ارائه 730 خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات

به گزارش مجله اندیشه، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: اکنون بیش از 730 خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات ارائه شده که به حذف استعلامات و تسریع امور کمک می کند.

ارائه 730 خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از ایرنا ، رضا باقری اصل ، دیروز در صبح سه شنبه در نشست خبری شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اعلام این خبر گفت: با همراهی مجلس، شورای عالی فضای مجازی و سازمان های ذیربط، همراهی دستگاه ها برای استفاده از سرویس های الکترونیکی که بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات را دنبال می کنیم تا آن ها وادار به استفاده از سرویس ها شوند.

وی شرح داد: امیدوارم کار به جایی نرسد که نیاز باشد از قوه قضاییه کمک بگیریم.

باقری اصل شرح داد: یکی از چالش های ما خدمات ناجا است. بخش فنی می گوید همکاری می کنم اما باید از کمیته های مختلف مجوز بگیرد. ما روی خوش دستگاه ها را می بینیم و سرویس برقرار می شود اما برای استفاده، می بینیم که دچار مشکل هستیم. در بحث سازمان تامین اجتماعی، با الکترونیکی شدن سرویس ها، وجود کارگزاران زائد است.

خدماتی که باید الکترونیکی شوند

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه از 23 پروژه اولویت دار دولت الکترونیک، 10 پروژه مورد تاکید قرار گرفت و برای به نتیجه رسیدن آن ها، ابلاغیه ای صادر شد، اضافه نمود: برخی از این پروژه ها در حال رسیدن به نتیجه بوده و برای برخی نیاز به زمان بیشتری است.

وی گفت: با دستور رئیس جمهوری دستگاه ها موظف شدند خدمات خود را به صورت الکترونیک به ذینفعان ارائه دهند و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز مسئول رسیدگی و پیگیری این خدمات است و موظف شده تا گزارش پیشرفت آن ها را به رئیس جمهوری اعلام کند.

استقرار خدمات مربوط و اصلاح فرآیندهای در بانک ها و مؤسسات تابعه، حذف مدارک فیزیکی هویتی در وزارت اقتصاد، ثبت نام الکترونیکی مدارس، ارائه گواهی ارزش تحصیلی دانش آموزان به صورت الکترونیکی، پذیرش و جایگزینی استعلام الکترونیکی هویت و مکان اقامت و حذف دریافت مستندات کاغذی معادل در ثبت نام دانش آموزان، الکترونیکی شدن مالیات نقل و انتقال املاک، مالیات بر اجاره، مالیات بر ارث، استرداد مالیات و عوارض، صدور گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش اضافه نموده، از جمله مواردی به شمار می رود که به نهادهای مختلف ابلاغ شده و تمامی آن ها در حال انجام است.

همچنین پرداخت الکترونیکی مالیات، راه اندازی ابلاغ الکترونیکی مالیات، برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها، توزیع الکترونیکی سود سهام، ثبت نام غیرحضوری سجام، استعلام مربوط به خدمات گذرنامه، اصالت خودرو، نظام وظیفه، ممنوع الخروجی، خلافی خودرو، تأییدیه اماکن، نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیک، پذیرش اسناد الکترونیکی، الکترونیکی شدن درخواست و برقراری بیمه بیکاری و بازنشستگی، تائید نسخ دارویی و اسناد پزشکی، ارائه سوابق بیمه شدگان به سازمان ها و مراجع ذی ربط، ارائه مفاصا حساب قرارداد و خدمات بیمه کارفرمایی، پردازش، تحویل و پرداخت قبوض آب، گاز، برق، عوارض شهرداری، تعامل و تبادل داده های مشترکان و ذینفعان و تسریع ارائه خدمات نیز از دیگر مواردی به شمار می رود که به نهادهای مختلف ابلاغ شده و تمامی آن ها در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: البته برخی از این خدمات هنوز با موانع و مقاومت هایی رو به رو هستند.

غیرممکن اما شدنی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاسیس یک نهاد جدید در دولت به دلیل دریافت امکانات، فضا، استخدام نیروی انسانی و مسائلی از این دست، سختی زیادی دارد، اضافه نمود: اما به دلیل نیاز به تشکیل شورا اجرایی فناوری اطلاعات، در نهایت،این نهاد تشکیل شد.

وی اضافه نمود: اوایل بهمن سال گذشته برای اولین بار رئیس جمهوری، سیزدهمین جلسه شورا را تشکیل داد و مشکلاتی که در حوزه کاری مان داشتیم به واسطه حضور رییس جمهوری مرتفع شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1316

به "ارائه 730 خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه 730 خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید