شاد می شوند، شگفت زده خواهید شد. مکالماتی مثل این یاری می نماید که رابطه شما با همکارانی که روزهاست ندیده یاید تبتشاید، گرم تر و روند انجام کارها بهتر گردد.

با یک دیدگاه جدید آغاز کنید

شاید روزهای آخر سال خسته بوده اید، یا آنقدر به مسافرت و تعطیلات فکر می کردید که نمی توانستید خوب تمرکز کنید و کارها آن طور که باید پیش نرفته بود. اما حالا بعد از مدتی دور بودن از پروژه ها می توانید طور دیگری به آن ها نگاه کنید و نظر جدیدی داشته باشید. برخی مواقع فقط به کمی زمان و فاصله احتیاج دارید تا بتوانید در کار خود تحول ایجاد کنید و گره های کار را باز کنید.

ایمیل ها و پیغام های کاری خود را رده بندی کنید

احتمالا وقتی بعد از تعطیلات به محیط کار برمی شد، با تعداد زیادی ایمیل و پیغام های کاری روبرو می شوید. یادتان باشد اولین روز کار بعد از تعطیلات عید، اصلا روز مناسبی برای به صفر رساندن تعداد ایمیل های خوانده نشده نیست! در عوض باید 3 گروه یا برچسب برای پیغام های خوانده نشده بسازید؛ اگر از Gmail یا Outlook استفاده می کنید، 3 گروه بسازید؛ یک گروه برای آن هایی که امروز باید جواب دهید، یک گروه برای آن هایی که باید در این هفته جواب دهید و گروهی که احتمالا می توانید جواب ندهید و پاک کنید.

بعد همه ایمیل ها را فیلتر کنید و با اولویت به آن هایی که باید امروز جواب دهید، رسیدگی کنید و پوشه بعدی را بین روزهای باقی مانده هفته تقسیم کنید.

در طول ساعات کاری استراحت کنید

آغاز یک روز کاری در سال جدید آن هم بدون وقت استراحت، واقعا طاقت فرساست. اجازه ندهید احساس گناه دور بودن از کار و کار نکردن برای طولانی مدت، شما را مجبور به کار بی وقفه و اضافه کاری کند. همکاران و رئیس شما هم به تعطیلات رفته اند پس قاعدتا از شما انتظار ندارند که همه روزهایی که نبودید را در یک روز جبران کنید.

هر سه ساعتی که کار می کنید 10 الی 15 دقیقه استراحت کنید. به نظر کار سختی می آید اما برای اینکه سال جدید را به بهترین شکل آغاز کنید، به این تکنیک ها احتیاج دارید.

به خودتان سخت نگیرید و یادتان باشد که شما لیاقت یک تعطیلات برای دوباره به دست آوردن انرژی از دست رفته و البته یک فرصت برای تطابق مجدد با محیط کار را دارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 226

به "راه هایی که برگشتن به فضای کار بعد از تعطیلات را ساده تر می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی که برگشتن به فضای کار بعد از تعطیلات را ساده تر می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید