کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران، عکس

به گزارش مجله اندیشه، در تهران از روزگاران قدیم، مسیحیان بسیاری زندگی می کردند. حضور مسیحیان باعث ایجاد کلیساهای بسیاری برای عبادت و مراسم های مذهبی آنها شده است. یکی از این کلیساهای تهران، کلیسای نیکلای مقدس می باشد که به معرفی آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران، عکس

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در میان سال های 1945 الی 1947 میلادی در روسیه تغییرات حکومتی در حال رخ دادن بود. در این زمان حکومت تزارها رفته رفته نابود و استالین به روی کار می آمد. مردم و نیروهای ارتش سفید روسیه که به نفع تزارها می جنگیدند از ترس استالین به ایران پناه آوردند. مهاجرت این گروه از روس ها باعث شد شهرهای ایران که پذیرایی آنها بود، با بناهای جدید مانند کلیساها رو به رو شوند.

تهران جزو شهرهای میزبان روس ها بود. تعدادی از آنها در خیابان روزولت (خیابان مفتح کنونی) ساکن شدند و در این مکان برای اجرای مراسم های مذهبی و عبادت، کلیسای نیکلای مقدس یا کلیسای جامع سنت نیکلاس را احداث کردند. این کلیسا امروزه رو به روی ساختمان لانه جاسوسی (سفارت پیشین ایالات متحده آمریکا) در کوچه عطارد قرار گرفته است.

در سال های 1320 الی 1323 شمسی و بعد از جنگ دنیای دوم، مهاجران روس که به ایران پناه آورده بودند، با جمع آوری پول تصمیم به ساخت کلیسای می نماید. کلیسای نیکلای مقدس به دست مهاجران روس بنا شد.

معمار این کلیسا یکی از معروف ترین معماران روسی در ایران بود. نیکولای مارکف که پیشتر در ایران بناهای مشهور چون دانشسرای عالی، دبیرستان انوشیروان دادگر، زندان قصر، بلدیه، مدرسه ژاندارک، اداره پست، مدرسه البرز، سفارت ایتالیا و کارخانه قند شهرری ساخته بود، این بار به سراغ ساخت یک بنای مذهبی برای هم وطنان خود رفت. کلیسای نیکلای مقدس جزو کلیساهای ارتدکس دنیا می باشد که تعداد این گروه از مسیحیان در تهران و ایران رو به کاهش می باشد.

نام این کلیسا از نام آخرین تزار روسیه گرفته شده است. نیکلای دوم و خانواده اش به دست بلشویک ها کشته شد و روس های که به تهران پناه آورده بودند، به یاد او این کلیسا را نام گذاری کردند. نیکلای از طرف کلیسای ارتودکس روسیه جزو قدیسین بود و به او لقب نیکلای قدیس رنج کشیده داده بودند.

همانطور که گفته شد این کلیسا به دست مارکف روسی ساخته شد. مارکف که یک معمار روس تحصیل نموده در گرجستان بود، کلیسا را به سبک بناهای روسی احداث کرد. رنگ ها و طاق ها و نقاشی ها و همچنین پنجره های رنگی کلیسا تماما شما را به یاد کلیساهای روسی می اندازد. پنجره های رنگی و ویترا، نقاشی ها، طاق ها و محراب زیبای کلیسا تمام نشان از معماری روسی دارد.

همچنین بعضی از اشیا با ارزشی که در کلیسا دیده می گردد بعد از تخریب کلیسای زرگنده در سال های حکومت کمونیستی استالین، توسط مهاجران روس به ایران آورده و تحویل کلیسای نیکلای مقدس داده شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1604

به "کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید