کمبود برنامه توانبخشی قلب در نیمی از کشورهای جهان

به گزارش مجله اندیشه، گروهی از متخصصان کانادایی اظهار داشتند: تنها در نیمی از کشورهای جهان برنامه بازتوانی و توانبخشی قلب اجرا می شود.

کمبود برنامه توانبخشی قلب در نیمی از کشورهای جهان

به گزارش خبرنگاران، هر ساله در جهان بیش از 20 میلیون نفر به بیماری قلبی مبتلا می شوند اما به ازای هر 12 بیمار تنها یک مرکز بازتوانی و توانبخشی قلب به منظور پیشگیری از حمله قلبی دیگر وجود دارد.

بررسی اجرا شده در دانشگاه یورک نشان می دهد: مراکز بازتوانی قلب تنها در نیمی از کشورهای جهان در دسترس است و برنامه های موجود تنها قابلیت خدمات رسانی به 1.65 میلیون بیمار را دارد و بیش از 18 میلیون بیمار که به کمک نیاز دارند از دریافت این خدمات محروم هستند.

بیماری قلبی عارضه ای مزمن است که در مراکز بازتوانی و توانبخشی قلبی بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند خدماتی همچون برنامه های ورزشی منظم، مدیریت فاکتورهای خطرزا، آموزش و دریافت مشاوره به منظور بهبود کیفیت زندگی دریافت می کنند.

نتایج مطالعاتی که در گذشته انجام گرفته نشان می دهد مراکز بازتوانی قلب، خطرمرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و احتمال بستری شدن مجدد در بیمارستان را حدود 20 درصد کاهش می دهد.

یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه یورک گفت: تقریبا نیمی از کشورهای جهان فاقد برنامه های بازتوانی قلب هستند و بیماران بی دلیل جان خود را از دست می دهند. آفریقا و جنوب شرق آسیا از جمله مناطقی هستند که بیشترین نیاز به وجود این برنامه ها در آن ها احساس می شود. هند، چین و روسیه نیز از جمله کشورهایی هستند که بیشترین نیاز به وجود برنامه های بازتوانی در آن ها مشاهده می شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، در هر یک از این کشورها وجود میلیون ها مرکز بازتوانی قلب نیاز است تا بیمارانی که در حال حاضر سالانه به بیماری های قلبی مبتلا می شوند و تعداد آنان که رو به افزایش است، خدمات دریافت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 446

به "کمبود برنامه توانبخشی قلب در نیمی از کشورهای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود برنامه توانبخشی قلب در نیمی از کشورهای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید