تاسیس شرکت های مشترک، راهکار توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان

به گزارش مجله اندیشه، فرقت صدیقوف، معاون وزیر امور خارجه ازبکستان که همراه با هیاتی به ایران سفر کرده است، با غلامحسین شافعی، رئیس و محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران، با هدف شناسایی رفع موانع تجاری دو کشور و توسعه همکاری ها دیدار و گفت وگو کرد.

تاسیس شرکت های مشترک، راهکار توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان

او در این نشست از هدف گذاری ازبکستان برای افزایش تجارت با ایران ظرف 5 سال آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا حجم تجارت ایران و ازبکستان در این مدت به یک میلیارد دلار رسد.

صدیقوف با اشاره به رشد قابل توجه شرکت های سرمایه گذاری در ازبکستان، به تشریح مهم ترین ظرفیت های همکاری پیش روی ایران و ازبکستان پرداخت و به همین دلیل، گردشگری، کشاورزی، معدن، داروسازی، تکنولوژی را به عنوان مهم ترین حوزه هایی معرفی کرد که برای سرمایه گذاری های مشترک باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان، برگزاری نمایشگاه های خارجی را یکی از مهم ترین ابزارهای تحقق همکاری های مشترک ایران و ازبکستان معرفی کرد و همچنین تاسیس شرکت های مشترک اقتصادی را به عنوان یکی دیگر راهکارهای تقویت همکاری ها مورد توجه قرار داد.

در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تاکید بر پیشینه روابط اقتصادی و اجتماعی ازبکستان، نظام جدید ازبکستان و قوانین و سیاست های تشویقی را که در این ترکیب جدید برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده مورد توجه قرار داد.

او همچنین با اشاره به شاخص های ده گانه سهولت انجام کسب و کار، تاکید کرد: رتبه های کسب شده از سوی ازبکستان در هریک از شاخص های مذکور، حاکی از پیشرفت این کشور است و از طرفی حضور پیروز ازبکستان در مجامع بین المللی، گام مهمی برای این کشور محسوب می شود که نقش مهمی در توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای مختلف از جمله ایران ایفا می کند.

شافعی بیان کرد: در شرایط فعلی، فعالان اقتصادی ایران علاقه مند به توسعه روابط خود با طرف های ازبکی هستند و کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی، مسکن، خودرو و حمل ونقل از جمله مهم ترین حوزه های همکاری مشترک هستند که باید مورد توجه فعالان اقتصادی ایران و ازبکستان قرار گیرد.

رئیس اتاق ایران همچنین با تاکید بر توسعه همکاری های مشترک ایران و ازبکستان در منطقه اوراسیا، لازمه تحقق این موضوع را تاسیس شرکت های مشترک بیان کرد.

او همچنین به تاسیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان در اتاق ایران اشاره کرد و با شرح اقدامات این کمیته از زمان تاسیس، ابراز امیدواری کرد تا هرچه سریع تر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان هم به زودی شکل گیرد.

رفع مسائل حمل ونقل، تعرفه های گمرکی، صدور ضمانت نامه های خدمات فنی و مهندسی و تشکیل کمیته داوری از دیگر نکاتی بود که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران خواستار عملیاتی شدن آن ها با همکاری طرفین ایرانی و ازبکی شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1583

به "تاسیس شرکت های مشترک، راهکار توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیس شرکت های مشترک، راهکار توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید