احتمال بازگشت خارجی ها به آزادراه تهران-شمال، چین مشتری جدی

به گزارش مجله اندیشه، در شرایطی که آزادراه تهران-شمال در منطقه دو پیشرفت فیزیکی مناسبی داشته و به نظر می رسد طی ماه های پیش رو افتتاح گردد، احتمال بازگشت سرمایه گذاران خارجی به ویژه از کشورهای چین و کره برای ساخت منطقه سوم این آزادراه وجود دارد.

احتمال بازگشت خارجی ها به آزادراه تهران-شمال، چین مشتری جدی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، آزادراه تهران-شمال پروژه بیست و چندساله ای که در قالب چهار منطقه تعریف شده است و می تواند گره ترافیکی سنتی و قدیمی جاده چالوس را باز کند وارد فازهای جدیدی شده است چرا که در سال های گذشته فاز چهار و پس از فاز اول آن افتتاح شد و طی سال گذشته فاز دوم آن نیز قرار شد به صورت یکطرفه و توامان با جاده چالوس مورد بهره برداری قرار گیرد.

البته مشکلاتی از جمله افزایش هزینه ساخت سر راه فاز دوم آزادراه تهران-شمال نهاده شد برای تکمیل شدن فاز دوم هم دولت باید در امسال و سال های فکری کند. البته پس از این مرحله نوبت به تکمیل آزادراه و ساخت فاز سوم آن به طول 47 کیلومتر می رسد که برای این فاز احتیاج به سرمایه گذاری هنگفتی است که از سرمایه گذاران داخلی چنین حجمی سرمایه گذاری بر نمی آید و تا به امروز نیز کسی برای آن پا پیش نگذاشته است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار خبرنگاران، در پی پیشرفت مذاکرات وین و در صورت برداشته شدن موانع و تحریم های بانکی کشورهای خارجی متعددی مایل به سرمایه گذاری هستند و طی سال های گذشته حتی نقشه های عملیاتی خودشان را نیز ارائه داده اند اما مسائل و مسکلات بانکی مانع ورود آن ها به آزادراه تهران-شمال شد.

در این راستا شش شرکت خارجی از کره جنوبی، چین و غیره از سرمایه گذاری در فاز سوم آزادراه تهران-شمال استقبال کردند و حتی طرح های مطالعاتی و نقشه های عملیاتی شان را ارائه دادند در همان زمانی که فاز نخست این آزادراه در حال ساخت بود، مقرر شد تا تاییدیه های بانک های کشور متبوع شان را برای شروع سرمایه گذاری بیاورند که تا کنون این اقدام انجام نشده است و حتی مسئولان بانکی کشور تضامین لازم را برای این پروژه به این سرمایه گذاران ارائه دادند.

گرچه برای برآورد عددی در این پروژه احتیاج به ارائه طرح مطالعاتی و آنالیز مجدد آن ها از سوی کشورهای مذکور است و با توجه به افزایش هزینه ها، عدد دقیقی را نمی توان در حال حاضر برای آن گفت اما به نظر می رسد که احتمال سرمایه گذاری خارجی به ویژه برای چینی ها وجود دارد و آن ها دوباره به آزادراه تهران-شمال باز خواهند گشت. چرا که خیراله خادمی -مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- اخیرا در این باره اظهار کرد: برای ساخت قطعه سوم از منابع خارجی استفاده خواهد شد چرا که برای تامین اقتصادی قطعه سوم آزادراه تهران- شمال با 5 شرکت چینی وارد مذاکره شدیم که مذاکره با یکی از این شرکت ها بسیار جدی است و دور جدیدی از مذاکرات فشرده با این شرکت در حال اجرا است. وی ادامه داد: اگر با این شرکت چینی برای تامین اقتصادی سهم دولت به توافق برسیم، طرح اجرایی این قطعه را هم به سرعت آماده می کنیم.

حالا باید دید در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد و در ادامه شاهد بازگشت مجدد چینی ها البته به عنوان سرمایه گذار به آزادراه تهران-شمال خواهیم بود؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1657

به "احتمال بازگشت خارجی ها به آزادراه تهران-شمال، چین مشتری جدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بازگشت خارجی ها به آزادراه تهران-شمال، چین مشتری جدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید