راهکارهایی برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - در این گزارش نکاتی برای تمیز کردن و ایمن کردن درگاه شارژ تلفن شما توضیح داده شده است.

راهکارهایی برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی

به گزارش خبرنگاران، پورت های یو اس بی-سی (USB-C)، به خصوص پورت ها در گوشی های هوشمند، به دلیل استفاده زیاد مردم از گوشی دائما در معرض آلودگی، گرد و غبار و ذرات کثیف هستند.

طراحی پورت های یو اس بی-سی به صورتی است که امکان ورود گرد و غبار و ذرات ریز به داخل دستگاه کم است، اما حفره خود اینپورت های کوچک، می تواند مملو از کثیفی باشد.

کاربری که با این مشکل روبروست شاید احساس کند که کابل یو اس بی، به درستی داخل پورت قفل نمی شود و گاهی اوقات عملیات شارژ دستگاه هم با اختلال روبرو می شود. اگر شما جزو این دسته از کاربران هستید، حالا زمان تمیزکاری پورت یواس بی -سی گوشی شماست.

در ادامه می خواهیم بهترین روش تمیزکردن پورت شارژ گوشی اندروید یا آیفون را توضیح دهیم، روشی که در آن احتمال آسیب رسیدن به دستگاه، کمترین حد ممکن است.

چرا باید درگاه شارژ تلفن خود را تمیز کنید

ممکن است پورت گوشی شما کوچک باشد، اما گرد و غبار می تواند به سرعت وارد آن شود و هنگامی که آن را شارژ می کنید، سر سیم شارژ این گرد و غبار و خاک را به عمق بیشتری به پورت شارژ وارد می کند تا زمانی که تلفن به طور کامل از بین برود.

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی دستگاه است. از چراغ قوه یا لامپ روشن برای نگاه دقیق تر به درگاه شارژ استفاده کنید. شما باید مرتباً آن را از نظر گرد و غبار بررسی کنید.

چگونه می توان درگاه شارژ تلفن را با خیال راحت تمیز کرد

پس از تشخیص مشکل گرد و غبار در داخل درگاه شارژ، باید هنگام تمیز کردن آن مراقب باشید تا از آسیب دائمی به دستگاه خود جلوگیری کنید. استفاده از اشیاء فلزی تیز مانند سنجاق، گیره کاغذ یا چاقو ها می تواند اجزای ظریف یا حتی تراشه تلفن شما را خراشیده و داخل پورت خراب شود.

آنچه می توانید برای تمیز کردن پورت استفاده کنید

خلال دندان نرم است و می توانند در فضا های کوچک قرار گیرد و باعث می شود آسیب فیزیکی کمتری به درگاه شارژ وارد شود.

هوای فشرده یا پوآرهوا: این وسایل می تواند شل شده و مواد زائد را بیرون بکشد، بنابراین نیازی نیست چیزی را در درگاه شارژ وارد کنید.

هنگام تمیز کردن پورت شارژ خود از چه مواردی استفاده نکنید

هنگام تمیز کردن درگاه شارژ خود، استفاده از این ابزار ها می تواند بیشتر از فایده آسیب برساند:

مسواک: مو های مسواک می توانند در داخل گیر کرده و اوضاع را بدتر کنند.

فوت کردن درون پورت: نفس شما حاوی ذرات آب است که می تواند رطوبت را اضافه کرده و به دستگاه شما آسیب برساند.

نحوه تمیز کردن درگاه شارژ iPad یا iPhone

درگاه Lightning در دستگاه های اپل دارای پین های شارژ کمی متفاوت از پورت USB-C استاندارد است. با این حال، مراحل تمیز کردن درگاه شارژ آیفون یا درگاه شارژ USB-C iPad ساده است:

1- دستگاه خود را خاموش کنید و از هوای فشرده یا پوآر هوا برای تمیز کردن درگاه شارژ استفاده کنید.

2- دستگاه خود را دوباره روشن کنید و سعی کنید باتری را شارژ کنید. اگر هنوز شارژ نمی شود، دستگاه را دوباره خاموش و از یک خلال دندان به آرامی بقایای موجود در درگاه را بکشید یا بیرون بیاورید. این کار را حتما زیر نور انجام دهید تا بتوانید کار را ببینید و به آرامی کار کنید تا خلال دندان نشکند.

3-هوای فشرده یا پوآر هوا را دوباره به داخل پورت وارد کنید تا ذرات گرد و غباری که با خلال دندان شل کرده اید را از بین ببرید. سپس iPhone یا iPad خود را دوباره روشن کنید و ببینید آیا شارژ می شود یا خیر.

اگر این روش ها جواب نداد، ممکن است لازم باشد دستگاه خود را برای سایر مسائل باتری بررسی کنید.

نحوه تمیز کردن درگاه شارژ در Samsung Galaxy و Google Pixel

تمیز نگه داشتن پورت USB-C در دستگاه های اندروید سخت است؛ اما می توانید کاری کنید تا تلفن خود را از آلودگی های ناخواسته پاک کنید.

دستگاه خود را خاموش کنید و از هوای فشرده یا پوآر هوا برای تمیز کردن درگاه شارژ استفاده کنید.

تلفن خود را دوباره روشن کنید و سعی کنید باتری را شارژ کنید. اگر تلفن شما شارژ نمی شود، دوباره آن را خاموش کنید و از یک خلال دندان به آرامی بقایای موجود در درگاه را بیرون آورید.

نحوه خروج آب از درگاه شارژ

علاوه بر گرد و غبار، پرز و کثیفی، در صورت خیس شدن، درگاه شارژ تلفن شما هم ممکن است دچار مشکل شود (چه گوشی خود را در آب بیندازید و چه رطوبت در اثر نشت، باران یا عرق راه خود را پیدا کند).

در اینجا نحوه خشک کردن پورت شارژ تلفن خود را مشاهده کنید:

از برنج استفاده نکنید، زیرا می تواند به طور بالقوه در درگاه شارژ تلفن یا جک هدفون قرار گیرد که خارج کردن آن بسیار سخت است. دستگاه خود را حداقل یک ساعت در محل خشک و درگاه شارژ را رو به پایین بگذارید.

اگر فکر می کنید کابل USB-C یا Lightning شما هم مرطوب است، آن را در محل خشکی که هوا می تواند به آن برسد هم به مدت یک ساعت ذخیره کنید.

نحوه تمیز کردن بلندگوی گوشی

قسمت دیگری از تلفن شما که احتمالاً خاک می گیرد بلندگو ها هستند. بلندگو های شما درست مانند یک درگاه شارژ دائما در معرض گرد و غبار، پرز، غذا و حتی سلول های مرده پوست است که می تواند سوراخ های کوچک بلندگو را مسدود کرده و کیفیت صدای تلفن شما را کاهش دهد.

برای جلوگیری از ورود بیشتر خاک توصیه می شود که بلندگو ها را با پارچه مرطوب، گوش پاک کن یا برس با مو های نرم تمیز کنید. از ورود هوای فشرده و مایعات به داخل بلندگو جلوگیری کنیدزیرا هر دو می توانند به اجزای داخل گوشی شما آسیب برسانند. یک درگاه شارژ تمیز و بلندگو های شفاف به گوشی شما کمک می کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1819

به "راهکارهایی برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید