کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین

به گزارش مجله اندیشه، براساس این انتشار، طی 50 سال گذشته تعداد کودهای فسفر مورد استفاده 50 بار افزایش یافته است و تا سال 2050 پیش بینی می گردد تقاضا برای آنها دو برابر گردد. اگر هیچ کاری برای حفظ عنصر انجام نگردد، ممکن است به زودی ذخایر آن رو به اتمام رود.

کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین

بنا به عقیده محققان در آینده نزدیک بشر با کمبود فسفر روبرو می گردد که می تواند به گرسنگی مردم کل کره زمین و نارسایی محصولات منجر گردد. یک گروه بین المللی از متخصصان نتیجه گرفتند که در آینده نزدیک ممکن است بشریت با کمبود حاد فسفر روبرو گردد که برای فراوری محصولات کشاورزی لازم است.

دلیل این کمبود که می تواند به گرسنگی منجر گردد، استفاده غیرمنطقی از کودهای معدنی است که در اقیانوس ها شسته می شوند.

براساس این انتشار، طی 50 سال گذشته تعداد کودهای فسفر مورد استفاده 50 بار افزایش یافته است و تا سال 2050 پیش بینی می گردد تقاضا برای آنها دو برابر گردد. اگر هیچ کاری برای حفظ عنصر انجام نگردد، ممکن است به زودی ذخایر آن رو به اتمام رود.

بعضی از مدلهای نظری پیش بینی می نمایند که در سطوح فعلی مصرف، فسفر موجود پس از 80 سال ممکن است ناپدید گردد و باعث نارسایی محصول گردد. طبق تخمین های محافظه کارانه تر، این اتفاق 400 سال اتفاق می افتد و بدبین ترین پیش بینی ها حاکی از یک دوره 40 ساله است.

به گفته دانشمندان، شرط اصلی برای جلوگیری از بحران، کاهش استفاده از فسفر و همچنین ایجاد راهکارهای استفاده مجدد از آن است. ایجاد سیستم چرخشی بسته استفاده از فسفات ها را تا 46 برابر کود، سوخت یا مواد غذایی مجاز می نماید. در حال حاضر هیچ راهکار شناخته شده ای برای مشکل فعلی وجود ندارد که بر اکوسیستم و جانوران آبی آلوده به کود یاری کند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 456

به "کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید