5 راه شگفت آور برای ایجاد انگیزه

به گزارش مجله اندیشه، برای دست یابی به موفقیت داشتن انگیزه بسیار مهم است. به سادگی می توان فهمید که چرا این موضوع با اهمیت در بسیاری از زمینه ها مختلف است. کارشناسان همواره در پی راه های جدیدی برای انجام کارها هستند، از بهبود انگیزه دانش آموزان تا افزایش انگیزه برای ورزش و... .

5 راه شگفت آور برای ایجاد انگیزه

1. عوامل روان شناختی که روی انگیزه تأثیر می گذارند

برای ایجاد انگیزه در افراد تئوری ها و نکات طراحی شده بسیاری وجود دارد؛ اما برخی از عوامل روان شناختی که می توانند بر انگیزه تأثیر بگذارند؛ ممکن است شما را غافلگیر نمایند. آیا می دانید که تجسم پیروزیت می تواند نتیجه معکوس داشته باشد؟ یا اینکه گاه چنین تشویق هایی می توانند باعث بی انگیزگی شوند؟ کافی است چند مورد شگفت آور را که می توانند بر انگیزه تأثیر بگذارند، آنالیز کنید.

از انگیزه تان با دقت بهره ببرید

اگر شخصی از انجام کاری لذت می برد، این گونه استدلال می نماید که در نظر گرفتن پاداش برای این رفتارش باعث این احساس شده است. آیا این استدلال درست است؟ جواب در بسیاری از موارد منفی است. ایجاد انگیزه برای فعالیت هایی که افراد از قبل برای انجام آن تمایل داشته اند، می تواند گاه انگیزه را مختل کند.

محققان دریافته اند که پاداش دادن به افراد به خاطر انجام کار هایی که از قبل انگیزه لازم برای انجام آن را دارند، می تواند واقعاً نتیجه معکوس داشته باشد. به یاد داشته باشید که انگیزه ذاتی درون فرد ایجاد می گردد و در اصل برای لذت بردن از آن کاری است که انجام می گردد. انجام کار پاداش خودش است.

در مواردی که بچه ها به خاطر انجام کاری که از قبل از انجام آن لذت می برند (مانند بازی با یک اسباب بازی خاص) پاداش می گیرند، انگیزه آینده آن ها برای شرکت در آن فعالیت کاهش می یابد. روان شناسان از این پدیده با نام اثر بیش از حد توجیهی یاد می نمایند. پس با پاداش ها محتاط باشید. افزایش انگیزه ها می توانند برای انجام فعالیتی که برنامه ریزی نشده است، به خوبی کار نمایند؛ اما وابستگی بیش از حد به چنین پاداش هایی ممکن است در برخی موارد انگیزه را کاهش بدهد.

چگونه می توانید از این مفهوم برای افزایش انگیزه بهره ببرید؟

از پاداش های بیرونی بهره ببرید.

اگر واقعاً هیچ علاقه ذاتی به فعالیتی نداشته باشید، پاداش می تواند مؤثر باشد.

در طول دوره یادگیری اولیه یک پاداش خارجی را امتحان کنید؛ اما زمانی که یادگیرنده بیش تر به این فعالیت علاقه مند می گردد، این پاداش ها را کنار بگذارید.

2. مواجهه با چالش ها

کدام یک در شما انگیزه بیش تری را برای انجام یک کار ایجاد می نماید؟ کاری که صد بار آن را انجام داده اید و احتمالاً در خواب هم می توانید انجام بدهید یا انجام کاری که در حیطه مهارت های شما باشد؛ ولی احتیاج به یادگیری چیز های نو دارد؟ برای بسیاری از افراد گزینه اول ممکن است ساده ترین باشد؛ اما گزینه دوم چالش برانگیز تر است و احتمالاً جالب تر و سرشار از انگیزه به نظر می رسد.

اگر سعی می کنید انگیزه خود را برای انجام کاری مانند این که زودتر از رخت خواب خارج شوید، افزایش بدهید، جدا شدن از همان روال های قدیمی و معرفی چالش های نو می تواند روشی مؤثر برای حفظ آن جرقه انگیزشی باشد.

چگونه می توانید از این انگیزه ایجاد شده نهایت استفاده را ببرید؟ باید خودتان را به چالش بکشد. برای یک ماراتن و مسابقه محلی ثبت نام کنید. روی زمان خود تمرکز کنید یا کمی بیش تر از آنچه معمولاً انجام می دهید، کوشش کنید. مهم نیست که چه هدفی داشته باشید، افزودن چالش های بیش تر در زندگی می تواند در بهبود مهارت ها و افزایش انگیزه مؤثر باشد و نزدیک شدن به پیروزیت را تسریع کند.

3. پیروزیت را تجسم نکنید

یکی از متداول ترین نکات برای ایجاد انگیزه تجسم پیروزیت است؛ اما تحقیقات نشان می دهند که این امر در واقع می تواند مانع از پیشرفت گردد. مشکل این است که افراد غالباً خود را بعد از رسیدن به اهداف تجسم می نمایند؛ اما از تجسم تمام کوششی که برای تحقق این اهداف باید انجام بدهند، صرف نظر می نمایند.

با تصور اینکه شما به هدف مورد نظر خود رسیده اید، در واقع مقدار انرژی مورد احتیاج را برای اختصاص دادن به انجام وظیفه کاهش می دهید. تحقیقات قبلی نشان داده است که خیال پردازی در خصوص آینده به طور معمول دستاورد ضعیف را پیش بینی می نماید و تحقیقات نوتر نشان می دهند که تصویر ذهنی از چنین مواردی انرژی مورد احتیاج برای پیشرفت را می گیرد.

چه کار باید کرد؟

به جای این که خود را در رویا های تان پیروز تصور کنید، تمام مراحلی را که باید برای رسیدن به آن پیروزیت پشت سر بگذارید، تصور کنید.

با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟ دانستن آنچه ممکن است با آن روبرو شوید، می تواند زمان رسیدن به آن را آسان تر کند.

برای غلبه بر این چالش ها باید از چه راه کار هایی بهره ببرید؟ برنامه ریزی برای آینده می تواند شما را برای مواجهه با مشکلاتی که با آن روبرو هستید، آماده کند.

4. کنترل را به دست بگیرید

معمولا وقتی کنترل آن چه اتفاق می افتد، در دست افراد است، احساس انگیزه بیش تری می نمایند. آیا تا به امروز عضوی از گروهی بوده اید که احساس می کردند واقعاً کنترل شخصی بر نتیجه نداشته اند؟ آیا برای مشارکت در گروه احساس انگیزه خاصی داشتید؟

یکی از دلایلی که باعث می گردد افراد گاه از کار گروهی خوششان نیاید، همین از دست دادن حس کنترل و مشارکت فردی است.

برای کنترل نشدن در مشارکت گروهی چه کاری می توانید انجام بدهید؟

اگر در گروهی مشارک دارید (یا سعی در ایجاد انگیزه گروهی دارید)، برای پیدا کردن راهی جهت نشان دادن احساس قدرت و تاثیرگذاری هر فرد در گروه کوشش کنید.

در یک گروه هر فرد باید کنترل یکی از امورات را به عهده بگیرد و با یکدیگر تعامل و ایده پردازی داشته باشند.

اجازه بدهید اعضای گروه معین نمایند که می خواهند چه اهدافی را دنبال نمایند.

5. روی سفر متمرکز شوید نه بر نتیجه

اثبات نتیجه پیروزیت یا ناکامی می تواند انگیزه را به طور جدی مختل کند. کارول دوک، روان شناس در تحقیقات خود در خصوص ذهنیت های مختلف دریافته است که ستایش بچه ها به خاطر صفات ثابت (مانند باهوش بودن یا مجذوب کننده بودن) در واقع می تواند انگیزه و پایداری در قدرت اراده برای آینده را کاهش بدهد.

به اعتقاد وی این نوع ستایش باعث می گردد افراد آن چه را که یک ذهنیت ثابت شناخته می گردد، توسعه بدهند. افراد دارای این طرز فکر بر این باورند که خصوصیات شخصی ذاتی و تغییر ناپذیر است. آن ها فکر می نمایند که فردی باهوش یا معمولی، زیبا یا زشت، ورزش کار یا غیر ورزش کار و ... هستند.

چگونه می توان از ایجاد یک ذهنیت ثابت جلوگیری کرد؟

دوک پیشنهاد می نماید که ستایش کوشش ها به جای ویژگی ها مهم تر است.

به جای اینکه فقط روی نتیجه متمرکز شوید، در خصوص پیروزیت یا ناکامی خود کوشش کنید و سعی کنید در طی راستا به سمت رسیدن به اهداف خود متمرکز شوید.

از فرایند کار چه چیزی آموخته اید؟ به یاد داشته باشید سپری کردن مراحل به مقدار نتیجه مهم است.

چه اقداماتی مؤثر و با ارزش تر بوده است؟ با ارزیابی کوشش های خود می توانید اقداماتی را برای آینده خود تنظیم کنید تا به نتایج بهتری برسید.

وقتی شما در کوشش برای کاهش وزن هستید، برای یک ماراتن آماده می شوید، در پی کسب مدرک هستید یا برخی از انواع دیگر هدف ها را دنبال می کنید، انگیزه نقش اساسی در پیروزیت یا ناکامی کلی شما دارد. برخی از این یافته های تحقیق ممکن است با ایده های شما در خصوص آنچه مؤثر است، مغایرت داشته باشد. سعی کنید تعدادی از این استراتژی ها را در عادت های روزانه خود بگنجانید تا شور و اشتیاق خود را برای دست یابی به هدف مورد نظر بهبود ببخشید.

منبع: verywellmind

منبع: فرارو
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1966

به "5 راه شگفت آور برای ایجاد انگیزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه شگفت آور برای ایجاد انگیزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید