8 طرح پذیرفته شده برای نانواستارت آپ ها در جشنواره فناوری نانو ارائه می گردد

هشت طرح پذیرفته شده برای نانواستارت آپ توسط کارگروه ترویج دانش آموزی در دوازدهمین جشنواره فناوری نانو ارائه می شوند.

8 طرح پذیرفته شده برای نانواستارت آپ ها در جشنواره فناوری نانو ارائه می گردد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، دومین دوره برنامه نانواستارت آپ از شهریور امسال شروع شده و داوطلبان طرح های خود را برای این رویداد ارسال نموده اند. در حاشیه دوازدهمین جشنواره فناوری نانو 8 طرح که برای برنامه نانواستارت آپ پذیرفته شده و مورد حمایت قرار گرفته اند، ارائه می شوند.

این طرح ها عبارتند از:

سوپرجاذب های کشاورزی: این محصول یک پلیمر تجزیه پذیر است که توانایی جذب آب تا 400 برابر وزن خود را دارد. این مواد به خوبی می توانند همانند مخازن کوچک آب عمل نموده و آب را درون خود ذخیره نمایند و به تدریج به گیاهان پس دهند. با این محصول، بازه های زمانی آبیاری حتی تا 3 هفته افزایش می یابد. این محصول مصرف کود و مصرف آب در خاک را کاهش می دهد.

استفاده از فناوری پلاسما در تصفیه آب: با این دستگاه می توان پساب هایی که بوی ناخوشایندی ایجاد می نمایند یا رنگ و مواد آلی آن ها در حدی است که قابل تخلیه در فاضلاب شهرک های صنعتی نیست، به پسابی با کیفیت قابل قبول با هزینه پایین تبدیل کرد.

دستگاه یون زدایی خازنی: فرآیند یون زدایی خازنی روشی برای جداسازی انواع یون از محلول است که مهم ترین کاربرد آن در نمک زدایی از آب و تهیه آبی با کیفیت قابل قبول است. نمونه آزمایشگاهی این دستگاه ساخته شده است که قابلیت کاهش TDS را دارد.

جداسازی آب و روغن: در این طرح آیروژل جامدی با چگالی بسیار کم در مقیاس نانو و در عین حال با کاربرد در زمینه عایق گرمایی و جاذب ساخته شده است که قابلیت جداسازی روغن از آب را دارد.

دستگاه تصفیه هوای پلاسمایی: در این طرح دستگاهی ساخته شده است که در آن پلاسما تشکیل می گردد که به راحتی می تواند با ذرات بسیار ریز آلودگی (کوچک تر از میکرومتر) واکنش دهد و روی آن ها تاثیر بگذارد. این تاثیرات می تواند شامل تجزیه و شکست مولکول های پیچیده به ترکیبات ساده تر و همچنین باردار کردن ذرات خنثی و گیراندازی آن ها در یک محفظه جمع نماینده گردد. مصرف برق نیز در این سیستم ها بسیار پایین است، با وجود استفاده از منبع تغذیه ولتاژ بالا به دلیل مصرف بسیار پایین جریان (در حدود میلی آمپر) هر مدول الکترواستاتیکی چیزی بین صد تا دویست وات مصرف خواهد داشت.

دستگاه جذب رطوبت از هوای اشباع: این سامانه جذب رطوبت در محیط هایی، با درصد رطوبت نسبی بالاتر از 70 درصد کاربرد دارد. این سامانه توانایی جذب رطوبت موجود در هوا بدون مصرف انرژی را دارا است. این محصول توانایی جذب بالای 20 لیتر آب به ازای یک مترمربع از صفحات جمع نماینده را دارا است. قیمت تمام شده این محصول برای جمع آوری آب به ازای هر یک مترمربع کمتر از 90 دلار است.

دستگاه جذب رطوبت از هوا: دستگاه جذب رطوبت از هوا، به منظور استخراج هوا از رطوبت غیراشباع (با رطوبت نسبی کمتر از 30 درصد) طراحی شده است. این دستگاه می تواند در رطوبت نسبی بیشتر از 10 درصد از هوا با مصرف بسیار پایین (300 وات) رطوبت به شکل آب شرب جذب کند. قیمت نمونه خارجی این دستگاه با بازدهی پایین تر، 5 برابر نمونه فراوری شده در این طرح است.

دستگاه جداساز گریز از مرکز: بسیاری از نانوذرات در محلول تشکیل می شوند. برای استفاده از این ذرات باید آن ها را از محلول خارج کرد. یکی از متداول ترین روش ها در جداسازی ذرات جامد از مایع در صنعت روش گریز از مرکز است. دستگاه حاضر در نمایشگاه با ظرفیت 30 لیتر با سرعت 1200 دور بر دقیقه توانایی جداسازی نانوذرات 70 نانومتری با استفاده از فیلتر های دایروی متداول در آزمایشگاه ها را دارد.

لازم به ذکر است نانواستارت آپ از زمان انتخاب ایده تا ساخت پروتوتایپ، مورد حمایت مادی و معنوی قرار خواهند گرفت.

از جمله حمایت های نانواستارت آپ می توان به یاری به تیم سازی و مدیریت تیم، پیشنهاد ایده و فناوری با پتانسیل صنعتی سازی، یاری به مشخص نقشه راه فنی محصول، منتورینگ و مشاوره در جهت توسعه فنی محصول، آموزش اصول کلی کارآفرینی و کسب وکار، آموزش بعضی مفاهیم در حوزه نانوفناوری و آب و پساب، تامین مواد اولیه، تامین تست های آزمایشگاهی، یاری به تامین آزمایشگاه و فضای کار، یاری به طراحی صنعتی پروتوتایپ، حمایت جهت دریافت مجوز ها و استاندارد های مربوطه و ارائه طرح های پیروز در جشنواره نانو و دمودی های مرتبط اشاره نمود.

لازم به ذکر است؛ دوازدهمین جشنواره فناوری نانو از 18 تا 21 مهر ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 23 آبان 1398 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 450

به "8 طرح پذیرفته شده برای نانواستارت آپ ها در جشنواره فناوری نانو ارائه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 طرح پذیرفته شده برای نانواستارت آپ ها در جشنواره فناوری نانو ارائه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید