حریق در ایستگاه قطار جده؛ آتش بخشی از طرح بن سلمان را خاکستر کرد

به گزارش مجله اندیشه، آتش سوزی مهیب در بزرگ ترین ایستگاه قطار عربستان که از نمادهای برنامه توسعه بن سلمان بود، بسیاری از کاربران عربستانی را خشمگین نموده و آنها خواهان معین شدن علت حادثه هستند.

حریق در ایستگاه قطار جده؛ آتش بخشی از طرح بن سلمان را خاکستر کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله اندیشه، پس از حریق بزرگ ناشی از حمله یمن به دو شرکت نفت آرامکو، آتش سوزی در ایستگاه قطار سریع السیر الحرمین که شهرهای مکه و مدینه را به شهر جده متصل می نماید، شوک دیگری به دولت عربستان سعودی وارد نموده است.

این آتش سوزی مهیب که ساعت 12:30 دقیقه روز یکشنبه (دیروز) شروع شد، به ادعای دولت سعودی 12 ساعت به طول کشید تا مهار گردد اما کاربران در فضای مجازی تا بامداد امروز از ادامه آتش سوزی خبر دادند.

پروژه قطار سریع السیر که در سال 2018 با هزینه 7.3 میلیارد دلار تکمیل شد، بخشی از پروژه 2030 ولی عهد برای توسعه در این کشور و به نوعی نماد کوشش دولت سعودی برای افزایش درآمدهای بخش گردشگری و خلاصی از وابستگی به نفت محسوب می گردد.

مقامات سعودی می گویند که در جریان این آتش سوزی پنج نفر زخمی شده اند. آتش نشانان برای مهار آتش و نجات افراد باقی مانده در ایستگاه قطر از بالگرد نیز بهره گرفتند.

اما این آتش سوزی ابعاد دیگری نیز به خود گرفته و بسیاری از کاربران عربستانی از اینکه دلیل این حادثه و مسئولان آن هنوز تعیین نیست، انتقاد نموده اند.

اما موضوع دیگری نیز در فضای مجازی میان کاربران دست به دست می گردد؛ کاربری به نام المستشار محمد صادق خطاب به محمد بن سلمان نوشته است که سال 2018 با مدرک و اسناد به دادستانی گزارش داده است که مسئولان پروژه ایستگاه قطار بین الحرمین مبلغ دو میلیارد ریال سعودی آن هم از بخش کنترل-مراقبت و بخش اطفاء دزدیده اند؛ اما دادستانی به جای آنالیز موضوع، او را محکوم نموده است.

در پی این توئیت، بسیاری از کاربران با هشتک #التحقیق-بفساد-قطار-الحرمین خواهان شفاف سازی درباره فساد اتفاق افتاده در این پروژه شده اند.

به هر صورت پروژه ای که سعودی ها برای افتتاح آن ده سال منتظر بودند، بخش مهم و ارتباطی آن، یک شبه به خاکستر تبدیل شد و هنوز نیز به طور کامل مهار نشده است.

نمایی از داخل ایستگاه جده قبل از حادثه حریق

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 434

به "حریق در ایستگاه قطار جده؛ آتش بخشی از طرح بن سلمان را خاکستر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریق در ایستگاه قطار جده؛ آتش بخشی از طرح بن سلمان را خاکستر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید