توضیحات عضو کمیسیون مالی مجلس درباره شایعات اخیر درزمینه تغییر دامنه نوسان بورس

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران: امروز شایعه شده بود که سازمان بورس با ارائه یک بسته پیشنهادی به مجلس، نکاتی را مطرح نموده که یکی از این نکات، پیشنهاد کاهش دامنه نوسان سهام از 5 به 2 درصد است. اما یک نماینده مجلس این شایعه را تکذیب کرد.

توضیحات عضو کمیسیون مالی مجلس درباره شایعات اخیر درزمینه تغییر دامنه نوسان بورس

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص شایعه کاهش دامنه نوسان از 5 درصد به 2 درصد شرح داد: هدف ما حمایت بازار است. اصلا موضوع بسته پیشنهادی از سوی سازمان بورس به مجلس شامل کاهش دامنه نوسان نبوده است.

وی گفت: هیچ طرحی مبنی بر کاهش دامنه نوسان نداشتیم. این یک شایعه ای بوده که منتشر شده است. منظور از بسته، بسته ای بود که مجلس برای بهبود عملکرد بورس چه کار کند.

علیزاده گفت: از دوستان خواستیم که در خصوص شرایط بورس گزارشی به ما بدهند؛ بعد از آن اقداماتی که سازمان بورس برای بهبود شرایط انجام داده چه بوده است.

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ما به دنبال تشویق سرمایه گذاری، از بورس خواستیم اقدامات و گزارشات خود را به مجلس ارائه دهند.

وی ادامه داد: آنالیز ها به زودی انجام می گردد. تغییری بدون کار کارشناسی و نظر خواهی از ما انجام نمی گردد. رشد منطقی و حمایت از سرمایه گذاران در دستور کار مجلس و کمیسیون اقتصادی مجلس است.

دامنه نوسان قیمت سهام چیست؟

مردم امروزه به منظور سرمایه گذاری، می توانند از بین بازارهای سرمایه گذاری مختلف، یکی از آن ها را انتخاب نموده و سرمایه خود را در آن بازار تزریق نمایند. یکی از این بازارهای سرمایه گذاری، بازارهای اقتصادی است. در بازارهای اقتصادی به خصوص بازار بورس به دلیل وجود برخی پیچیدگی ها و ریسک پذیر بودن آن، باید توسط نهاد نظارتی بازار سرمایه یکسری محدودیت هایی در نظر گرفته گردد. یکی از این محدودیت ها در حوزه دامنه نوسان قیمت سهم است. دامنه نوسان عاملی است که از ابتدای آغاز فعالیت بازار بورس و معاملات سهام، بر روی قیمت سهم تعریف شده است. دامنه نوسان در بسیاری از بورس های دنیا تعریف شده که به منظور کنترل نوسانات موجود وجود دارد.

در بازارهای بورس به منظور جلوگیری از تقابل عرضه و تقاضا، قوانین و مقرراتی وجود دارد. به همین دلیل دامنه مجاز نوسان، توقف معاملاتی و دیگر روش ها ازاین دست قوانین به حساب می آیند. دامنه مجاز نوسان سهام به عنوان یکی از قوانین و اصول مهم در این بازار است که در جهت کنترل نوسان قیمت سهم و برای کاهش تلاطم بازار و جلوگیری از تصمیمات هیجانی سهام داران در نظر گرفته شده است. هر سهم در هرروز کاری دارای یک میزان دامنه مجاز نوسان سقف و کف قیمتی است که می تواند داشته باشد و بدیهی است که قیمت سهم فقط در بازه تعریف شده می تواند نوسان داشته باشد.

طبق آیین نامه معاملات در شرکت بورس تهران، دامنه نوسان قیمت، پایین ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه طی یک یا چند جلسه رسمی معاملات بورس، قیمت می تواند نوسان کند.

مزایای دامنه نوسان

یکی از عوامل مهم به منظور جلوگیری در دست کاری قیمت ها در بازار بورس، دامنه نوسان بوده که اجازه تغییر قیمت در هر زمان به صورت دلخواه به سهامداران عظیم را نمی دهد.

کشف قیمت واقعی سهام نیز با استفاده از دامنه نوسان امکان پذیر است. درواقع زمانی که قیمت سهام به این حدود نزدیک گردد، معاملات توسط نهاد نظارتی متوقف می گردد تا به سهامداران فرصتی داده گردد که درباره قیمت سهم مدنظر و ارزش واقعی آن آنالیز و تفکرات لازم را به عمل آورند که در آینده نزدیک، سهم دچار هیجانات قیمتی نگردد.

یکی از عوامل مهم درزمینهٔ کاهش تلاطم های موجود در بازار بورس، دامنه مجاز نوسان است. دامنه مجاز نوسان، تغییرات قیمتی سهام را محدود نموده و از این طریق از به وجود آمدن تغییرات ناگهانی جلوگیری می نماید.

معایب دامنه نوسان

معمولاً به دلیل توقف قیمت یک سهم در روز، امکان انتقال تلاطم اضافی به روزهای آینده وجود دارد. پس در نظر داشته باشید که با توجه به اینکه دامنه نوسان مانع آزاد شدن قیمت سهم می گردد، همین امر باعث می گردد که قیمت به محدوده های خاصی تمایل داشته باشد.

تجربیات و تحقیقات به عمل آمده در این حوزه اثبات می نماید که عامل دامنه نوسان سهم در بازار بورس، باعث تأخیر در کشف قیمت سهم می گردد؛ زیرا باوجودآن، قیمت ها نمی توانند در همان روز نسبت به اطلاعات منتشرشده واکنش مناسب نشان دهند. به همین جهت ممکن است که قیمت روز سهم، قیمت واقعی آن نباشد.

آنالیز استثنائات دامنه نوسان

فرآیند دامنه مجاز نوسان در بازار بورس به صورت روزانه وجود دارد. بر اساس مقررات و چارچوب های تعریف شده در بازار سرمایه، در برخی از روزهای خاص به دلیل رخ دادن برخی از رویدادهای مهم برای شرکت، قانون دامنه مجاز نوسان برداشته شده و سهم می تواند بدون نوسان قیمت در بازار معامله گردد. سه روز خاص و حائز اهمیت وجود دارد که در ادامه این بخش به آن ها می پردازیم:

بازگشایی سهام بعد از مجمع عمومی عادی سالانه برای تقسیم سود.

بازگشایی سهام پس از مجمع فوق العاده به منظور کاهش یا افزایش سرمایه.

بازگشایی سهام پس از اعلام افزایش یا کاهش سود هر سهم یا همان eps به شرط آنکه از 20 درصد بیشتر باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1186

به "توضیحات عضو کمیسیون مالی مجلس درباره شایعات اخیر درزمینه تغییر دامنه نوسان بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات عضو کمیسیون مالی مجلس درباره شایعات اخیر درزمینه تغییر دامنه نوسان بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید