افزایش اعتراضات به دولت هند در آستانه سفر ترامپ؛ دهلی نو عقب نشینی می نماید؟

به گزارش مجله اندیشه، همزمان با نزدیک شدن اولین سفر ترامپ به منطقه جنوب آسیا که به هند انجام می گردد دولت دهلی نو درگیر روبرو با اعتراضات گسترده مردمی است.

افزایش اعتراضات به دولت هند در آستانه سفر ترامپ؛ دهلی نو عقب نشینی می نماید؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور سفر کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، شاید بدبین ترین مشاور دولت هند نیز گمان نمی کرد که تصویب قانون بازنگرین تابعیت یا چیزی که مسلمانان هند آن را به تبعیض مذهبی و CAA می شناسند اعتراضات فراگیر مردمی را به دنبال داشته باشد.

آنچه مسئولین هندی در پیش بینی آن خطای محاسباتی داشتند مدت زمان اعتراضات مردمی بود شاید در نگاه اول به نظر می رسید موج اعتراضات مردمی که شامل مسلمانان و دیگر مذاهب می شد طی چند روز به سرانجام برسد.

حضور پر شور مردم معترض در شاهین باغ و دیگر شهرهای هند نشان داد که علی رغم گذشت 2 ماه مردم هنوز هم از خواسته خود دست نکشیده اند و به شدت پیگیر لغو این قانون هستند. قانونی که طبق آن غیر هندی ها تنها به شرط مسلمان نبودن می توانند تابعیت هندی دریافت نمایند.

مسلمانان معتقدند این قانون صرفا برای به حاشیه کشیدن مسلمانان و ضعیف کردن آنان تصویب شده و اگر این را بپذیرند در آینده مجبور به پذیرش محدودیت های دیگر خواهند بود.

دولت هند ابتدا کوشش داشت با دستگیری گسترده معترضین و سپس بی توجهی به اجتماعات آنها مشکل را حل نموده و به عبارت دیگر آنها را خسته کند ولی اینک با برنامه مهم سفر رئیس جمهور آمریکا روبرو است.

اگر ترامپ به هند آمده و اجتماع بزرگ معترضین را ببیند قطعا صورت خوشی برای دولت دهلی نو نخواهد داشت لذا برای اولین بار دولت هند مجبور شد نمایندگانی را به شاهین باغ (محل تحصن معترضین) فرستاده و از آنها بخواهد به اجتماعشان پایان بدهند.

سخن معترضین واضح است تا زمانی که قانون تبعیض مذهبی وجود داشته باشد آنها دست از اعتراض برنخواهند داشت و این هند را بر سر یک دوراهی قرار خواهد داد. قبول خواسته معترضین یا ادامه سیاست مبارزه با آنها که ممکن است از لحاظ سیاسی به دهلی نو ضربات بیشتری وارد کند.

این تنها اعتراضی نیست که این روزها دولت دهلی نو با آن روبرو است، دیوار کشی در مقابل حلبی آبادها یک مساله مهم دیگر است که خشم مردم هند را برانگیخته است. در اصل دولت دهلی نو در کوشش است چهره اصلی هند را مقابل ترامپ بپوشاند و فقر که بر عموم مردم چیره است را پشت دیوارها مخفی کند.

افراد فقیری که خانه هایشان پشت دیوار درحال مخفی شدن است نیز شیوه تازه ای از اعتراضات را پیش رو گرفته اند و مقابل دیوار کشی دولت هند دست به اعتصاب غذایی زده اند.

اعتصابی که خیلی زود در بین رسانه های هندی جای خود را باز نموده و احساسات عمومی را نیز برانگیخته است تا از دولت هند بخواهند عملیات دیوار کشی را هر چه سریع تر متوقف کند.

نکته دیگر این است که هند با وجود برقراری 200 روز حکومت نظامی در کشمیر نتوانسته اوضاع را در این منطقه اشغالی کنترل کند و اخیرا علاوه بر پاکستان دیگر کشورهای دنیا نیز کوشش هایی را برای اعلام حمایت از مردم کشمیر برداشته اند و این خود خطری برای دولت هند خواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 693

به "افزایش اعتراضات به دولت هند در آستانه سفر ترامپ؛ دهلی نو عقب نشینی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اعتراضات به دولت هند در آستانه سفر ترامپ؛ دهلی نو عقب نشینی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید