بندر انزلی و معروف ترین جاذبه ای گردشگری اش، عکس

به گزارش مجله اندیشه، انزلی دومین شهر گیلان با فاصله 40 کیلومتری (نیم ساعته) از رشت و پنجمین بندر فعال مالی کشور محسوب می گردد.

بندر انزلی و معروف ترین جاذبه ای گردشگری اش، عکس

تالاب انزلی

تالاب انزلی به باور کارشناسان محیط زیست یکی از بزرگترین و جالبترین تالاب های جهان از نظر تنوع زیستی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفید رود، در جنوب شهر انزلی واقع است. این تالاب با وسعتی در حدود 280 کیلومتر مربع مربع و عمق 1.5 تا 2.8 متری و جزایر کوچک و بزرگی که سر از آن بیرون آورده اند.

بهشت اروپایی ایران

در زمستان میزبان انواع پرنده های دریایی به ویژه قوهای سفید، غاز، اردک، مرغابی، چنگر و دیگر پرندگان مهاجر است. یکی از جذابیت های بی نظیر تالاب انزلی، نیلوفرهای آبی است که در سراسر تالاب به چشم می خورد. نیزارها و لاله دریایی نیز در حاشیه تالاب مناظری دیدنی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. قایق سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح ترین لحظات سفر به بندر انزلی است.

موج شکن

موج شکن انزلی که برای جلوگیری از آسیب رساندن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها ساخته شده، اکنون به محلی برای تفریح تبدیل شده است. تقریبا هر بازدیدکننده از انزلی یک عکس یادگاری در کنار موج شکن دارد.

در سال 1274 ساخت موج شکن غازیان و انزلی شروع شد و 1293 کار ساخت آن به خاتمه رسید. موج شکن ها روی تیرهای چوبی که در کف دریا تعبیه شده اند ساخته شده و در سال های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته اند.

پل های انزلی

در گذشته که غازیان و انزلی دو شهر جدا از هم بودند، رفت و آمد بین آن دو به وسیله قایق انجام می شد. در سال 1314پل های انزلی و غازیان به منظور اتصال این دو مکان شروع شد. پل فعلی با جلوه هایی از گذشته خود به صورت بتونی ساخته شده است. گفته می گردد در گذشته یکی از دهانه های آن متحرک بود.

برج ساعت

این برج که یکی از قدیمی ترین بناهای انزلی است و هنوز از آن استفاده می گردد، پشت بازار سپه و میدان انزلی واقع شده است. ظاهرا این برج به دستور خسروخان گرجی، حاکم ناصرالدین شاه در انزلی در سال 1194 شمسی ساخته شده است.

این برج آجری 28 متری با چراغ روغنی اش به منظور دیده بانی و همچنین هدایت کشتی ها ساخته شده و پس از آن که در سال 1307 بازسازی شد در هر چهار طرف آن ساعتی نصب شد و از آن پس نامش را برج ساعت گذاشتند. این برج از فاصله چندین کیلومتری قابل مشاهده است.

بلوار ساحلی

از آنجا که بندر انزلی از سالیان دور با روسیه تزاری هم مرز بوده و رفت و آمدهای بسیاری بین شهرهای هم مرز با انزلی صورت می گرفته حال و هوایی اروپایی داشته که نشانه های آن را در معماری شهر می توان مشاهده کرد.

بلوار انزلی

پارک بزرگی که در امتداد تالاب وجود دارد با وسعت 3500 متری در سال 1305 ساخته شده است. در شمال این بلوار دو موج شکن معروف انزلی چشم اندازی زیبا ایجاد نموده اند. در حاشیه جنوبی آن امروز غرفه های چای و قلیان در تمام جهت وجود دارد که محل تجمع جوانان، خانواده ها و گردشگران خصوصا در شب های تعطیل است.

کاخ انزلی

در فاصله دو پل انزلی و غازیان، کاخ سلطنتی انزلی در وسعتی نزدیک به 1500 متر در کنار ساحل دیده می گردد. این کاخ در فاصله سال های 1308 تا 1314 و پس از حادثه آتش سوزی کاخ خوشتار یا در کنار کاخ اصلی ساخته شد.

کاخ خوشتاریا خود متعلق به تاجر روسی بوده که برق را به ایران آورده است. کاخ امروز به موزه نظامی نیروی دریایی تبدیل شده که انواع سلاح گرم و سرد از زمان صفویه به بعد را در معرض تماشا قرار می دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 948

به "بندر انزلی و معروف ترین جاذبه ای گردشگری اش، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بندر انزلی و معروف ترین جاذبه ای گردشگری اش، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید