گشودن گره بیکاری با دست معدن، 17 فرصت کاری به ازای هر شغل معدنی

به گزارش مجله اندیشه، به گزارش خبرنگاران از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران گفت: در تمام کشورهای معدن خیز جهان، این تنها نقش معدن در جی دی پی نیست که در تحلیل ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. بخش معدن ازنظر اثرگذاری بر دیگر صنایع و بخش های اقتصاد هم از اهمیت به سزایی برخوردار است. به طور استاندارد در سطح جهان، معادن نقش 5.5 تا 6 درصدی در تولید ناخالص ملی کشورها دارند اما مهم تر از سهم معادن در جی دی پی، اثرگذاری آن ها بر بخش های مختلف اقتصاد است.

گشودن گره بیکاری با دست معدن، 17 فرصت کاری به ازای هر شغل معدنی

به گفته وی معادن نقش به سزایی در توسعه دیگر صنایع ایفا می کنند و رونق معادن، حرکت و پویایی و خودکفایی صنایعی مثل صنعت ساختمان را به همراه دارد که صفرتا صد آن به معدن مربوط است. نقش معدن در عمران و توسعه زیرساخت ها، نقش اصلی است و در یک کلمه می توان گفت معدن مثل خون برای صنعت است.

وی اضافه کرد: بیکاری یکی از مهم ترین گره هایی که با توسعه معادن باز می شود. ماهیت معادن این طور ایجاب می کند که درزمینهٔ اشتغال، برعکس روندی که به طورمعمول در کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت جهان در جریان است، افراد از محیط های توسعه یافته به مناطق محروم جوامع حرکت می کنند. معادن ایران هم در این زمینه استثنا نیستند. معادن در ایران بیشتر در مناطقی قرار دارند که کمتر رشد یافته و مرفه است. این خاصیت معادن باعث می شود به جای کوچ نیروی انسانی از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ، مهاجرت کارگران به مناطق کمتر توسعه یافته را ببینیم که این خود می تواند زمینه رونق یافتن مناطق محروم را فراهم کند.

بهرامن گفت: هر واحد کوچک معدنی حداقل برای 50 نفر شغل ایجاد می کند. در واحدهای متوسط معدنی دست کم به 150 نفر نیروی انسانی برای کار نیاز است. این آمار نشان می دهد که توسعه معادن در سطوح مختلف می تواند به چه میزان به افزایش فرصت های شغلی در کشور کمک کند. این ظرفیت بزرگ در بخش معدن تا این لحظه به دلیل زیرساخت های اقتصاد که بر اساس درآمدهای نفتی تعیین شده نه استفاده از حداکثر ظرفیت و تعیین استراتژی برای بهره مندی از فرصت های معدنی، مغفول مانده است. حتی در شکوفاترین دوره ازنظر درآمدهای نفتی که به درآمد بیش از 750 میلیارد دلار رسیدیم به این فکر نکردیم که می توانیم زیرساخت های اقتصاد را برای استفاده از دیگر بخش ها ازجمله معادن آماده کنیم.

این فعال اقتصادی اعتقاد دارد: حتی با حرکت صنعت ساختمان سازی و برنامه ریزی برای راه اندازی واحدهای کوچک و متوسط، معدن به سهمی بیش ازآنچه در برنامه ششم توسعه برای آن در نظر گرفته شده خواهد رسید.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی در کشورهای معدن خیزی مثل آمریکا، چین، استرالیا و کانادا، ایجاد هر شغل در یک واحد معدنی، 17 فرصت شغلی دیگر را به همراه دارد. این ظرفیت بزرگ در ایران باوجود نیروی انسانی تحصیل کرده و جوان، انرژی و تکثر معادن تا امروز نادیده گرفته شده است.

بهرامن گفت: جذب سرمایه خارجی بنا به دلایلی ازجمله آماده نبودن محیط کسب وکار در بخش های مختلف با سرعت پایین اجرا شده است اما به جرئت می توان گفت واحدهای کوچک و متوسط بخش معدن در استفاده از فرصت های پس از برجام پیروز تر از دیگران عمل کردند و خروجی سرمایه گذاری بر این واحدها را اواخر سال 96 و سال 97 خواهیم دید. برجام برای بخش معدن فرصت های خوبی همراه داشته است.

وی تاکید کرد: تأمین تجهیزات امکانی است که امروز برای فعالان معدنی قابل انجام است. هرچند در حال حاضر در بعضی زمینه ها تحریم ها به طور کامل لغو نشده است اما تأمین کنندگان با استفاده از فرصت های پیش آمده پس از برجام امکان تهیه تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز و نوسازی امکانات را دارند البته تجهیزاتی که ساخت آن در داخل به صرفه و اقتصادی نیست.

به گفته رئیس خانه معدن ایران فعالان معدنی امروز از موضع قدرت امکان تأمین تجهیزات را دارند و دسترسی به تکنولوژی روز فرصت مغتنمی برای این بخش مهم از اقتصاد کشور است. سرمایه گذاران عمدتاً با نگاه انتقال تکنولوژی برای همکاری جلو می آیند به این دلیل که معادن ایران ظرفیت پاسخ به نیاز صنایع این کشورها را با هزینه منطقی دارد.

وی اضافه کرد: درزمینهٔ جذب سرمایه خارجی با شرکت هایی از آلمان، لهستان و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی مذاکره کردیم. خانه معدن در سال 95 دو نشست، یکی در آلمان و دیگری در امارات متحده عربی به منظور جذب سرمایه خارجی برگزار کرده است. مذاکراتی با فعالان معدنی در کانادا در حال انجام است. شرکت های روسی علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند و کشورهای حوزه خلیج فارس برای تأمین مواد اولیه معدنی علاقه مند به همکاری با ما هستند.

بهرامن گفت: تلاش ها در حوزه معدن برای به ثمر رسیدن دست کم به سه سال زمان نیاز دارد و البته حمایت های بیشتر دولت که نمونه آن را در تشکیل کنسرسیومی برای انجام پروژه ای یک میلیارد و چهارصد میلیون دلاری در معدن مهدی آباد مشاهده کردیم. معدن مهدی آباد نمونه ای از کارهای بزرگ دولت برای ورود بخش خصوصی واقعی به اقتصاد است.

گفتنی است اشتغال از مهم ترین مسائل دولت آینده است. کدام یک از بخش های اقتصاد ظرفیت این را دارد که گره بیکاری را بگشاید؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 481

به "گشودن گره بیکاری با دست معدن، 17 فرصت کاری به ازای هر شغل معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشودن گره بیکاری با دست معدن، 17 فرصت کاری به ازای هر شغل معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید