این هنرمندانه ترین عکس ناصرالدین شاه است

به گزارش مجله اندیشه، در این عکس تاریخی شاهد هنرنمایی آنتوان سوروگین، عکاس معروف دربار قاجار هستیم. سوروگین به مدت پنجاه سال در ایران اقامت داشت و تصاویر زیادی را از شاهان قاجار و درباریان آن ها ثبت کرد.

این هنرمندانه ترین عکس ناصرالدین شاه است

به گزارش فرادید، در این عکس که در تالار آینۀ کاخ صاحبقرانیه گرفته شده، ناصرالدین شاه را در انتهای تصویر می بینیم در حالیکه پشت میزش نشسته و به دوربین خیره شده است. چند نفر دیگر از درباریان نیز در کنار او حضور دارند و یکی از آن ها مطابق رسم، در حالی که زانو زده، در حال ارائۀ گزارشی به شاه است.

اما نکتۀ جالب توجه این عکس حضور خود عکاس در تصویر است که این با استفاده از حالت مورب آینۀ نصب شده پشت سر شاه امکان پذیر شده است. با دقت در آینه، تصویر عکاس و دستیارش را به همراه سه پایه و دوربین عکاسی اش مشاهده می کنیم.

پشت سر عکاس نیز آینۀ دیگری واقع شده است که تصویر دیگری از او را منعکس نموده و این توالی تصاویر باعث شده که این عکس عمق فراوان و حالتی رویاگونه و تو در تو داشته باشد.

با دقت در عکس جزئیات دیگری را هم می توان دید. تصویر منعکس شده در آینه از میز شاه، وجود یک ظرف پلو بر روی میز را نشان می دهد و معلوم می گردد که این عکس در زمان صرف نهار به وسیله شاه گرفته شده. ظروف فلزی سرو غذا نیز در پایین میز و روی زمین مشاهده می شوند.

(اصل این عکس سیاه و سفید بوده و با استفاده از نرم افزار به صورت رنگی درآمده است).

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2283

به "این هنرمندانه ترین عکس ناصرالدین شاه است" امتیاز دهید

1 کاربر به "این هنرمندانه ترین عکس ناصرالدین شاه است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این هنرمندانه ترین عکس ناصرالدین شاه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید