بوتاکس کنیم یا نکنیم؟

به گزارش مجله اندیشه، بوتاکس یک نوروتوکسین است، سمی که بروی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و سیگنال های عصبی ای که باعث تحریک انقباض عضلات می شوند را مختل می نماید. به این علت می تواند به طور موقت سبب فلج شدن عضلات گردد.

بوتاکس کنیم یا نکنیم؟

چین وچروک به طور معمول بر عضله منقبض زیر پوست عمودند؛ به عنوان مثال عضله پیشانی یک عضله عمودی است، اما خطوطی که در نتیجه انقباض ایجاد می شوند (مانند زمانی که ابرو های خود را بالا می برید)، افقی هستند.

به همین ترتیب دو عضله ای که مسئول خطوط اخم هستند نیز به صورت افقی بین ابرو ها قرار می گیرند، اما هنگام انقباض، عمودی به نظر می رسند.

بوتاکس دقیقاً در نقطه تحریک تکانه های عصبی بافت، تزریق می گردد. در این صورت فعالیت عضلاتی که باعث ایجاد خطوط اخم می گردد کاهش یافته و ظاهر صاف تری به خود می گیرد؛ بدون انقباض عضله، پوست به سختی چروک می گردد.

بوتاکس اغلب برای کاهش خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و خطوط اخم استفاده می گردد، اما نمی تواند در کاهش چین وچروک های ناشی از آسیب خورشید مؤثر باشد.

بوتاکس سیستم های عصبی عضلات را مسدود می نماید؛ در نتیجه عضله تزریق شده نمی تواند منقبض گردد و پوست به سختی چروک می گردد.

کاربرد های بوتاکس را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

کاربرد های درمانی مانند

درمان سردرد های مانند میگرن

درمان تعریق زیاد (زیر بغل، کف دست، کف پا)

درمان غیر قرینگی صورت

کاربرد های زیبایی

  • برطرف چین و چروک های حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم
  • بالا بردن نوک بینی
  • بالا بردن ابرو ها
  • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت
  • بهبود چین های چانه
  • کاهش خطوط عرض گردن
  • کاهش چین های عمودی گردن
  • مزایای تزریق بوتاکس

با آنالیز تاریخچه استفاده از بوتاکس متوجه می شوید این ماده بیش از آنکه در صنعت زیبایی کاربرد داشته باشد، مصرف درمانی دارد. مزیت اصلی بوتاکس این است که می توان از آن برای درمان درد های وابسته به عضلات غیرارادی بدن یاری گرفت. برای مثال، آنالیز ها تأثیر مثبت استفاده از این سم برای درمان حرکات غیرارادی ماهیچه ها در بیماری پارکینسون را ثابت نموده است.

تزریق بوتاکس راهی مناسب برای درمان درد های میگرنی است

استفاده از بوتاکس برای انسداد اعصاب حسی مانع از ارسال پیغام درد به مغز می گردد و در درمان درد های تنشی مؤثر خواهد بود. بعلاوه تزریق بوتاکس راهی مناسب برای درمان درد های میگرنی است.

با شروع فصل تابستان شدت تعرق افزایش پیدا می نماید. با این حال، بعضی افراد به عارضه تعریق بیش از حد مبتلا هستند. شدت تعرق آن ها به میزان ای بالا است که می تواند فعالیت های روزانه آن ها را مختل کند. تزریق بوتاکس یکی از راه حل هایی است که می توان برای کاهش اندازه تعرق از آن استفاده کرد.

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس باید یک سری مراقبت ها برای تأثیر بهتر و عدم ایجاد عوارض صورت گیرد. بعضی از این مراقبت ها مربوط به مصرف دارو هایی است که ممکن است بر روی ماده بوتولینوم تأثیر منفی داشته باشند یا تداخل دارویی ایجاد نمایند. برای رعایت تمامی مراقبت های قبل از عمل به نکات زیر توجه کنید:

توصیه می گردد مصرف دارو هایی نظیر آسپرین، ویتامین ای، امگا 3 و سایر دارو های ضد التهابی از 2 هفته قبل از تزریق به منظور کاهش کبودی قطع گردد.

بهتر است حداقل به مدت یک هفته قبل از تزریق از مصرف الکل خودداری گردد. اگر از ویتامین ها و دارو های گیاهی استفاده می کنید، به پزشک اطلاع دهید.

اگر به بیماری هایی شایع مانند آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا هستید باید قبل از انجام تزریق، درمان های ضد ویروسی اجرا گردد.

اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک پیش از انجام تزریق، باید سوابق دارویی و درمانی شما را به طور کامل بداند تا در جریان تزریق، همه چیز را تحت کنترل داشته باشد.

نقاط تزریق بوتاکس صورت

سم بوتولینوم با فلج عضلات زیر پوستی برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود؛ مانند چین و چروک های ناشی از اخم کردن که در بین ابرو ها یا روی پیشانی ایجاد می شوند و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شوند.

تزریق بوتاکس در بعضی موارد برای کاهش اندازه تعریق در کف دست ها یا زیر بغل نیز استفاده می گردد. بوتاکس در درمان بعضی از بیماری ها مانند لوچی و میگرن مزمن نیز کاربرد دارد.

ماندگاری بوتاکس

اثرات بوتاکس سه تا شش ماه به طول می انجامد که این مدت اثر گذاری از فرد به فرد می تواند متفاوت باشد (دوام نتیجه تزریق بوتاکس بستگی به عمق و اندازه چروک ها، ناحیه تزریق و بعلاوه سن افراد دارد).

با بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و ممکن است احتیاج به تزریق مجدد باشد؛ البته بهتر است از پزشک متخصص پوست خود بخواهید که در این امر (فواصل تزریق) شما را هدایت کند.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نیست. البته در صورتی که تزریق از طریق پزشک با تجربه انجام گردد، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارندو در فاز حاد هستند و یا زنان باردار و شیرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده نمایند؛ مضاف بر اینکه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردرد های میگرنی در بسیاری از افراد می گردد، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد گردد که آن هم موقتی و گذراست.

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس داشته باشند؟

افراد زیر 18 سال

بیمارانی که حامله هستند.

خانم هایی که در دوران شیردهی هستند.

افرادی که اختلالات کلیوی دارند یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده نمایند.

از آن جایی که تزریق بوتاکس برای همه چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست موثر نیست، ابتدا باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید شاید درمان دیگری مناسب شرایط پوست شما باشد.

ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟

افرادی که برای از بین بردن چین و چروک پیشانی خود از بوتاکس استفاده می نمایند، معمولا بین 3 تا 6 ماه بعد از تزریق بوتاکس متوجه کم شدن اثر آن می شوند. یکی از مزایای تزریق بوتاکس این است که برخلاف سایر عمل های زیبایی، می توان چندین بار آن را تکرار کرد.

تزریق بیش از حد بوتاکس

زمانی که نقاط تزریق بوتاکس به میزان کافی از یکدیگر نداشته باشند، اثر تجمعی آن می تواند باعث گردد که پوست به طور غیر طبیعی صاف به نظر برسد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد اصرار به تزریق میزان زیادی بوتاکس داشته باشد.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ آیا سمی نیست؟

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که در دز بسیار پایین تجویز می گردد. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می گردد و به جا های دیگر بدن سرایت نمی نماید.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

احتیاجی به نگرانی نیست! چرا که بوتولونیوم بکار رفته در داروی بوتاکس فاقد خطرات سم طبیعی فراوری شده از طریق باکتری است؛ باید این را هم ذکر کنیم که فقط در صورت ورود سم به جریان گردش خون است که کشندگی بوتولونیم صد در صد می گردد.

امیرهوشنگ احسانی، استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که بوتاکس کردن برای بدن ضرر دارد یا خیر، گفت:بوتاکس فرآورده ای است که از سم بوتولسیم گرفته شده و انجام می گردد.

وی اضافه نمود: این فرآورده 4 تا 6 ماه بر روی پوست می ماند و جذب می گردد. البته اگر بوتاکس درست تزریق گردد خیلی خوب بوده و بی ضرر است، اما تکنیک تزریق نباشد مشکل زا است.

استاد پوست دانشگاه تهران درباره درمان میگرن از طریق بوتاکس ابراز کرد: 40 درصد افراد که دچار میگرن هستند بوتاکس می تواند در آن ها مؤثر باشد.

احسانی یادآور شد: بوتاکس کردن بیشتر کار متخصص پوست است، اما پروتکل مربوط به آن به صورت قطعی در کشور معین نیست و در کل اگر درست تزریق گردد برای بدن ضرری ندارد.

منبع: فارس

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2233

به "بوتاکس کنیم یا نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوتاکس کنیم یا نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید